Kamerun Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] - Eraytur
Kamerun Vizesi

Kamerun Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Kamerun vize evrakları yeni liste

Kamerun Afrika’nın orta batısında yer alır, bir zamanlar Almanya İmparatorluğu’nun sömürgesi olduğundan Almanca ülkede yaygın olarak kullanılır. Başkenti Duala şehri olan ülke 1961 yılında bağımsızlığını İngiltere ve Fransa’dan kazanmıştır. Türk vatandaşları gezi amaçlı turistik ziyaretlerinde Kamerun kısa süreli vizesi almak durumundadır. Kamerun vize evrakları tamamlanarak turistik ve ticari vizeler alınabilinir. Kamerun kısa süreli vizeleri genellikle 15 gün ya da 30 günlük olarak verilir, tek girişli ve çok girişli vizeler de bulunmaktadır.

Kamerun vizeleri için başvuru sahibinin bizzat başvurmasına gerek yoktur, vize merkezlerine belgelerini ileten kişiler belli bir inceleme sürecinden sonra vizelerine kavuşabilir. Kamerun vizelerinde randevu sistemi uygulanmaktadır. Başvurular genellikle 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılır.

Kamerun Turistik Vize

Kamerun’a turistik seyahat amaçlı gidecek kişiler gerekli Kamerun vize evrakları dosyasını tamamlamalı ve vize başvuru merkezine başvurmalıdır.

Kamerun Turistik Vizesi için istenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport ve fotokopileri- 6 ay geçerli pasaportun aslı ve renkli fotokopileri çektirilmelidir. Pasaportun 2 sayfası vize işlemek için boş olmalıdır
 • Kamerun vize başvuru formu- Kamerun vize başvuru formu vize merkezlerinde doldurulup ıslak imza ile imzalanır.
 • Kamerun vize talep dilekçesi- Vize talep dilekçesinde seyahat tarihleri, seyahat amacı kesin olarak belirtilir, seyahat masraflarının kimin karşılayacağı yazılır.
 • Kimlik fotokopileri- Kimlik kartı ve görev kartlarının renkli fotokopileri çektirilir.
 • Biyometrik fotoğraf- 2 adet biyometrik fotoğraf, beyaz arka zeminli olmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği- Nüfus kaydı e-devletten ya da nüfus müdürlüklerinden alınır.
 • Banka hesap özeti ve finansal belgeler- Banka hesap hareketleri yetkili imzası ve kaşesi ile hazırlanmalıdır. Tüm gelir kaynakları onaylı olarak belgelendirilmelidir.
 • Hotel ve uçak rezervasyonları- Konaklama ve uçak rezervasyonları konfirme olmalıdır.
 • Aşı kartı- Özellikle sarıhumma aşısı olunduğuna dair aşı kartı onaylı olmalıdır.
 • 18 yaş altı için muvafakatname- 18 yaşından küçük kişiler için ebeveynleri noter onaylı muvafakatname vermelidir.
 • Evliler için evlilik cüzdanı- Evli kişiler uluslararası evlilik belgelerini sunmalıdır.
 • Sağlık sigorta poliçesi- Vize başvuru merkezlerinde hastane ve sağlık masraflarını karşılayacak sağlık sigortası yapılır.

Kamerun Ticari Vize

Kamerun’da iş yapmak isteyen işverenler ve firma çalışanları ticari vize başvurusunda bulunurlar. Kamerun vize evrakları dosyasında vize başvurusunda bulunan kişilerin iş dünyasından olduğunu kanıtlayan belgeleri ve finansal durumlarını gösteren evraklar bulunmalıdır.

Kamerun Ticari Vize evrakları şunlardır:

 • Pasaport aslı ve renkli fotokopileri- 6 ay geçerli pasaportlar, eski pasaportların ve vizelerin renkli fotokopileri verilir.
 • Kimlik belgeleri fotokopileri- Tüm kimlik belgelerinin renkli fotokopileri hazırlanmalıdır.
 • Kamerun ticari vize dilekçesi- Ticari vize dilekçesi şirket antetli kağıdında yazılmalıdır. Kamerun’daki iş bağlantılarından bahsedilir, seyahat tarihleri belirtilir.
 • Kamerun vize başvuru formu- Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulan vize başvuru formu mutlaka imzalanmalıdır.
 • 2 adet fotoğraf- Biyometrik özellikli fotoğraflar vize başvuru sahibinin yüzü net bir şekilde görülecek biçimde beyaz arka fonlu çektirilir.
 • Sarı humma aşı kartı- Sarıhumma aşısı olunmalıdır, aşı kartı Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.
 • Şirket evrak bildirimleri- Son tarihleri güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve beyannameleri, ticaret oda kayıtları verilmelidir.
 • SGK hizmet dökümleri- SGK hizmet ve tescil bildirimi barkotlu olmalıdır, işe giriş bildirgesi verilmelidir.
 • Gelir bildirim belgeleri- Şahsi ve şirket banka hesap özetleri üç aylık olarak banka yetkilisinin imza sirküleri ile birlikte imzalı ve kaşeli olarak düzenlenmelidir.
 • Kamerun Ticari Davetiye mektubu- Kamerun’daki şirket kendi başlıklı şirket kağıdına vize başvuru sahibi adına yazılmış ticari davetiye mektubu düzenlemelidir.
 • Sağlık sigortası- Sağlık sigortası mutlaka yapılmalıdır, sigorta bedeli ülkede kalış süresine bağlıdır.
 • Evlilik cüzdanı- Evli vize başvuru sahipleri geçerli uluslararası evlilik belgelerini düzenlemelidir.

Kamerun Vizesi Önemli Notlar 2021

Kamerun Vize Şartları

Kamerun ülkesine seyahat edecek olan bordo (umumi) pasaport sahibi kişiler Kamerun vize işlemine tabi tutulmaktadırlar. Diğer resmi hizmet pasaport sahibi vatandaşlar ise 180 günlük bir süre zarfı içerisindeki 90 gün baz alınarak yapacakları Kamerun seyahatinde vize işlemine tabi tutulmamaktadırlar.

Seyahat edecek kişilerin, ülkeye giriş aşamasında sarıhumma aşısını olduklarını gösteren ve aşı sertifikalarını beyan etmeleri mecburdur. 10 gün içerisinde aşının etkisi belli olduğundan dolayı, aşılarını seyahat öncesinde zamanında yaptırmaları oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra, mecburi olmamak ile birlikte Hepatit A, Hepatit B ve benzeri aşılarında yapılması tavsiye edilmektedir.

Kamerun Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır?

Kamerun vizesi, taraflara ibraz edilen başvuru sonucunda, seyahat için işleme geçirildikten daha sonra genel itibari ile 4 iş günü içerisinde kişinin Kamerun vizesi sonuç bulmaktadır. Ancak vize türüne ve başvuru süresine göre de bu zaman diliminde değişkenlikler mevcut olabilmektedir. Ekspres vizeler ise 1 iş günü içerisinde de sonuç bulabilir. Bayramlar ya da resmî tatiller gibi istisnai durumlarda ise belirtilen zaman aralıklarında kişi vize sonucunu alabilmektedir.

Ancak kişiden talep edilen belge ve evrakların eksik olmasından kaynaklı bu belirtilen süre boyunca kişi eksikleri tamamlayana kadar farklılıklar arz etmesinden ya da eksik belgeye başvuru talebinde bulunulmuş ise yine bu süreci kapsayacak bir zaman diliminde Kamerun vizesi ret cevabı da alınma durumu muhtemeldir. Kişi, bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına vize merkezi ofislerine giderek ya da İstanbul dışında ikamet ediliyor ise merkez aranarak, daha detaylı ve güvenilir bilgiler elde edilmektedir.

Ayrıca ek olarak yapılan vize sayısı ve türü farklı ise, her ikisinin de ayrı zaman dilimlerinde sonuçlanma gibi durumunun da oluşması göz önünde bulundurulmalıdır. Yaşanacak böyle bir durumdan dolayı kişi eğer farklı bir ilde ikamet ediyor ise, bu tarz sıkıntıların yaşanması normaldir. Ancak vize merkezlerinin ya da firmalarının aracılığı ile Kamerun vizesine kişi tarafından başvuru yapılmış ise, Kamerun vizesi sonuçları hakkında ilgili taraflar aranarak bilgilere ulaşılabilir ya da taraflarca aranarak kişi bilgilendirilir.

Kamerun Vizesi Başvuru Formu

Kamerun vizesinin başvuru formu İngilizce diline ait yazılmalıdır. Bunun yanı sıra Fransızca seçeneği de mevcuttur. Ancak bilgiler girilir iken büyük harf ile yazılması mecburidir.

Kamerun vize başvuru formu, yetkililer tarafından hazırlanan resmi bir form türüdür ve bu nedenden dolayı kişi bu formu doldurur iken dikkatli ve titizce olunması Kamerun vizesi alınması nedeni ile gereklidir. Kamerun vizesi başvuru formu, yetkili taraflara başvuruda bulunan kişi hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu nedenden dolayı da önemi göz ardı edilemez. Ayrıca Kamerun vize müracaatında bulunulduğuna dair resmi bir nitelik taşımasından kaynaklanarak bilgilerin yanlış ya da birbiri ile uyumsuz olması halinde vizenin başarılı olup olmaması adına son derece etki eden bir durumdur. Kamerun vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve net, okunaklı olacak türde başvuru yapan kişi tarafınca doldurulmalıdır. Düzenlenerek, gerekli bölümlere ve boşluklara talep edilen bilgilerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kamerun kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/kamerun-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Kamerun Vizesi Gerekli Evrakları

 • Pasaport (10 yıl geçerli olmalı)
 • 2 adet başvuru yapan kişinin biyometrik fotoğrafı
 • Vize başvuru formu
 • Banka dekontu
 • Bankada yeteli miktarda para
 • Aşı kartı
 • Nüfus bilgileri
 • Rezervasyon bilgiler

Kamerun vizesi için görüşme talep edilir ve 1 ya da 4 iş günü içerisinde sonuç bulur. Vize ücreti ise 175 Euro’dur.

Kamerun vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/kamerun-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×