Gabon Vize Evrakları: Vize İçin Gerekli Belgeler [2023]
Gabon Vizesi

Gabon Vize Evrakları: Vize İçin Gerekli Belgeler [2023]

Gabon Cumhuriyeti Afrika kıtasının ortasında yer alan bir ülkedir. Gabon ile Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması yoktur. Umumi pasaport sahiplerinin yanında hizmet pasaportları ve hususi pasaport sahipleri de 90 günden az turistik ve ticari seyahatleri için vize ödemek durumundadır. Sadece diplomatik pasaport sahipleri 3 aydan az seyahatlerinde vizeden muaf tutulurlar. Gabon vize evrakları olarak bilinen kişisel bilgiler içeren belgeleri hazırlayanlar vize başvurusunda bulunabilir.

 

Gabon Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Gabon vize başvurusu Gabon Ankara Büyükelçiliği’ne yapılır. Ankara’da ikametgah eden kişiler Büyükelçiliğe şahsen başvurmak durumundadır. Ankara dışında yaşayanlar ise vize başvuru merkezleri aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilirler.

Gabon Cumhuriyeti vize talep ettiği şahıslara iki tür vize vermektedir: Turistik Gabon vizesi ve Ticari Gabon vizesi. Bu iki tür vize başvurusunda bulunacak kişiler Gabon vize evraklarını tamamlamalıdır.

Gabon Vize Evrakları-Turistik Vize

Gabon’a turistik amaçlı seyahatte bulunacak kişiler turistik vize işlemlerini başlatabilmek için kimlik bilgileri, mali durumları ve mesleki durumlarını gösteren belgeleri hazırlamak durumundadır. Bu evraklar şunlardır:

 • Vize başvuru formu- Vize başvuru formu Fransızca ve Türkçedir. İki sayfadan oluşur ve vesikalık fotoğraf için bir yer bulunmaktadır. Tükenmez kalemle ve okunaklı doldurulmalı, ıslak imza ile imzalanmalıdır.
 • Pasaport aslı- Seyahat tarihinden sonra 6 ay geçerli pasaport ibraz edilmelidir. En az 2 sayfa vize işlenmesi için boş olmalıdır. Ön yüzündeki resimli sayfaların renkli fotokopileri çekilmelidir.
 • Kimlik belgeleri- Kimlik kartının renkli fotokopileri verilmelidir.
 • 2 adet fotoğraf- Biyometrik özellikteki fotoğrafları arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmelidir.
 • Vize talep dilekçesi- Islak imzalı vize talep dilekçesi Gabon Büyükelçiliğine hitaben yazılır ve seyahat ayrıntılarına yer verilir.
 • Aşı kartı aslı- Sarıhumma aşısının olunduğuna dair belge Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır.
 • Uçak ve otel rezervasyonu- Ulaşım ve konaklama rezervasyonları belgeli olarak hazırlanmalıdır.
 • Finansal belgeler- Tüm gelir kalemleri ve bankaca onaylı banka hesap özetleri sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası- Vize başvuru merkezlerinde sağlık sigorta poliçesi düzenlenir.

Gabon Ticari Vize

Gabon’a iş seyahatinde bulunacak şirket çalışanları ve işverenleri Gabon Büyükelçiliğinin belirlediği Gabon Vize Evrakları dosyasını eksiksiz olarak hazırlamalıdır ve verilen bilgiler gerçek olmalıdır. Gabon ticari vize için istenen evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport- 6 ay geçerli pasaportun sayfaları renkli fotokopi olarak dosyaya eklenir.
 • Fotoğraflar- 2 adet biyometrik fotoğraf çektirilmelidir. Arka fonu beyaz olmalıdır.
 • Kimlik belgeleri- Kimlik kartı fotokopisi vize dosyasına eklenir.
 • Aşı kartı- Uluslararası aşı kartında Sarıhumma aşısı yapıldığı belgelenmelidir.
 • Banka dökümü- Son 3 aya ait şahsi banka hesap hareketleri, şirket hesabının dökümü imzalı kaşeli olarak verilmelidir.
 • Vize başvuru formu- Türkçe ve Fransızca doldurulur, verilen bilgiler eksiksiz ve hatasız olmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi- Gabon Büyükelçiliğine hitaben yazılır, seyahat amacı, tarihleri belirtilir.
 • Ticari davetiye Gabon’daki şirketin antetli kağıdına hazırlanan davetiye mektubu kişisel ve finansal bilgileri içermelidir.
 • İmza sirküleri- Noter onaylı imza sirküleri hazırlanmalıdır.
 • Vergi Levhası- Son vergi dönemine ait güncel vergi levhası verilmelidir.
 • Faaliyet belgesi- Son 3 aya ait faaliyet belgesi alınmalıdır.
 • Oda sicil kayıt sureti- Ticari oda kayıtları onaylı olarak sunulmalıdır.
 • Ticari sicil gazetesi- Şirket hissedarlarını, ortaklarını ve kurucularını belirten sicil gazetesi fotokopisi dosyaya eklenmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası- Uluslararası sağlık sigortası vize başvuru merkezlerinde hazırlanabilir.
 • Rezervasyonlar- Otel ve ulaşım rezervasyonları hakkındaki belgeler onaylı olarak sunulmalıdır.

Gabon vize evrakları tamamlanarak vize başvuru merkezlerine teslim edilir. Gabon vize işlemleri 7 iş günü ile 30 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

Gabon Vizesi Önemli Notlar 2022

Gabon Vize İstiyor Mu?

Gabon, Afrika’nın ortasında yer alan bir bölgedeki ülkedir. Elektronik bir Gabon e-vize seçeneği bulunmaktadır. Bu da başvuru seçeneği görevi gören bir başvuru seçeneğidir. Bu e-vizenin sağlamış olduğu bir rahatlıktan bahsedecek olursak evrak yoğunluğu olmadan, Konsolosluğa gidilmeden ve sadece internet sağlayıcısı üzerinden vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Ayrıca elektronik vizelerin başvurusu kolaylık sağladığı kadar ekstra bir dikkat gerektiren başvurudur. Yapılacak olan en küçük bir harf hatası, vizenin kabulüne engel olabilir ve yahut istenmeyen sorunlar da doğurabilir. E-vize başvuru işlemi esnasında hiçbir engel yaşamadan vize işlemleri ile ilgilenen alanındaki vize şirketleri ile iletişim kurulması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra vize ücreti ise 180 Euro’dur.

Gabon e-vize işlemlerinin başvurusunda bulunmadan hemen önce kişi bir pasaport sahibi olmalıdır. Pasaportun türü, Gabon vize başvurusu adına oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Pasaportun türü/çeşidi her ne olursa olsun Gabon devleti tarafınca kişi vizeye tabi tutulmaktadır.

Pasaportun vize başvurusu işlem tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması talep edilmektedir. Kişi, pasaportunun geçerlilik süresini resmi bir şekilde öğrenmek adına, resmin yer aldığı ilk sayfa üzerine göz atabilir. Bunun beraberinde pasaportun geçerlilik süresi, 6 aydan daha kısa bir süreye tekâmül ediyor ise vize uzmanına bu durumun belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaport türü ile seyahat süresinin ve seyahatin planı da vize ile ilgilenen uzmanlara bildirilmesi gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Ayrıca belirtmek gerekir ise Gabon devleti, ülkesine giriş yapacak yabancılar hakkında bir hastalığın bulaşmaması ve Gabon ülkesine herhangi bir hastalık taşımaması için sarıhumma aşısını şart koşmaktadır. Kişi aşısını olduktan sonra, aşı belgesinin Gabon ülkesine giriş esnasında yanında bulundurmalı ve gerekir ise yetkililere göstermelidir.

Gabon E-Vize Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Gabon e-vize başvuru işlemi gerçekleştirilirken gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Pasaportun taratılmış bir hali. (En az altı ay daha geçerliliğinin bulunması.)
 • 1 (Bir) adet biyometrik fotoğraf. (Son altı ayda çekilmiş ve güncel olmasına dikkat edilmelidir. Bu başvurunun değerlendirme aşamasında olumlu bir etmendir.)
 • Aşı kimlik fotokopisi.

Yukarıda belirtilmiş olan belgeleri, vize uzmanları ile e-posta yolu aracılığı ile paylaşılmalıdır. Vize uzmanları ise kişinin adına Gabon e-vize başvuru işleminde bulunmaları adına yeterli olacaktır. Pasaportun deforme olmaması ve eksik bir sayfanın bulundurulmamasına dikkat edilmelidir. Vize sahibi olunduktan daha sonra ise Gabon ülkesine giriş yaparken oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Gabon Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gabon vize başvurusu, vize uzmanları aracılığı ile çalışırken işlem sırası şu şekilde ilerlemektedir; uzmanların ilk olarak ya elektronik ya da ister kargo yöntemiyle olursa olsun gönderilmiş olan belgelerin kontrolünü ve talep edilen detaylara göre uyumluluğunu değerlendirmektedir.

Belgeler içerisinde herhangi bir eksiklik, hata ve yahut bir sorun tespit edilir ise adına başvuru işlemi gerçekleştirilecek olan şahsa, direkt olarak geri dönüt sağlanmaktadır. Belgeler içerisinde herhangi bir hata ya da eksikliğin bulunmaması halinde, vize ile ilgilenen kişilerin şahsın adına vize başvuru işleminde bulunabilmektedirler. Sorun yaşanabilecek ya da engel teşkil edebilecek herhangi bir nokta tespit edilir ise yetkililer anında müdahale etmektedir. Gabon vize başvuru süreci boyunca başvuru işlemi takip edilir ve bilgilendirilmede bulunulur.

Gabon Türkiye Büyükelçiliği Sitesi

Gabon vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/gabon-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Gabon Vize Ücretleri ne kadar?

Gabon Vize Ücreti

Vize Türü Vize Süresi Vize Ücreti
Gabon Turistik-Ticari Vizesi 30 Gün 100 €
Gabon Turistik-Ticari Vizesi 3 Ay 180 €
Gabon vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/gabon-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×