Gabon Vizesi: 2023 Vize Şartları - Eraytur
Gabon Vizesi

Gabon Vizesi: 2023 Vize Şartları

Portekiz denizcilerinin şapkaya benzettiği, vahşi yaşam şartları ile ünlü Gabon Cumhuriyeti’ne vize prosedürlerini sizlerle paylaştık.

Gabon’a Vize

Orta Afrika ülkesi Gabon’a seyahat etmek isteyen her Türk Vatandaşı, vize alma işlemine tabidir.  

 

Gabon Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İstisnai durum olarak, diplomatik yani siyah pasaporta sahip Türk vatandaşları, Gabon’a, doksan güne kadar süren ziyaretleri kapsamında vizeden muaftırlar.

Gabon vizesi alabilmek için, seyahat amacınıza uygun olan vize türünü seçerek, Ankara ilinde bulunan Gabon Büyükelçiliğine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Gabon vizesi için gerekli evraklar nelerdir, gelin birlikte bakalım.

Gabon’a Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Turistik gezi ya da ticari faaliyetleriniz için olmak üzere, 2 türe sahip olan Gabon vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir.

 • En fazla on yıl içerisinde alınmış olması gereken pasaportunuzda, işlem yapılabilmesi açısından iki adet boş sayfanın olması gerekmektedir. Yıpranmış ya da yırtık sayfalara sahip olan pasaportlar, resmi makamlar tarafından kabul görmemektedir.
 • Geriye dönük en fazla son altı ay içerisinde çektirilmiş iki adet renkli biometrik fotoğrafınızın başvuru evrakları içerisinde yer alması gerekmektedir. Fotoğrafın, beyaz fon üzerinde olması önem arz etmektedir.
 • Gabon Büyükelçiliğine ithafen, İngilizce dilinde yazılmış olan vize başvuru dilekçenizin dosyada bulunması gerekmektedir.
 • Gabon seyahatiniz için kullanacağınız ulaşım aracına ve Gabon seyahati süresi boyunca konaklayacağınız yere ait rezervasyon bilgilerinizin, ya da bilet çıktılarının dosyada ek olarak gösterilmesi gerekmektedir.
 • Gabon vize ücretinizi ödediğinizi belgeleyen dekontun, başvuru evrakları içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • Gabon vize başvurularınızda beyan etmeniz gereken bir diğer evrakta, son üç aya ait olan banka hesap dökümlerinizdir. Beyan edeceğiniz hesabında en az 5.000 (beş bin) Türk lirası bakiyenizin olması gerekmektedir.
 • Gabon vize başvuru formu, hata olmayacak bir biçimde doldurulmalıdır.
 • Sağlık bakanlığınca onaylanmış, Sarıhumma aşısını vurulduğunu gösteren belgenin, istenilen evraklar arasında olması gerekmektedir.

Her ülkenin vize başvurusunda olduğu gibi, Gabon ülkesine yapacağınız vize başvurularında da Gabon vizesi için gerekli evraklar kısmının tam ve kusursuz olarak hazırlanması, yapacağınız vize başvurusunun olumlu olarak sonuç bulması açısından önemlidir.

Gabon vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/gabon-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Gabon’a Vize Kaç Günde Çıkar

Gabon ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin sıkça sorduğu sorulardan biri olan, Gabon vizesi kaç günde çıkar sorusuna şu şekilde yanıt vermemiz doğru olacaktır.

Normal şartlar altında, Gabon Büyükelçiliğine yapmış olduğunuz vize başvurularınız, beş ila on beş iş günü arasında sonuçlandırılmaktadır.

Vize başvurularınız için hazırlanan evrakların içerisinde, eksik ya da hatalı olan bir evrak var ise, Gabon resmi makamları, bu evrakları değiştirmenizi isteyebilir.

Bu gibi durumlarda vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Şüpheli görülen başvurular için Gabon yetkili mercilerinden istenebilecek ek evrak talepleri de vize sonuç sürelerini uzatabilmektedir.

Vize başvurularının sonuçlanmanı etkileyebilecek diğer bir faktörde Gabon Büyükelçiliğinin resmi tatil günleridir. Bu günleri dikkate alarak yapacağınız başvurular daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Ayrıca Gabon Büyükelçiliğini vize başvurusu amacı ile ziyaret edecek kişiler için de şu bilgiyi paylaşmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz. Gabon Ankara Büyükelçiliği’ne iş günlerinde sabah sekiz buçuk ila öğleden sonra üç buçuk saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

Gabon’a Alınan Vize için Ödenecek Bedel

Değişiklik yapma hakkının Gabon Büyükelçiliği yetkisinde olduğu Gabon vizesi ücreti tarifesi 2022 yılı için şu şekildedir.

 • Turistik gezi kapsamında, 1 ay konaklamalı, tek girişli Gabon vize ücreti 180 Euro’dur
 • Ticari faaliyet kapsamında, 1 ay konaklamalı, tek girişli Gabon vizesi ücreti 180 Euro olarak belirlenmiştir.
 • Turistik ya da Ticari kapsamda düşünülen vizelerin, 3 aylık ve çok girişli olmaları durumda ise vize ücreti her iki vize türü için de 230 Euro olarak belirlenmiştir.
Gabon vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/gabon-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Gabon’a Ticari Vize

Gabon’a, fuar, seminer, iş bağlantısı, pazarlama faaliyeti gibi ticari bir aktivite sebebi ile gitmek isteyen kişiler, Gabon ticari vize almalıdır. Ticari vize başvurusu için istenilen evraklar, Gabon vizesi için gerekli evraklar bölümünde maddeler halinde belirttiğimiz temel evraklara ek olarak, şunlardır.

 • Gabon Büyükelçiliği namına yazılmış ticari vize alımına ilişkin vize dilekçesi,
 • Güncel tarihli vergi levhası fotokopisi,
 • Sicil gazetesi (Ticari),
 • Şirketin bağlı bulunduğu odadan alınmış Oda Sicili Kaydı,
 • Şirkete ait Faaliyet Belgesi,
 • Gabon ticari vize başvurularında, Gabon’da bulunan ve sizi ülkeye davet eden şirket yetkililerince hazırlanmış davetiyenin, sunacağınız evraklar bölümünde olması gereklidir.

Gabon’a Aile Birleşimi Vizesi

Gabon’da ikamet eden, oturum izni olan ya da Gabon Vatandaşlığını almış birinci dereceden bir yakınınız var ve siz bu yakınınız ile Gabon’da birlikte yaşamaya karar verdiyseniz, Gabon aile birleşimi vizesi müracaatında bulunmanız gereklidir.

Aile birleşimi vizesi edinebilmek istiyorsanız hazırlayacağınız evraklar, Gabon vizesi için gerekli evraklar bölümünde belirttiğimiz maddelere ek olarak şunları içermektedir;

 • Aile birleşimi vize başvurusu formu,
 • Uluslararası geçerliliğe sahip, nüfus müdürlüklerinden alınabilen nüfus kaydı örneği ve evlilik belgesi,
 • Dört adet biometrik fotoğraf, istenilen evraklar arasındadır.

Gabon Turistik ve Aile Ziyareti Vizesi

Kısa süreli vize türü olarak adlandırılan Gabon turistik vize ve aile ziyareti vizesi alabilmek için, temel evraklara ek olarak aşağıda belirtilen evrakların da hazırlanması gerekmektedir.

 • Seyahat detaylarınızı açıklayan şahsınıza ait bir dilekçe,
 • Uluslararası geçerliliği olan sağlık sigorta poliçeniz,
 • Belediye tarafından onaylanmış davetiye mektubunuzun, Gabon turistik vize ya da Gabon aile ziyareti vizesi alabilmeniz için dosyanızda olması gerekmektedir.

Gabon’a Alınacak Vizenin Fotoğraf Ebatları

Uluslararası vize işlemlerinde geçerli olan 4,5x 3,5 ölçüleri, Gabon vizesi fotoğraf ebatları için de geçerli bir kriterdir. Fotoğraflar, biometrik özelliğe sahip olmalıdır. Fotoğraf çekimleri beyaz fon üzerinde olmalı ve yüzünüzü kapatacak hiçbir aksesuar (şapka vb.) kullanılmamalıdır.

Gabon e-vize Başvurusu

Klasik vize başvurusuna ikame olarak kabul görülen Gabon e-vize başvurusu, internet üzerinden çevrimiçi olarak yapabildiğiniz bir vize başvuru şeklidir.

Evrakların kalabalığında boğulmadan ve Konsolosluğa gitmenize gerek olmadan yapabileceğiniz Gabon vize başvurusunda, dikkat edilmesi gereken noktalar ve hangi tür evrakların gerektiği bilgileri ise şu şekildedir.

 • Pratik olmasının yanında, fazlaca dikkat gerektiren bir başvuru türü olan Gabon e-Visa başvurusu esnasında, online olarak doldurulan formda harf hatası yapmamanız büyük önem teşkil etmektedir.

Vize başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olabilecek bu tür minör hatalara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

 • Gabon e-vize başvurusu esnasında, Gabon vizesi için gerekli evraklar bölümünde özelliğinden bahsettiğimiz pasaportunuzu sisteme taratmanız gerekmektedir.
 • Aşı olduğunuzu belirten aşı kimliği kartı ve 1 adet beyaz fon üzerinde yer alan biometrik fotoğrafınız ile birlikte, Gabon e-vize başvuru işlemini yapabilirsiniz.

Gabon Sarıhumma Aşısı

Afrika ülkelerinde sıklıkla rastlayabileceğiniz sarıhumma hastalığı sebebi ile, Afrika ülkelerine yapacağınız ziyaretlerin çoğunda istenileceği gibi, Gabon Ülkesine yapacağınız ziyaret öncesinde de sarıhumma aşısını olmuş olmanız gerekmektedir.

Ülkeyi ziyaret etmek isteyen bir yaş üstü her kişi için istenilen aşıyı, yolculuğunuzdan en az on gün öncesinde vurulmuş olmanız gerekmektedir.

Sarıhumma aşısını, Seyahat Sağlık merkezleri vasıtası ile vurulabilirsiniz.

Size en yakın sağlık merkezi bilgisine ulaşmak ve aşı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilmek için internet adresi, www.seyahatsagligi.gov.tr’dir.

Gabon vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/gabon-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Gabon Vizesi S.S.S.

 

Gabon nerenin sömürgesi?
Gaboon uzun yıllar Fransız sömürgesi olmuştur. Özellikle 1886 yılından beri böyle idi. Gabon eski yıllarda Fransa sömürgesi altındaki iken 1960 yılında bağımsızlığını ilan ederek sömürgecilik siteminden çıkmıştır. Gabon geçmiş senelerde Fransa’nın sömürgesi olarak varlığını sürdürmekteydi. Gabon, 1886 yılında Fransız sömürgesine girmiş, 1956 yılında ise bağımsızlığını ilan etmiştir. 1800’lü yıllarda Fransız sömürgesi altında olsa da sonrasında kendi Cumhuriyeti ile bağımsızlığını ilan etmiştir.
Gabon vize istiyor mu?
Gabon’a gidebilmek için vize almak gerekir ancak diplomatik pasaporta sahipseniz 90 gün kadar vizeden muaf olmanız mümkündür. Gabon’a seyahat edecek bordo, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin ülkeye girebilmeleri için vize almaları zorunludur. Ancak siyah (diplomatik) pasaport sahiplerinin kısa süreli seyahatlerinde vize almasına gerek yoktur. Gabon giriş işlemleri sırasında vize zorunluluğu olan ve sadece diplomatik amaç ile gelen kişilerin vize zorunluluğu olmayan ülkelerdendir. Gabon, Türk vatandaşlarının 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize talep etmez. 90 günden uzun süre ülkede ikamet edecek olan Türk vatandaşları, gitme amacına göre bir vize türüne başvuru yapmalıdır. Gabon vize türleri çalışma, ticari, aile birleşimi gibi farklı sınıflara ayrılmıştır. Diplomatik Pasaport dışında kalan tüm pasaport tiplerine dair vize şartları açıkça belirtilir.
Gabon zengin mi?
Gaboon maden açısından en zengin ülkelerden biridir ancak bundan yeterince faydalanıp faydalanmadığı tartışma konusudur. Gabon; petrol, altın ve uranyum açısından zengin kaynaklara sahip bir Afrika ülkesi olarak bilinmektedir. Verilere göre Afrika’nın en zengin ülkesi olarak kabul edilse de ülkede halen azımsanmayacak miktarda kişi açlık sorunu ile karşı karşıyadır. Gabon’u diğer ülkelerden farklı kılan ilk özellik uranyum rezervleridir. Bu nedenle yatırım bağlamında oldukça geniş bir potansiyele sahiptir. Gabon, yer altı madenleri bakımından zengin topraklara sahiptir. Ülke nüfusunun üçte biri, açlık sınırının altında yaşar. Afrika’nın yoksul ülkeleri arasında yer alır. Yeraltı madenlerinden kaynaklı olarak zengin ülkeler arasında gösterilse de nüfusun 3’te biri açlık sınırı altında yaşamını sürdürüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×