İsrail Vizesi

İsrail Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İsrail vizesi en iyi vize rehberi

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail, Orta Doğu’da bulunan, Akdeniz’e kıyısı bulunan ve başkenti Tel Aviv olan bir ülkedir ve İsrail Devleti resmi adıyla bilinir. 27.817 kilometre karelik bir toprağa sahiptir ve Filistin sorunu ile tanınmaktadır. Ayrıca Hayfa, Eylat, Netanya ve Akka önemli ve tanınan şehirlerindendir.

Yaklaşık 8 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti bordo (umumi) pasaportuna sahip olanlar İsrail Devleti’ne girmek için vize almak zorundadırlar fakat yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahipleri vizeden muaftırlar ve 180 gün içerisinde 90 gün boyunca İsrail Devleti sınırları içerisinde bulunabilirler. İsrail’e gitmek isteyen umumi (bordo) pasaport sahipleri bazı belgeleri toplayıp İsrail Başkonsolosluğu’na vize almak amacıyla sunmak zorundadırlar.

İsrail Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 1 – israil vizesi gerekli evraklar

İsrail Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsrail vize evrakları arasında birçok belge bulunmaktadır. Bu belgelerden bahsetmek gerekirse şunlardır:

1. Pasaport

Elbette vize almanız için gereken ilk evraklardan birisi pasaporttur. Pasaport, ülkemizde artık nüfus müdürlükleri tarafından verilmektedir. Vize başvurusunda bulunacağınız pasaportun bazı kritelere sahip olması gerekmektedir. Aksi halde vize başvurunuz reddedilecektir. Bu kriterler şunlardır:

 • Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır.
 • Pasaportunuzun geçerlilik tarihi, en az 1 yıl ve İsrail seyahatiniz bittikten 3 ay sonra daha geçerli olmalıdır.
 • Kadınlar, evlenmeden önceki soyadları ile pasaportlarını yenilemelidirler.
 • Pasaportunuzun fotoğrafı tanınacağınız şekilde olmalıdır.
 • Pasaportunuz yıpranmış veya yırtılmış olmamalı, belgede silik veya okunması zor yerler bulunmamalıdır.
 • Vize başvurusu esnasında varsa eski pasaportlarınız da sunulmalıdır.

2. İsrail Vize Evrakları 2020 Başvuru Formu

İsrail Devleti’ne vize başvurusu yaparken bir vize başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Bu başvuru formunda sizin hakkınızda bilgiler talep edilmektedir. Bu sebeple yapacağınız başvuruların doğruluğundan ve tutarlılığından emin olmanız, vize reddi ile karşılaşmamanıza olanak sağlayacaktır. Bunu dikkate alarak vize başvurunuzu yapmanız büyük önem arz etmektedir.

3. İsrail Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

İsrail Başkonsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçede, seyahatinizin amacını, tarihlerini, nerede kalacağınızı, gideceğiniz başka bir ülke olup olmadığını, varsa hangi ülke olduğunu ve ulaşımı nasıl sağlayacağınızı, sağlayacağınız ulaşım aracı uçak ise uçak PNR numarasını, otobüs ise bilet fotokopisi ve PNR numarası ve o ülkede nerede kalacağınız gibi detayların belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca seyahatinizin detaylarını belirtirken bu belge sizin sunum dilekçeniz gibi olacağından en altına “ekler” kısmı yazıp belgelerinizi numaralandırarak dilekçede belirtmeniz gerekmektedir.

4. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

T.C nüfus cüzdanınızın, üstündeki T.C. kimlik numarası boş veya daktilo ile yazılmış olmadan, bilgisayar yazılı olanının bir fotokopisi belgeler arasına eklenmelidir. Nüfus cüzdanında yıpranmış veya okunmayan herhangi bir yer bulunmamalıdır. Ayrıca yeni T.C. kimlik kartlarının önlü arkalı fotokopisini de belgeler arasına ekleyebilirsiniz.

​5. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Uluslararası otoritelerce belirlenmiş standartlarda, yani suratınızda herhangi bir mimik ifadesi olmadan, aksesuar veya tanınmanızı güçleştirecek bir takı bulundurmadan, beyaz arka fonda ve fotoşop işlemi görmemiş iki adet fotoğrafın İsrail vize evrakları arasına yerleştirilmesi gerekmektedir. Fotoğrafın güncel olması ve sizin tanınabilirliğiniz konusunda bir şüpheye yer vermemesi gerekmektedir.

6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Bu belge nüfus müdürlüklerinden ve e-devlet’ten barkodlu olarak temin edilebilmektedir. Nüfus müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak alınması tavsiye edilir fakat e-devlet’ten de barkodlu olarak alınabilir.

7. Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (İsrail Vize Evrakları arasına muhakkak eklenmeli.)

İsrail vize evrakları arasında bulunması gereken diğer belgelerden birisi de gidiş – dönüş uçak biletidir. PNR numarası açık bir şekilde belli olan bu belge firma tarafından onaylı olmalı ve ödemenin yapıldığına dair bir belge ile evraklar arasında yerini almalıdır.

8. Otel Rezervasyonu (İsrail Vize Evrakları arasına mutlaka eklenmeli.)

İsrail’e gitmeden önce kalacağınız otel tarafından resmi olarak onaylanmış PNR veya rezervasyon numarası bulunan rezervasyon belgesini temin etmeniz ve evraklar arasına koymanız gerekmektedir. Hangi tarihler arasında kalacağınız net olarak belirtilmelidir.

9. Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Seyahatinizde olası herhangi bir sağlık sorunu, kaza veya vefat gibi durumlarda alınacak önlemlerin sigorta tarafından temin edilmesi için gereken seyahat sağlık sigortası poliçesinin de belgeler arasında bulunması gerekmektedir. Bu seyahat poliçesi 30.000 Euro’yu kapsamalıdır.

10. Finansal Belgeler

İsrail vize evrakları 2020 yılı için gereken finansal belgeler şunlardır:

 • Banka hesap dökümleri (son 6 aylık)
 • Mali durumu ispat edecek olan tapu, otomobil ruhsatı gibi belgeler.
 • İşe giriş belgesi
 • SGK kayıtları
 • Çalışılan kurumun vergi levhası
 • İmza sirküleri gibi finansal durumunuzu net olarak belirten belgeler
İsrail vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/israil-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İsrail Vize Başvuru Formu

İsrail vize başvuru formunu eksiksiz ve sizden talep edilen dil ile doldurmanız gerekmektedir. Formdaki bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Bu sebeple formu dikkatlice okuyarak doldurmanız ve sizden talep edilen bilgileri doğru olarak vermelisiniz.

İsrail kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/israil-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

İsrail Vize Randevusu

İsrail vize başvuruları için randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat vize başvurusunda bulunacak kişinin başvuru esnasında şahsen bulunma zorunluluğu vardır. Bu sebeple siz de vize başvurusu sırasında şahsen işlemleri takip etmelisiniz.

İsrail Vize Ücreti Ne Kadar?

İsrail vize ücreti, İsrail’de öğrenim görecek Türk öğrenciler tarafından 50 USD olarak ödenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, öğrenim görecek öğrenciler dışında vize ücreti ödememektedirler. Ödeme yaptığınıza dair dekontu da İsrail vize evrakları arasına koymanız gerekmektedir.

İsrail Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Her kurum gibi, İsrail vizesinin ne zaman tarafınıza teslim edileceği kurumun iş yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu sebeple her ne kadar ne zaman çıkacağı net olarak bilinmese de İsrail vizesi için verilen ortalama süre 7 ila 9 gündür. Vizenin tarafınıza teslim edileceğinin bildirildiği günün erken veya geç olması, vizenizin reddedildiği veya kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

İsrail Vize Türleri Hangileri?

İsrail Devleti, farklı amaçlarla ülkeye girecek ziyaretçilere farklı vize rejimleri uygulamaktadır. Bu vize rejimlerinin çeşitleri şu şekildedir:

 • Göç Vizesi
 • Geçici Konaklama Vizesi (A/1)
 • Öğrenci Vizesi (A/2)
 • Din Adamı Vizesi (A/3) 
 • İsrail Aile Birleşimi Vizesi (A/4)
 • İsrail Çalışma Vizesi (B/19 (90 günden fazla konaklanacak ise çalışma vizesi verilir, kısa kalınacaksa da ticari vize verilir.)
 • İsrail Ziyaretçi Vizesi (B/2) (Turistik, aile veya arkadaş Ziyareti Vizesi)

İsrail Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsrail vize başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gerekenler özetle şunlardır:

 • Vize evraklarında beyan ettiğiniz bilgilerin herhangi bir şekilde yanlış veya yanıltıcı olmamasına özen göstermelisiniz. Bu durumun hukuki sonuçları olabileceğini unutmayınız.
 • Pasaportunuzdaki fotoğrafın tanınmanıza imkân tanıyacak şekilde olması ve pasaporttaki bilgilerin güncel olması gerektiğine dikkat etmelisiniz.
 • Vize dilekçenizde seyahatinizin detaylarını anlatmalı ve İsrail Başkonsolosluğu’na hitaben bu dilekçeyi yazmalısınız.
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı yapıp ödemeyi gerçekleştirdiğinize dair belgelerin kurumlar tarafından onaylı olması şarttır.
 • Bankanızdan alacağınız hesap döküm belgesinin banka tarafından onaylanmış olması, ıslak imza ve kaşeli olarak tarafınıza teslim edilmesi gerekmektedir. Bu banka hesap dökümü son 6 aylık finansal hareketleri içermeli ve en geç de son 1 haftalık hareketleri içermemelidir. Bu sebeple bu belgeyi en son almanız vize başvuru işlemlerini yaparken daha mantıklı olacaktır, bu sayede kapsayıcılığı daha geniş olacaktır.
İsrail vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/israil-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×