Kamboçya Vizesi

Kamboçya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Kamboçya vizesi en iyi vize rehberi

Kamboçya Vizesi

Gelişmemiş bir ülke olarak adını duyurmuş olsa da Kamboçya, zor siyasi koşullara rağmen oldukça eğlenceli bir Asya ülkesidir. Güney Asya’ da bulunan Kamboçya Tayland ve Vietnam ile komşudur.

1954 yılında bağımsızlığına kavuşan Kamboçya, eski dönemlerde acı ve vahşet dolu yıllar geçirmiş. Soykırım olarak da değerlendirilebilecek katliamlarda çok fazla insan idam edilmiş. Daha sonra iç savaş ile mücadele etmek zorunda kalmış. Komünist rejimin baskılarına maruz kalarak birçok insan sürgün edilmiş. 1992 yılı itibariyle acıları son bulan ülke yıllar içinde yavaşça gelişmeye başlamış. Artık daha huzurlu bir ülke haline gelen Kamboçya turistlerini en iyi şekilde ağırlamaya özen gösteriyor.

Kamboçya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 1 – kambocya vizesi

Kamboçya Vizesi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kamboçya ülkeye giriş öncesi zorunlu aşı uygulaması yapmaktadır. Sıtma, tetanos gibi hastalıklara karşı aşı önlemi alınması gerekmektedir.

Muson ikliminin görüldüğü Kamboçya’da yağışlı ve rüzgârlı bir hava hakimdir. Sonbahardan yaza kadar kurak bir iklim yaşanır. Sıcaklıklar 20 derece ile 30 derece arasında değişim gösterebilir.

Düşük gelire sahip olan ve gelişmemiş olarak sayılan ülke, zayıf bir ekonomiye sahip. Turizm ile gelir elde etse de siyasi sebepler ile sorun yaşamasından ötürü ekonomik anlamda yetersiz kalmıştır. Ancak bu sebeple tatil fırsatları ekonomik olarak görülmektedir. Kamboçya’nın resmi para birimi Kamboçya Rieli’dir. Çok düşük bir değere sahip olan bu para biriminde 1 Türk Lirası yaklaşık 765 Kamboçya rieli’ne eşittir.

Kamboçya’ nın kendine ait Khemerce adı verilen bir dili vardır ancak Fransızca da oldukça yaygındır. Fransızca bilen insanlar için oldukça rahat bir seyahat sürmesi olasıdır. Vietnam, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiş bir yemek kültürüne sahip olan Kamboçya mutfağı Türk damak tadına pek uygun değildir. 

Kamboçya Vize İstiyor Mu?

Kamboçya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Gri, Yeşil ve Diplomatik pasaportu mevcut insanların 30 gün boyunca vizesiz giriş hakları bulunmaktadır ancak bordo pasaporta sahip olan herkes 1 gün için bile olsa vize almaya mecburdur.  

Kamboçya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 2 – kambocya turistik ticari vize

Kamboçya Vize Türleri

Kamboçya ziyaretleri için alınabilecek vize türleri şu şekildedir:

 1. Kamboçya Turistik Vize
 2. Kamboçya Ticari Maksatlı Vize

Kamboçya Vize Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Kamboçya için ticari vize almak isteyen kişiler Kamboçya Büyükelçiliğine veya Kamboçya Konsolosluğuna vize başvurusu için başvurmalıdırlar. Ayrıca online bir şekilde e- vize adı verilen başvuru şekli ile de vize başvurusu yapılmaktadır. Vize başvurusu yapabilmek için kesin olarak belli olan şey vardır ki başvuru formunu doldurmak. Bu başvuru formunda kişisel bilgiler, çalışma bilgileri, ikamet bilgileri, ekonomik durum ve seyahat sebebi gibi bilgiler istenilmektedir. 

E- vize başvurusu için başvuru formu doldurup vize ücreti ödenerek işlem tamamlanır daha sonra vize, 3 iş günü içerisinde sonuçlanır ve başvuru esnasında verilen e-posta adresine gönderilir..

Formlar ile birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf teslim edilir. Biyometrik fotoğrafta mutlaka arka fon rengi beyaz olmalıdır bu tüm vizeler için istenilen bir surumdur. Yüz açık bir şekilde kalacak şekilde saçlar ile birlikte çekilmiş olmalıdır. Yüzde veya kulakta gözlük, küpe, kolye, piercing gibi aksesuar bulunmamalıdır.

Kamboçya’nın Vize İstemediği Ülkeler

Normal pasaport sahiplerinin 30 gün boyunca yapacakları Kamboçya ziyaretleri için vize alması gerekmeyen ülkeler aşağıdaki gibidir:

 1. Endonezya
 2. Filipinler (21 gün)
 3. Laos
 4. Malezya
 5. Singapur
 6. Tayland
 7. Vietnam

E-vize alamayacak olan ülkeler aşağıdaki gibidir:

 1. Afganistan
 2. Cezayir
 3. Bangladeş
 4. İran
 5. Irak
 6. Nijerya
 7. Pakistan
 8. Suudi Arabistan
 9. Sri Lanka
 10. Sudan

Kamboçya E-Vize

Kamboçya vize başvuruları e-vize sistemi kullanılarak çevrimiçi yapılabilir. Bordo pasaport sahibi olan herkes başvurularını isterlerse internet üzerinden çevrimiçi olarak yapabilirler. Elektronik vize başvurusu yaparken istenilen tüm evrakların sisteme eksiksiz bir şekilde yüklenilmesi gerekmektedir. Vize ücretinin de çevrimiçi olarak internetten ödenmesi gerekmektedir. Tüm istenilenler verildikten sonra vize başvurusu işlemi başlamaktadır. Sonuçlanan e vize başvuru sonucu mail adresinize gönderilmektedir.

Kamboçya almak isteyenler biri e-vize ile internet üzerinden başvuru diğeri ise kapıda alınabilecek vize olmak üzere iki farklı sistem ile başvuru yapabilir. E-vize alırsanız kapıdaki işlemleriniz daha kısa sürede halledilmektedir. Sizden sadece ekstra olarak jpeg veya png formatında yeni çekilmiş bir biyometrik fotoğrafınız talep edilmektedir. 30 USD + 7 USD işlem ücreti olarak toplamda 37 USD ödemeniz gerekir. Vize başvuru sonucunuz size genellikle 3 iş günü sonunda bildirilir. Vizeniz belirttiğiniz e-mail adresinize gönderilmekte ve çıktısı ile direk sınıra giderek sorunsuz bir şekilde vizenizi işletip, ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Kamboçya Kapıda Vize?

Kamboçya vizenizi kapıda almak istiyorsanız sınıra gittiğinizde sizden Kamboçya vize formunu doldurmanızı isteyeceklerdir. Bu formla birlikte aynı zamanda size giriş/çıkış kartı da vereceklerdir. Kartı ve formu doldurduktan sonra 2 adet biyometrik fotoğraf ve 30 USD vererek vizeyi teslim alabilirsiniz. Bu esnada ekstra olarak 3-4 USD ücret talep edilebilmektedir. Çok kısa sürede vizeniz pasaportunuza işlenmektedir.

Kamboçya Vize Ücretleri

E- vize: 37 USD

Kapı vizesi: 30 USD

Kamboçya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/kambocya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Kamboçya Express Vize 

Kamboçya seyahati için vize başvurusunun en kısa sürede tamamlanmasını talep eden kişiler Kamboçya Ekspres Vize başvurusunda bulunabilirler. Ekspres vize başvuruları size 2 iş günü içinde dönüş sağlar. Kamboçya Ekspres vize başvuru ücreti olarak konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahilinde 150 $ + KDV – 1193.37 TL (25/11/2020)  + KDV ödemeniz gerekmektedir.

Kamboçya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kamboçya Konsolosluğuna yapılacak başvurular için hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 1. Pasaport
 2. Pasaportun fotokopisi
 3. Kamboçya Vizesi Başvuru Formu
 4. Vize talep dilekçesi
 5. Biyometrik fotoğraf (2 adet 4*4 ölçülerinde)
 6. Konaklama bilgileri
 7. Uçak vb. seyahat biletleri veya rezervasyonları
Kamboçya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/kambocya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Başvuruları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kamboçya vize işlemleriniz için erken tarihte yola koyulmanız en avantajlı süreç olacaktır. Geç kalınan vize başvurusu işlemleri gecikebilmektedir. İş yoğunluğu veya resmi tatiller sebebi ile aksayabilecek vize işlemleri sizin için mağduriyet yaratabilir.

Vize başvuru işlemleri için hangi tür başvuru seçeneğini seçerseniz seçin mutlaka sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Doğru olmayan veya eksik bilgiler sonucunda vize işleminiz onaylanmaz ve başvurunuz geçersiz sayılır. Vize başvurusu yaparken pasaportunuzun eskimemiş ve yırtılmamış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde vizeniz onaylansa bile sınırda yıpranmış pasaport ile sıkıntı yaşayabilir hatta sınırdan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Kamboçya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/kambocya-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Kamboçya e-vize nasıl alınır?

Kamboçya vize başvuruları e-vize sistemi kullanılarak çevrimiçi yapılabilir. Bordo pasaport sahibi olan herkes başvurularını isterlerse internet üzerinden çevrimiçi olarak yapabilirler.

Kamboçya vize ücreti ne kadardır?

E- vize: 37 USD
Kapı vizesi: 30 USD

Kamboçya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Pasaport, konaklama bilgileri, seyahat bilgileri ve finansal evraklar gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×