Kamboçya Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Kamboçya Vizesi

Kamboçya Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır?

Gelişmemiş bir ülke olarak adını duyurmuş olsa da Kamboçya, zor siyasi koşullara rağmen oldukça eğlenceli bir Asya ülkesidir. Güney Asya’ da bulunan Kamboçya Tayland ve Vietnam ile komşudur.

 

Kamboçya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

1954 yılında bağımsızlığına kavuşan Kamboçya, eski dönemlerde acı ve vahşet dolu yıllar geçirmiş. Soykırım olarak da değerlendirilebilecek katliamlarda çok fazla insan idam edilmiş. Daha sonra iç savaş ile mücadele etmek zorunda kalmış.

Kamboçya vize ücreti ne kadardır?
Kamboçya E-vize ücreti 37 USD, kapıda vize ücreti 30 USD olarak belirlenmiştir.
Kamboçya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?
Kamboçya vize evrakları: güncel pasaport, vize başvuru formu çıktısı, vize talep dilekçesi, kimlik fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, fotoğraf, uçak bileti, otel rezervasyonu, finansal belgeler, gelir belgeleridir. Vize türlerine göre yabancı dil sertifikası, davetiye gibi ek belgeler de talep edilmektedir.
Komünist rejimin baskılarına maruz kalarak birçok insan sürgün edilmiş. 1992 yılı itibariyle acıları son bulan ülke yıllar içinde yavaşça gelişmeye başlamış. Artık daha huzurlu bir ülke haline gelen Kamboçya turistlerini en iyi şekilde ağırlamaya özen gösteriyor.

Kamboçya Vizesi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kamboçya ülkeye giriş öncesi zorunlu aşı uygulaması yapmaktadır. Sıtma, tetanos gibi hastalıklara karşı aşı önlemi alınması gerekmektedir.

Muson ikliminin görüldüğü Kamboçya’da yağışlı ve rüzgârlı bir hava hakimdir. Sonbahardan yaza kadar kurak bir iklim yaşanır. Sıcaklıklar 20 derece ile 30 derece arasında değişim gösterebilir.

Düşük gelire sahip olan ve gelişmemiş olarak sayılan ülke, zayıf bir ekonomiye sahip. Turizm ile gelir elde etse de siyasi sebepler ile sorun yaşamasından ötürü ekonomik anlamda yetersiz kalmıştır. Ancak bu sebeple tatil fırsatları ekonomik olarak görülmektedir. Kamboçya’nın resmi para birimi Kamboçya Rieli’dir. Çok düşük bir değere sahip olan bu para biriminde 1 Türk Lirası yaklaşık 765 Kamboçya rieli’ne eşittir.

Kamboçya’ nın kendine ait Khemerce adı verilen bir dili vardır ancak Fransızca da oldukça yaygındır. Fransızca bilen insanlar için oldukça rahat bir seyahat sürmesi olasıdır. Vietnam, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiş bir yemek kültürüne sahip olan Kamboçya mutfağı Türk damak tadına pek uygun değildir. 

Kamboçya Vize İstiyor Mu?

Kamboçya’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Gri, Yeşil ve Diplomatik pasaportu mevcut insanların 30 gün boyunca vizesiz giriş hakları bulunmaktadır ancak bordo pasaporta sahip olan herkes 1 gün için bile olsa vize almaya mecburdur.  

Kamboçya Vize Türleri

Kamboçya ziyaretleri için alınabilecek vize türleri şu şekildedir:

 1. Kamboçya Turistik Vize
 2. Kamboçya Ticari Maksatlı Vize

Kamboçya Vize Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Kamboçya için ticari vize almak isteyen kişiler Kamboçya Büyükelçiliğine veya Kamboçya Konsolosluğuna vize başvurusu için başvurmalıdırlar. Ayrıca online bir şekilde e- vize adı verilen başvuru şekli ile de vize başvurusu yapılmaktadır. Vize başvurusu yapabilmek için kesin olarak belli olan şey vardır ki başvuru formunu doldurmak. Bu başvuru formunda kişisel bilgiler, çalışma bilgileri, ikamet bilgileri, ekonomik durum ve seyahat sebebi gibi bilgiler istenilmektedir. 

E- vize başvurusu için başvuru formu doldurup vize ücreti ödenerek işlem tamamlanır daha sonra vize, 3 iş günü içerisinde sonuçlanır ve başvuru esnasında verilen e-posta adresine gönderilir..

Formlar ile birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf teslim edilir. Biyometrik fotoğrafta mutlaka arka fon rengi beyaz olmalıdır bu tüm vizeler için istenilen bir surumdur. Yüz açık bir şekilde kalacak şekilde saçlar ile birlikte çekilmiş olmalıdır. Yüzde veya kulakta gözlük, küpe, kolye, piercing gibi aksesuar bulunmamalıdır.

Kamboçya Vize İstiyor Mu?

Kamboçya vize istiyor mu; hizmete mahsus olan pasaportların dışında ülkeye giriş yapmak için kesinlikle vize almanız gerekmektedir.

Kamboçya vize ücreti e- vize olarak alınırsa 37 Dolar olarak tespit edilmiştir. Bireylerin başvuru adımlarının reddedilmesi durumunda ödenmiş olan bu tutarın iade edilmesi söz konusu olmayacaktır.

Malezya vize istiyor mu; Malezya vize talep eden ülkelerdendir. Bu kapsamda vize talep adımlarını online olarak takip etmeniz için size bir referans numarası verilecektir.

Kamboçya uçak bileti dokümanları turist vizesi alırken sunmanız gereken datalar arasında kendini göstermektedir. Ayrıca uçak bilet tarihlerini içine alacak şekilde seyahat sigortasının de mevcut olması gerekir.

Kamboçya’ya en ucuz nasıl gidilir; öğrenci olarak ülkeye giriş yapmak sizin için en nitelikli olan alternatifler arasında yer alacaktır. Öğrenci değişim programları üzerinden yapılan başvurular genel olarak olumlu yanıt alır.

Vietnam vizesi alınırken, kişilerin ülkeye giriş adımlarının sonrasında hangi maddi birikim ile işlemlerini tamamlayacaklarına ilişkin de bilgilendirme sunulur.

Kamboçya gece hayatı oldukça renklidir. Turist vizesi talep eden kişilerin içerisinde en temel faktör de bu gece hayatına katılımdır!

Kamboçya uçakla kaç saat; İstanbul’dan Singapur aktarmalı olarak yaklaşık olarak 16 saat içerisinde ülkeye ulaşmanız mümkündür.

Laos vize istiyor mu; Laos vize talep eden ülkeler arasındadır. Vize talep adımlarını firmamız üzerinden gerçekleştirerek bireysel olarak takip adımında bulunmanızın önüne geçilecektir.

Kamboçya’nın Vize İstemediği Ülkeler

Normal pasaport sahiplerinin 30 gün boyunca yapacakları Kamboçya ziyaretleri için vize alması gerekmeyen ülkeler aşağıdaki gibidir:

 1. Endonezya
 2. Filipinler (21 gün)
 3. Laos
 4. Malezya
 5. Singapur
 6. Tayland
 7. Vietnam

E-vize alamayacak olan ülkeler aşağıdaki gibidir:

 1. Afganistan
 2. Cezayir
 3. Bangladeş
 4. İran
 5. Irak
 6. Nijerya
 7. Pakistan
 8. Suudi Arabistan
 9. Sri Lanka
 10. Sudan

Kamboçya E-Vize

Kamboçya vize başvuruları e-vize sistemi kullanılarak çevrimiçi yapılabilir. Bordo pasaport sahibi olan herkes başvurularını isterlerse internet üzerinden çevrimiçi olarak yapabilirler. Elektronik vize başvurusu yaparken istenilen tüm evrakların sisteme eksiksiz bir şekilde yüklenilmesi gerekmektedir. Vize ücretinin de çevrimiçi olarak internetten ödenmesi gerekmektedir. Tüm istenilenler verildikten sonra vize başvurusu işlemi başlamaktadır. Sonuçlanan e vize başvuru sonucu mail adresinize gönderilmektedir.

Kamboçya almak isteyenler biri e-vize ile internet üzerinden başvuru diğeri ise kapıda alınabilecek vize olmak üzere iki farklı sistem ile başvuru yapabilir. E-vize alırsanız kapıdaki işlemleriniz daha kısa sürede halledilmektedir. Sizden sadece ekstra olarak jpeg veya png formatında yeni çekilmiş bir biyometrik fotoğrafınız talep edilmektedir. 30 USD + 7 USD işlem ücreti olarak toplamda 37 USD ödemeniz gerekir. Vize başvuru sonucunuz size genellikle 3 iş günü sonunda bildirilir. Vizeniz belirttiğiniz e-mail adresinize gönderilmekte ve çıktısı ile direk sınıra giderek sorunsuz bir şekilde vizenizi işletip, ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Kamboçya Kapıda Vize?

Kamboçya vizenizi kapıda almak istiyorsanız sınıra gittiğinizde sizden Kamboçya vize formunu doldurmanızı isteyeceklerdir. Bu formla birlikte aynı zamanda size giriş/çıkış kartı da vereceklerdir. Kartı ve formu doldurduktan sonra 2 adet biyometrik fotoğraf ve 30 USD vererek vizeyi teslim alabilirsiniz. Bu esnada ekstra olarak 3-4 USD ücret talep edilebilmektedir. Çok kısa sürede vizeniz pasaportunuza işlenmektedir.

Kamboçya Vize Ücretleri

E- vize: 37 USD

Kapı vizesi: 30 USD

Kamboçya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/kambocya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Kamboçya Express Vize 

Kamboçya seyahati için vize başvurusunun en kısa sürede tamamlanmasını talep eden kişiler Kamboçya Ekspres Vize başvurusunda bulunabilirler. Ekspres vize başvuruları size 2 iş günü içinde dönüş sağlar. Kamboçya Ekspres vize başvuru ücreti olarak konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahilinde 150 $ + KDV ödemeniz gerekmektedir.

Kamboçya Vize İşlemleri

Kişinin yapacak olduğu Kamboçya vize işlemleri, başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Kurum, Kamboçya vize başvurusunun süresince işlemleri prosedüre uygun bir biçimde gerçekleştirerek süreç sona erene kadar başvuru yapan kişinin takip edebilmesine olanak sağlamaktadır. Başvuru esnasında taraflarca talep edilen evrakların, kuruma iletilmesi ve vize başvuru ücretinin ödenmesi adına işlem süreci başlatılmaktadır.

Kamboçya vize temsilcileri, başvuruda bulunan kişiye ait gerekli olan evrakları düzenleyerek başvuruya hazır bir hale getirmektedir. Talep edilen evrakların düzenlenme aşamasında herhangi bir eksiklik ya da hatanın tespit edilmesi halinde başvuruda bulunan kişi ile iletişime geçilerek, başvuru sürecinin en doğru şekilde son bulmasını sağlamaktadır.

Kamboçya ülkesinin kısa süreli turistik vizesi ile Kamboçya ülkesinin sınırları içerisinde 30 güne kadar konaklama yapılabilmektedir. Kişi, Kamboçya vizesi için başvuru işlemini şahsen yapması gerekmez. Gerekli kurumlar aracılığı ile oldukça hızlı ve kolay bir biçimde tamamlanmaktadır. Vize uzmanları ise başvurunun bütün aşamalarında, oluşabilecek tüm hata ve engellerin önüne geçmektedir.

Kamboçya E-Vize

Kamboçya ülkesine yapılacak olan e-vize başvurularında, sistem üzerinden online bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. T.C. vatandaşları yalnızca umuma pasaport (bordo) sahipleri için online hizmet vermektedir. Kamboçya için yapılacak elektronik başvurularda ise kişinin gerekli evraklarını sisteme yüklemesi ve ardından vize ücretinin ödeme işlemini de online olarak yapması gerekmektedir. Bu bütün işlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanması, e-vize başvuru sürecini resmen başlatmaktadır.

Kişinin yapmış olduğu Kamboçya elektronik e-vize başvurusu değerlendirme aşamasından geçtikten sonra, sonuç belirtilen e-mail adresine gönderilmektedir.

Kamboçya E-Vize Başvurusu

Kamboçya ülkesine seyahat gerçekleştirmeyi planlayan vatandaşlar, gerekli talep edilen evrakları online bir şekilde sunarak, ardından vize ücretini de online üzerinden ödeyerek elektronik vize talebinde bulunma imkanına sahiptir. Vize merkezi olarak Kamboçya e-vize merkezi ise, başvuru süreci boyunca profesyonel bir danışmanlık hizmeti sunarak sürecin en doğru şekilde gerçekleşmesi adına kişiye destek olmaktadır. Başvuruyu yapacak kişinin şahsen bulunmaması nedeni ile gerekli evrakları online olarak kuruma ulaştırması ve beraberinde vize ücretini de online olarak ödemiş olması gerekmektedir. Tüm bunlar başvuru sürecini başlatmaya yeterli olacaktır.

Kamboçya Vize Başvuru Ücreti

Kamboçya vize başvuru ücreti kişinin başvurmuş olduğu vizeye göre de farklılıklar göstermektedir. Ancak son zaman ve güncellemelerin doğrultusunda e-vize ücreti 37 USD, kapı vizesi ise 30 USD olarak belirlenmiştir.

Kamboçya Vizesi İçin Talep Edilen (Gerekli) Evraklar

Kamboçya vize başvuru işlemleri esnasında aşağıda yer alan, talep edilen evrakların eksiksiz olarak iletilmesi halinde başvuru süreci resmen başlatılmaktadır.

 • Pasaport: Seyahat bitimin en az 6 ay kadar daha mevcut pasaportun devam etmesi gerekmektedir. Vize uygulamasının işlenebilmesi açısından pasaport içerisindeki sayfalardan en az 2 adet boş bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun da en az 10 yıllık olması gerekmektedir.
 • Dilekçe: Vize talep dilekçisinin başvuru yapan kişi tarafından neden seyahat edildiğine dair bilginin olması ve gidiş-dönüş tarihlerini kapsayan bir bilgini bulunması gerekmektedir. Daha sonra dilekçe başvuru yapan şahıs tarafından ıslak imzalı bir şekilde imzalanmalıdır. Ardından dosyanın içerisine konmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde güncel bir biyometrik fotoğrafın bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca fotoğraf 2 adet olup, talep edilen niteliklere de uygun olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı ve Pasaport Bilgileri: Başvuran kişiye ait olmalıdırlar.
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları: Başvuran kişinin adına olmalıdır ve otel ve uçak rezervasyonlarının çıktısı gerekli dosyaların içerisine eklenmelidir.

Kamboçya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kamboçya Konsolosluğuna yapılacak başvurular için hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 1. Pasaport
 2. Pasaportun fotokopisi
 3. Kamboçya Vizesi Başvuru Formu
 4. Vize talep dilekçesi
 5. Biyometrik fotoğraf (2 adet 4*4 ölçülerinde)
 6. Konaklama bilgileri
 7. Uçak vb. seyahat biletleri veya rezervasyonları
Kamboçya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/kambocya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Başvuruları ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kamboçya vize işlemleriniz için erken tarihte yola koyulmanız en avantajlı süreç olacaktır. Geç kalınan vize başvurusu işlemleri gecikebilmektedir. İş yoğunluğu veya resmi tatiller sebebi ile aksayabilecek vize işlemleri sizin için mağduriyet yaratabilir.

Vize başvuru işlemleri için hangi tür başvuru seçeneğini seçerseniz seçin mutlaka sizden istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Doğru olmayan veya eksik bilgiler sonucunda vize işleminiz onaylanmaz ve başvurunuz geçersiz sayılır. Vize başvurusu yaparken pasaportunuzun eskimemiş ve yırtılmamış olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde vizeniz onaylansa bile sınırda yıpranmış pasaport ile sıkıntı yaşayabilir hatta sınırdan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Kamboçya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/kambocya-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Kamboçya Vizesi Hakkında

Kamboçya vize talep eden ülkeler arasındadır. Sadece hizmete özel olarak sunulan bordo pasaport sahiplerinin 180 günden az olmak şartı ile vizesiz girişine izin verilmektedir.

Kamboçya vize ücreti e-vize olarak alınırsa 37 Dolar olarak belirlenmiştir. Vizenizin ret yanıtı alması durumunda yatırmış olduğunuz bu tutarın size iade edilmesine izin verilmez.

Malezya vize istiyor mu; Malezya hizmet dışı pasaport sahiplerinin vize alarak ülkeye giriş yapmasına izin vermektedir.

Kamboçya’ya en ucuz nasıl gidilir; öğrenci olarak değişim programları üzerinden ülkeye giriş yapmak en kolay alternatiflerden bir tanesidir.

Kamboçya gece hayatı ile meşhur yapısı ile özellikle turistleri memnun bırakan bir duruş sergilemektedir.

Vietnam vizesi talep edilirken sonuç adımında size ret yanıtı verilirse konsolosluğun belirlemiş olduğu günlerde reddi itirazda bulunmanıza da imkan verilmektedir.

Tayland vize talep adımlarının akabinde başvurunun durumunu takip edebilmek için referans numarası sunulacaktır. Bu referans numarası aracılığı ile başvurunun durumunu kontrol etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kamboçya Konsolosluğu randevu ile hizmet vermektedir. Randevu sistemi pandemi sebebi ile daha da önem kazanmıştır. Konsolosluğun randevu sistemi üzerinden gün ve saatin belirlenmesinin hemen sonrasında belirtilen evrakları derleyerek vize için başvuru adımınızı tamamlayabilirsiniz.

Kamboçya uçak bileti alım aşamasının akabinde, turist vizesi kapsamında bu uçak biletini de detaylı şekilde sunmanız gerekmektedir. Ayrıca otel rezervasyon bilgilerinizi yansıtan belgeyi de eksiksiz sunmalısınız.

Kamboçya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Kamboçya e-vize nasıl alınır?

Kamboçya vize başvuruları e-vize sistemi kullanılarak çevrimiçi yapılabilir. Bordo pasaport sahibi olan herkes başvurularını isterlerse internet üzerinden çevrimiçi olarak yapabilirler.

Kamboçya vize ücreti ne kadardır?

E- vize: 37 USD
Kapı vizesi: 30 USD

Kamboçya vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Pasaport, konaklama bilgileri, seyahat bilgileri ve finansal evraklar gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×