Slovakya Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Slovakya Vizesi

Slovakya Vizesi: 2023 Vize Nasıl Alınır?

Slovakya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından Schengen vizesi talep edilmektedir.

Slovakya`ya seyahat edecek kişiler Hizmet, Hususi veya Diplomatik pasaport sahibiyse 180 günün 90 günü vizeden muaftır. Fakat Umumi pasaporta sahip bireyler Schengen vizesi almak zorundadır.

Schengen vizesi almak için direkt Slovakya Konsolosluğuna başvuru yapılabilir. Fakat direkt olarak Konsolosluğa yapılan başvuru işlemleri sınırlandırılmıştır. Konsolosluğa yapılan müracaatların sadece bir kısmı kabul edilmektedir.

Slovakya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Slovakya vizesi alırken kontenjan sınırına takılmak istemiyorsanız, vize şirketleri ile çalışabilirsiniz. Vize merkezleri sayesinde başvuru işlemini hiçbir sorun yaşamadan tamamlayabilirsiniz.

Vize acenteleri ile çalışarak hazırlamanız gereken belgeler ve diğer konularda ücretli destek alabilirsiniz.

Slovakya Vizesi Hakkında

Slovakya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması adı altında bireysel ve kurumsal olarak hizmet sağlanmaktadır. Vize merkezinin hiçbir Şubesi, kişiye bilgilendirme amacı ile ücret talebinde bulunmamaktadır.

Slovak iyi kısa bir süre için seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuruları, konsolosluk vize başvuru işlemleri adına yetkilendirilmiş olan bize başvur merkezleri ya da firmaları aracılığı ile sağlanmaktadır.

Vize merkezi, Slovakya vizesi işlemlerinde uzman kadrosu ve profesyonel danışmanlıkları ile hizmet sağlamaktadır. Slovakya Konsolosluğu, Slovakya vizesinin kararı hakkında sonuç verme yetkisine sahip olan tek makamdır.

Slovakya Konsolosluğu tarafınca belirtilmiş olan Slovakya vize evrak listesi ise Slovakya vizesi hakkında en güncel bilgilere sahip olan vize merkezleri aracılığı ile bilgi edilmektedir. Slovakya vizesi başvurularına dair kişi merak etti her türlü soruyu müşteri temsilcilerini arayarak bilgi sahibi olabilmektedir.

Slovakya Vizesi

Resmi bir pasaporta sahip olan vatandaşların Slovak iyi kısa süreli bir seyahat için gerçekleştirecek ise vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar. Ziyaretleri sırasında üç aya kadar olan ikamet süresi için Slovakya vize talebinde bulunmamaktadır.

Burada pasaport sahiplerine ise vize almak mecburidir. Slovakya ülkesi Schengen bölgesine dahil olan ülkelerin arasında bulunduğundan dolayı, Türkiye sınırları içerisinden yolculuk yapacak kişilerin Schengen vizesi alması şarttır. Sınırda vize almak mümkün olmadığından dolayı, vize işlemlerini seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması yetkili taraflardan tavsiye edilmektedir.

Slovakya vizesi için bir yarıyıl içerisinde en fazla 90 günlük bir baz içerisinde konaklama hakkı verilmektedir. Slovakya vize başvuruları vize merkezi aracılığı ile sağlanmaktadır. Kişi direkt olarak konsolosluktan başvuru işlemi talep edememektedir.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Başvuru formu: başvuru yapan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulup, Schengen prosedürlerine uygun olarak işlenmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin başvuru yapmış olduğu formun alt kısmına şahsi imzasını atması talep edilmektedir.
 • Pasaport: başvuru yapacak olan kişinin Seyhan tarihinden sonra da en az üç ay geçerliliğini koruması şartı ile bir pasaport sahibi olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin pasaportu yırtık ya da deformesi yapılacak olan başvuru gerçekleşmemektedir.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Slovakya vizesi almak için öncelikle seyahat amacı belirlenmelidir. Seyahat amacını belirledikten sonra size uygun olan vize türünü seçebilirsiniz.

Slovakya vize evrakları vize türüne uygun olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca evrakların güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Slovakya vizesi için gerekli evraklar genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

Belirtilen belgeler her vize tipinde istenen standart belgelerdir. Vize evrakları başvuru sahibinin özelliklerine ve vize tipine göre değişiklik gösterebilir.

Slovakya vize evraklarını hazırlamadan önce vize şirketiniz ile görüşmeniz önerilir. Çünkü çalıştığınız vize firmasına göre farklı belgeler talep edilebilir.

Slovakya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/slovakya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Slovakya Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu vize sürecinin en önemli belgeleri arasında bulunmaktadır. Başvuru formu titizlikle ve gerçek bilgilerle doldurulmalıdır. Forumda herhangi yanlış bilgi verilmesi sürecin olumsuz sonuçlanmasına yol açacaktır.

Slovakya vize başvuru formunu dolduracağınız zaman hatalı bilgiler girmeniz durumunda ceza alabilirsiniz. Eksik veya yanlış verilmiş bilgiler süreci uzatmakla beraber Slovakya`ya girişinizi zorlaştıracaktır.

Slovakya vize başvuru formu Konsolosluk görevlileri tarafından incelemektedir. Başvuru sahibi hakkında tüm bilgilere forum belgesi sayesinde ulaşılmaktadır. Ayrıca sizin verdiğiniz bilgiler ile evraklarınızdaki bilgiler eşleştirilmektedir. Eğer ibraz edilen belgeler ile başvuru formu arasında uyumsuzluk tespit edilirse vize başvurusu iptal edilir.

Konsolosluk görevlileri formun incelendiği süreçte sizinle iletişime geçebilir. Bu nedenle forumdaki iletişim bilgilerinin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

Başvuru formunda seyahat edecek kişinin seyahat amacı gibi daha birçok konuda bilgi alınmaktadır. Dolayısıyla her soruya doğru bir şekilde cevap vermeli ve tüm soruları yanıtlamalısınız.

Vize başvuru formunu doldurduktan sonra 37. bölümde yer alan kısma imza atmalısınız. İmza atacağınız zaman pasaporttaki imzanız ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca başvuru sahibi reşit değilse anne veya baba tarafından imza atılmalıdır.

Slovakya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/slovakya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Slovakya Vize Randevusu

Slovakya vizesi almak için ilk önce Konsolosluğa başvuruda bulunmalısınız. Slovakya vize randevusu almak için vize acentelerini de tercih edebilirsiniz.

Konsolosluktan randevu aldıktan sonra vize işlemleri ile beraber VIS sistemine parmak izi vermelisiniz. VIS, Slovakya`ya seyahat edecek kişilerin parmak izini alarak süreci kolaylaştırmaktadır. Gelecek zamanlarda yaşanabilecek sorunlardan dolayı önceden parmak izi alınmaktadır.

Eğer son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi aldıysanız parmak izi vermenize gerek kalmayacaktır. Bu durumda sadece randevu almanız ve gerekli belgeleri ibraz etmeniz gerekir.

Slovakya vize randevusu almadan önce Türkiye ve Slovakya resmi tatil günlerine dikkat etmelisiniz. Çünkü Konsolosluk bayram ve tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Randevu işlemini seyahatinizden en az 4 hafta önce gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Randevu almadan önce mutlaka istenen tüm evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olmalısınız. Tüm gerekli evrakları hazırladıktan sonra randevu alarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz.  

Slovakya Vize Ücretleri

Slovakya vize ücreti seyahat amacına ve tercih ettiğiniz vize kategorisine göre farklı olabilir. Aynı zamanda seyahat süresine bağlı olarak daha yüksek ücret ödemeniz gerekecektir.

Vize türünü seçtikten sonra gerekli evrakları hazırlamalısınız. Evrakların içerisinde vize ücretini ödediğiniz gösteren dekont olması gereklidir. Belgelerin içerisinde dekontun orijinalini eklemelisiniz.

Slovakya vize ücretleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Bu ücretler yaş gruplarına ve ülke vatandaşlarına göre değişebilir. Slovakya vizesi için başvuru yapan Türk vatandaşları vize harç bedeli ödemek zorundadır. Fakat 0 ila 6 yaş arasında çocuklardan genellikle vize harç ücreti talep edilmemektedir.

Vize başvurusunu Konsolosluk dışındaki vize firmasından alıyorsanız ek ücret ödemeniz gerekecektir.

2023 Yılında Slovakya vizesi için ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki şekildedir.

 • Ticari Vize – 100 Euro
 • Öğrenci Vizesi – 100 Euro
 • Turistik Vize – 100 Euro
 • Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi – 100 Euro
 • Kültürel Sportif Konferans Vizesi – 100 Euro
 • 6 ila 12 Yaş arası Vize ücreti – 20 Euro

Slovakya vize ücreti başvurunuz olumsuz sonuçlandığı zaman geri iade edilmemektedir.

Vize ücreti ödemekten muaf olanları ise aşağıdaki gibidir.

 1. Altı yaşın altında olan çocuklar,
 2. Araştırma veya eğitim amaçlı seyahat eden öğrenciler,
 3. Bilimsel araştırma sebebiyle seyahat yapan kişiler,
 4. Kar amacı gütmeyen seminer ve diğer etkinlikler düzenleyen 25 yaş altındaki temsilciler,

Bunların yanı sıra ek hizmet alarak vize işlemlerini kolaylaştırabilirsiniz. Vize acenteleri tarafından sunulan danışmanlık hizmeti sayesinde birçok işlem yaptırabilirsiniz. Danışmanlık bedeli ise ortalama 30 Euro civarlarındadır.

Danışmanlık hizmeti sayesinde alabileceğiniz hizmetler ise şu şekildedir.

 • Özel Evrak Listesi Hazırlama
 • Sınırsız Destek
 • Ön Başvuru Hizmeti
 • Randevu Alma Hizmeti
 • Karşılama Hizmeti
 • Kopya Alma Hizmeti
 • Başvuru Belgelerinin Hazırlanması Hizmeti

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 7 iş günüdür. Ancak alacağınız vize türüne göre süreç daha uzun olabilir. Vize süresi bazı durumlarda 15 güne kadar uzayabilir.

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar? sorusuna net bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Çünkü vize süreci tatiller ve Konsolosluktaki yoğunluk sebebiyle gecikebilir. Bu nedenle sonuçlanma süresini 7 iş günü olarak düşünmek doğru olmayacaktır.

Slovakya vize süreci boyunca sizden ek belgeler ibraz etmeniz talep edilebilir. Bu gibi durumlarda ek belgeleri hazırlayarak Konsolosluğa sunmalısınız. Ek belgelerin hazırlanması ve sunulması ise vizenin sonuçlanma süresini uzatacaktır.

Eğer belirli bir tarihte Slovakya seyahati planlıyorsanız mutlaka en az 15 – 20 iş günü öncesinde başvuru yapmanız gereklidir. Aksi taktirde gecikme sebebiyle seyahat planınız iptal olacaktır.

Vizenizin sonuçlanma tarihi hakkında detaylı bilgi almak için çalıştığınız vize şirketi ile iletişim kurabilirsiniz.

Slovakya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Slovakya vizesinde kullanılan Pasaportun seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Slovakya vize uyum şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz. Vize uyum şartlarına uymadığınız taktirde vize almanız mümkün olmayacaktır.
 • Slovakya vize işlemleri en fazla 10 iş günü kadar zaman alabilir. Dolayısıyla başvuru işlemine en az 15 gün öncesinde başlamalısınız.
 • Slovakya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Yani, ülkeye Schengen vizesi ile giriş yapabilirsiniz. Slovakya Schengen vizesine sahip olanlar, ulusal vize almadan seyahat edebilir.
 • Schengen ülkelerine seyahat edenlerin sağlık sigortası alması gereklidir. Sağlık sigortası hazırlanması gereken zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Ayrıca alınan sağlık sigortası seyahat tarihi ile uyumlu olmalıdır. 

Slovakya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Slovakya vizesi almak kolay mı?

Slovakya vizesine başvuru yapacak adayların çok titiz bir ön kontrolden geçmesi gerekmektedir. Vize için gerekli evrakları tam ve eksiksiz hazırlamlı ve seyahat amacı net olarak konsolosluğa anlatılmalıdır.

Slovakya erasmus vizesi nasıl alınır?

Slovakya’da eğitim almak amacıyla gitmek isteyen öğrenciler veya gönüllü değişim programlarına katılacak adayların ilgili kurumdan kabul yazısı ve şuanki öğrenim gördüğü yurt dışındaki ilgili kurumda eğitim göreceğine dair olur yazısı almalıdırlar.

Slovakya turistik vize nasıl alınır?

Slovakya’ya turistik veya herhangi bir tur ile seyahat edecek olan başvuru sahipleri ülkede kalacakları süredeki otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu ve seyahat planılarını ayrıca başka bir ülkeye geçir yapacaklar ise uçuş bileti veya tren biletlerini de başvuru dosyalarına eklemleri gerekmektedir.

Slovakya çalışma vizesi nasıl alınır?

Slovakya’da çalışma amacıyla bulunmak isteyen vatandaşlar için ilk olarak çalışma yapacağına ve oradaki mali ve vergisek yükümlülüklerin karşılanacağını belirten bir çalışma davetiyesi gelmesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×