Cezayir Vizesi: En İyi Vize Rehberi

  ​​​CEZAYİR VİZESİ

  Cezayir Turistik Vize
  Cezayir Ticari Vize
  Cezayir Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
  Cezayir Transit Vize
  Cezayir Erasmus Vizesi
  Cezayir Aile Birleşimi Vizesi

  TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Turistik vizesi şahıslara turistik gezi ve seyahatlerde alınması gereken bir vize türüdür. Şahıslar bu vize türü ile Cezayir’e seyahat edebilirler.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Cezayir’e alınacak turistik vizesinde şahıslara istedikleri süre boyunca 30 gün süre ile ya da 90 günlük süre ile verilebilinir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Başvuru yapılacak yer Cezayir Konsolosluğu’dur.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1 – Pasaport – Cezayir turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması, ziyaretçinin Cezayir ​seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliğinin bulunması gerekir.

  2 – Dilekçe – Cezayir Turistik Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından, şirketinin antetli kağıdına Cezayir Konsolosluğuna/Elçiliğine hitaben kaşeli ve ıslak imzalı şekilde hazırlanmalıdır.

  3 – Davetiye – Cezayir turistik vizesi için gereken davetiye, davet eden şahsın Cezayir’de ikamet ettiği belediyeden onaylı olması gerekmektedir.

  4 – 2 adet Vize başvuru formu – İngilizce/Türkçe olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalı, seyahat tarihleri, seyahat amacı ve ülkeye giriş tarihleri ve diğer kısımlar dikkatlice, eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

  5 – 2 adet biometrik fotoğraf – Cezayir turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar

  BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

  Cezayir turistik vize başvuru işlemlerinde Cezayir Büyükelçiliği ya da Cezayir Konsolosluğu’nda mutlaka şahsen bulunmanız gerekmediği için parmak izi ibrazı işlemi aşaması mevcut değildir. vize merkezleri bu işlemlerde rehberlik hizmeti sunmaktadır.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

  Cezayir vizesi şahıslara 1 ya da 2 gün içerisinde verilse dahi yine de seyahat edilecek tarihten en az 90 gün önce başvuru yapılmaya başlanabilir.

  NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

  Cezayir turistik vizesi en fazla 2 gün içerisinde çıkabilir. Ancak şahısların başvuru yapacağı döneme göre bu süre uzayabilir. Aynı zamanda da evraklarda eksiklik olması durumunda da şahısların Cezayir vizesinin çıkış süresi uzayabilir.

  TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

   Cezayir’de ticari faaliyet sürdürmek üzere seyahat etmek isteyen şahısların ticari vizesi alması esastır. Şahıslar bu vizeyi alarak sorunsuz  şekilde Cezayir’e seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Cezayir ticari vizesi Cezayir’de kalınacak ve ticari faaliyet sürdürülecek süre boyunca alınabilinir. Şahıslar bu süreyi konsolosluğun izin verdiği zaman diliminde kullanabilir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Cezayir Konsolosluğu şahsen başvuru almamakla beraber vize merkezleri aracılığı ile bu başvuruları yapmak esastır.

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Davetiyede şahısların tüm bilgileri yer almalıdır. Aynı zamanda beraber ticari faaliyet yapılacak olan şirketin tüm sigorta sicil bilgileri gibi diğer bilgileri de bulunmalıdır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1 – Pasaport- Cezayir Ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportların son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Cezayir ​seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunması gereklidir.

  2 – Dilekçe- Şirketin antetli kağıdına Cezayir Konsolosluğuna hitaben yazılmış, kaşeli, ıslak imzalı vize talep dilekçesi. Cezayir  Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi.

  3 – Davetiye – Cezayir’deki firmadan gelecek olan şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak hazırlanan davetiye belgesi e-mail olarak da kabul edilmektedir.

  4 – 2 adet biometrik fotoğraf – Cezayir vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğrafların; 2 adet, 3 x 3.5 cm ölçülerinde olması, Cezayir vize başvuru sahibinin güncel halini temsil etmesi, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir.

  5 – Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği – Cezayir vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi.

  6 – Şirketin imza sirküleri – İş sözleşmesi ya da İmza sirküsü (kişi şirket çalışanı ise şirket yetkilisinin ve kişinin imzasının bulunduğu iş sözleşmesi.

  7 – Faaliyet belgesi – Cezayir vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı da Cezayir Konsolosluğuna  ibraz edilmelidir.

  8 – Vergi levhası fotokopisi –  Cezayir vize müracaatında bulunulacak kişinin yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır.

  9 – Ticari sicil gazetesi fotokopisi- Cezayir vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bu

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru yapılabilinir. Bu süreden önce de başvuru yapılabileceği gibi 2 hafta kala da Cezayir ticari vizesi için başvuru yapılabilinir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu alırken vize merkezlerinin rehberlik hizmetinden faydalanabilir ve bütün işlemlerinizi vize merkezlerindeki profesyonel kişiler ile yürütebilirsiniz. Bu sayede vize reddi gibi durumlar ile karşılaşmadan işlemler hızlı bir şekilde yürütülebilinir.

  AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Cezayir’de ikamet eden aile ya da arkadaş ziyaretinde şahısların bütün evraklarını eksiksiz olarak hazırlaması gerekmektedir. Evraklarda herhangi bir eksiklik olması durumunda şahıslara Cezayir vizesi verilmeyecek ve vize reddi alınmasına sebep olacaktır. Vize merkezleri bütün evrakların hazırlanmasında şahıslara rehberlik hizmeti sunmaktadır.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

  Cezayir aile ve arkadaş ziyareti vizesi maksimum 30 günlük olarak verilmektedir. Bu sürenin üzerinde özel durumlarda vize verilebilinir. Ancak genel geçer olarak bütün vize başvurusu yapan şahıslara aile ve arkadaş ziyareti vizesi maksimum 30 günlük olarak verilmektedir. Bu süre bitmeden şahısların ülkeden çıkışlarını yapmaları gerekmektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Vize merkezleri aracılığı ile Cezayir Konsolosluğu’na ya da Cezayir Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmaktadır. Bu merkezler şahıslara bütün işlemlerde rehberlik hizmeti sunmaktadır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1 – Pasaport

  2 – 2 adet Vize başvuru formu

  3 – Vize talep dilekçesi

  4 – 2 adet biometrik fotoğraf

  5 – Davetiye

  6 – Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği

  DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

  Cezayir’de ikamet eden aile ya da arkadaş tarafından yazılacak davetiyede gidecek kişinin bütün kimlik bilgileri ve pasaport bilgileri yer almalıdır. Seyahatin içeriğini de bu davetiyede belirtmek gerekmektedir. Ayrıca davet eden kişi tarafından bütün masraflarının karşılanacağına dair teminat vermesi istenmektedir. Davetiye gönderen Cezayir vatandaşı veya Cezayir ikamet izni bulunan kişinin bağlı bulunduğu Cezayir belediyesi tarafından onaylanmış, Cezayir devletinin resmi dilinde veya İngilizce hazırlanmış davetiye belgesi. Davetiye gönderen Cezayir vatandaşı veya Cezayir ikame izni bulunan kişinin oturum kartı veya Cezayir pasaportu fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir.

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru yapmak gerekmektedir. Bu süre şahısların olası bir vize reddi alması durumunda yeniden başvuru yapması için zamana ihtiyacı olması bakımından önemlidir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Randevu alırken şahıslara vize merkezleri ile irtibata geçmesi tavsiye edilmektedir. Şahıslar yetkili vize merkezleri aracılığı ile  randevu işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirler.

  TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

  NEDİR?

  Bir başka ülkeye giderken Cezayir üzerinden aktarma yapılacak durumlarda şahısların alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar eğer Cezayir’de seyahat edecekler ise bu durumda diğer vize türlerinden herhangi birini alabilirler. Transit vizesi şahıslara sadece ülkeden kara ya da hava yolundan geçiş hakkı sunmaktadır.

  KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?7

  Transit vizesi şahıslara geçiş hakkı sunmaktadır. Ülkede kalma ve seyahat etme hakkı sunmaz. Bu sebeple de şahısların ülkeye girişlerinin ardından geçişlerini yaparak çıkış sağlamaları gerekmektedir.

  NEREYE BAŞVURULUR?

  Vize merkezleri aracılığı ile Cezayir Konsolosluğu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Vize merkezleri şahıslar bütün vize başvurularında rehberlik hizmeti sunmaktadır. Evrakların hazırlanmasında da yardımcı olmakta ve yol gösterici hizmet sunmaktadır. Bu sayede yapılan işlemlerde yanlışlık çıkma olasılığı düşük olacaktır.

  GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

  1 – Pasaport

  2 – 2 adet Vize başvuru formu

  3 – Vize talep dilekçesi

  4 – 2 adet biometrik fotoğraf

  5 – Davetiye

  6 – Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği

  NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

  Cezayir transit vizesi şahısların seyahat edecekleri tarihten iki hafta önce başvuru yapılması önerilen bir vizedir. Bu süre şahısların vize reddi alması durumunda yeniden başvuru yapması için önemli odluğundan seyahat edilecek tarihten iki hafta önceye kadar başvuruları bitirmek gerekmektedir.

  RANDEVU NASIL ALINIR?

  Cezayir transit vizesi alırken şahısların vize merkezleri ile irtibat kurması iyi olacaktır. Şahsen başvurular kabul edilmemekte olup vize merkezlerinin rehberlik hizmetinden faydalanabilinir.

  • Umuma Mahsus pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarından ülkeye seyahat edebilmeleri için vize talep edilirken, diplomatik veya resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama koşuluyla Cezayir’e gidişlerinde vize işlemlerinde muaftır.
  • Cezayir vizesi 10 iş gününe kadar sürede çıkıyor. Bu süre, evrakların tamamlanma zamanı ve Cezayir Konsolosluğu’nun ek evrak talep etme durumuna göre değişiklik gösterebilir.  Talep edilen yeni evraklar veya hatalı hazırlanan eksik belgeler vize çıkış süresini doğrudan etkiler.
  • Cezayir vizesinin reddedilmesi durumunda yeniden başvuru yapılması gerekiyor. Eksik evrak, hatalı doldurulmuş bir belge, seyahat gerekçesinin yetersizliği veya yanlış bilgi gibi nedenlerle verilen Cezayir vizesi ret kararı işlemlerin yeniden başlatılmasını gerektiriyor. Tekrar başvuru yapıldığında başvuru evraklarının doğru bir şekilde toparlayarak tekrar vize talep 

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir