Tanzanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Tanzanya Vizesi

Tanzanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Tanzanya Afrika’nın orta doğusunda yer alan bir ülkedir. Umuma Mahsus Pasaporta sahip olan kişiler 3 aydan az sürecek seyahatlerinde vize almak zorundadır. Diğer pasaport türlerinden Hizmet ve Hususi sahip pasaport ve Diplomatik pasaporta sahip olanlar 90 günden az Tanzanya seyahatleri için vize almazlar. Tanzanya Vize Evrakları ile hazırlanan vize başvuru dosyası Ankara’da oturanlar için Tanzanya Ankara Büyükelçiliğine şahsen verilir. Ankara dışında ikamet eden vize başvuru sahipleri vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize işlemlerini başlatabilirler.

 

Tanzanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Tanzanya vize türlerinden en çok başvurulan vize türleri Turistik ve Ticari vizelerdir. Bu vize türlerinde vize başvurusunda bulunan Büyükelçiliğin belirlediği evrakları tamamlayarak vize başvuru merkezine iletirler.

Tanzanya Turistik Vize Evrakları

Tanzanya’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler Tanzanya Vize Evraklarını hazırlamalı ve vize başvuru merkezlerine iletmelidir. Bu belgeler şunlardır:

 • Vize başvuru formu- İngilizce online doldurulan vize başvuru formu
 • 2 fotoğraf- Biyometrik nitelikte 2 güncel fotoğraf
 • Pasaport ve pasaport fotokopisi- Seyahat sonrası 6 ay geçerli pasaport ve renkli fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi- Kimlik kartının önlü arkalı renkli fotokopisi
 • Vize talep dilekçesi- Seyahat amacını, tarihini belirten ıslak imzalı dilekçe
 • Davet mektubu- Tanzanya’dan davet mektubu
 • Davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopisi- Davet eden kişinin kimlik belgeleri
 • Uçak rezervasyonu- Uçak biletinin rezervasyon belgesi
 • Sarı humma aşı kartı aslı- Aşı olunduğuna dair uluslararası aşı kartı
 • Meslek belgeleri- Şirket işveren ve çalışanları için güncel şirket belgeleri, emekliler için kimlik kartı, devlet memurları için görev kartı, SGK belgeleri-işe giriş ve hizmet dökümü
 • Finansal belgeler- Banka hesap özetleri son 3 ay için imzalı ve kaşeli. Taşınmaz tapu fotokopileri, araç ruhsat fotokopileri, diğer gelir belgeleri

Tanzanya Ticari Vize Evrakları

Tanzanya’ya iş amaçlı seyahatte bulunacak iş dünyasından kişiler Tanzanya Vize Evrakları dosyasına şu belgeleri eklemelidir:

 • Pasaport- Renkli fotokopileri ile 6 ay geçerli pasaport
 • Vize başvuru formu- İngilizce online doldurulan vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi- İngilizce şirketin antetli kağıdına yazılan iş planını gösteren dilekçe
 • Kimlik- Kimlik kartının fotokopileri
 • 2 adet fotoğraf- Biyometrik iki fotoğraf
 • Oda sicil kaydı- Şirketin oda sicil kaydı
 • Faaliyet belgesi- Güncel şirket faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri- Güncel noter onaylı imza sirküleri
 • Vergi Levhası- Son vergi dönemine ait vergi beyannamesi levhası
 • SGK belgeleri- İşe giriş bildirgesi, tescil ve hizmet dökümü
 • Ticari sicil gazetesi fotokopisi- Şirket kurucularını, ortaklarını ve hissedarlarını gösteren belge
 • Maaş bordrosu- Son 3 aylık onaylı maaş bordrosu
 • Ticari davetiye e-maili- Tanzanya’daki şirketin ticari davetiyesi
 • Davet eden firma yetkilisinin kimlik veya pasaport fotokopisi- Davet eden yetkilinin kimlik belgeleri fotokopileri
 • Şirket banka hesap bilgisi- Şahsi ve şirket banka hesabının son 3 aylık imzalı, kaşeli hesap özeti

Tanzanya Vizesi Önemli Notlar 2022

Aşağıda bulunan vize hakkındaki birçok detaylı bilgiyi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tanzanya Vizesi Hakkında

Tanzanya vize başvuruları sadece büyükelçilik tarafından yapılmaktadır. Ankara’da ikamet eden ya da vizesinin bizzat teslim almak isteyen kişilerin konsolosluğa başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tanzanya Vizesi Nereden Temin Edilmektedir?

Tanzanya vizesi turistik ve ticari vize olarak iki türde mevcuttur. Tanzanya vizesi almak isteyen vatandaşlar, yetkili merciler tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ya da vize firmaları aracılığı sayesinde vize talebinde bulunabilmektedirler.

Vize başvuruları bizzat vize merkezlerine yapılmaktadır. Konsolosluklar şahsı yapılacak olan vize başvurularını kabul etmemektedirler. Ayrıca kişiler başvuruda bulunmadan önce, vize harç bedelinin ödendiğine dair bankadan bir dekont almaları gerekmektedir. Başvuru sırasında ise alınan dekont, gerekli evrakların bulunduğu dosya içerisine eklenmelidir.

Kişilerin yapacak olduğu başvuruda, yetkili makamların talep etmiş olduğu evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Eksik ya da yanlış bilgilerin beyan edilmesinin neticesinde, kişinin yapmış olduğu başvuru ne yazık ki olumsuz sonuç almaktadır. Ancak, konsolosluklar bazı durumlarda eksik evraklar için eksik evrak/ek evrak talebinde bulunabilme hakkına da sahiptir.

Tanzanya vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/tanzanya-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Tanzanya Vize Başvuru Formu

Tanzanya vizesi almak adına ilk önce Tanzanya vizesi adına talep edilen başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. 2 adet sayfadan oluşacak olan başvuru formu İngilizce dilinde ve Türkçe dilinde hazırlanmış olması gerekmektedir. Ayrıca kişi tarafından doldurulacak olan başvuru formunun da büyük harfler ile okunaklı bir şekilde doldurulması talep edilmektedir. Aksi halde kişinin yapmış olduğu başvuru işlemleri olumsuz bir şekilde değerlendirilebilmektedir. Form, başvuru yapan kişi ya da vize merkezleri tarafından doldurulabilmektedir. Ancak, başvuruyu yapan kişi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Vize başvuru formu için doldurulması gereken bilgiler şu şekildedir;

 • Talep edilen vize türü; başvuru yapacak olan kişi, seyahat amacına bağlı olarak vize türünü seçmesi gerekmektedir.
 • Detaylı bilgiler; bu kısımda ise başvuru yapacak kişinin kimlik bilgilerinin gerçeğe uyumlu bir şekilde doldurulması talep edilmektedir.
 • Pasaport detayları; bu detay ise pasaport türü, veriliş tarihi ve seyahat etme sebebini, seyahat edilecek olan giriş sayısını talep etmektedir.
 • Seyahat detayları; kişinin seyahat esnasında konaklayacağı yerin bilgisi ve uçak gidiş-dönüş tarihlerinin net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.
 • Diğer detaylar ise; kişinin iletişim bilgileri, adresi ve aktif olarak kullandığı e-mail adresinin bilgileri yetkili makamlar tarafından istenmektedir.
Tanzanya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/tanzanya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Tanzanya Kapı Vizesi

Tanzanya ülkesinin kapı vizesi uygulaması mevcut bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı Tanzanya ülkesine turistik ya da ticari nedenlerden gitmek isteyen kişilerin, bizzat ya da yetkili vize merkezlerinin aracılığı ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişi başvuruda bulunmadan önce güncel evrak listesinin bilgilerini vize merkezlerini arayarak öğrenebilmektedir. Bilinmesinde fayda vardır ki vize merkezleri yapmış oldukları bilgilendirmeler için kişiden tarafına herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Vize başvurusu adına gerekli belgelerin, kişi tarafından eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve kargo yolu ile ya da bizzat merkeze uğrayarak teslim etmesi gerekmektedir. Eksik bir belge ya da bilgi mevcut ise, merkez tarafından kişi aranarak bilgilendirilmektedir. Bu nedenle kişi tekrardan talep edilen belgeleri titizlik ve dikkat ile hazırlaması gerekmektedir.

Vize merkezlerinin yapılacak olan başvuru değerlendirme kararına da müdahale etme hakkı bulunmamaktadır. Karar yetkisi sadece yetkili makamlara aittir. Ayrıca Tanzanya vize ücreti ise 50 USD olarak belirlenmiştir.

Tanzanya Vize Ücreti

Normal pasaport hamilleri için havaalanlarında turistik amaçlı vizeler 50 ABD Doları, iş amaçlı vizeler ise 200 ABD Doları harç karşılığında verilmektedir.

Tanzanya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/tanzanya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×