Slovakya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 - Eraytur
Slovakya Vizesi

Slovakya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Slovakya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından Schengen vizesi talep edilmektedir.

Slovakya`ya seyahat edecek kişiler Hizmet, Hususi veya Diplomatik pasaport sahibiyse 180 günün 90 günü vizeden muaftır. Fakat Umumi pasaporta sahip bireyler Schengen vizesi almak zorundadır.

Schengen vizesi almak için direkt Slovakya Konsolosluğuna başvuru yapılabilir. Fakat direkt olarak Konsolosluğa yapılan başvuru işlemleri sınırlandırılmıştır. Konsolosluğa yapılan müracaatların sadece bir kısmı kabul edilmektedir.

Rusya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Slovakya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Slovakya vizesi alırken kontenjan sınırına takılmak istemiyorsanız, vize şirketleri ile çalışabilirsiniz. Vize merkezleri sayesinde başvuru işlemini hiçbir sorun yaşamadan tamamlayabilirsiniz.

Slovakya vizesi kaç günde çıkar?

Slovakya vize başvuru sonuçları ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Slovakya vize veriyor mu?

Slovakya, ülkesine gelecek olan yabancı uyruklu kişilerin gelme amacına göre vize vermektedir. Seyahat, çalışma, ticari, dil eğitimi, aile birleşimi gibi farklı vize türleri mevcuttur.

Slovenya vizesi almak zor mu?

Slovenya vizesi almak için sağlanması gereken belirli şartlar vardır. Yeterli maddi gelirin olması, yabancı dil bilme, ülkenin kültürüne uyum sağlama gibi şartları sağlamakla birlikte gerekli evrakların tümünü dikkatli bir şekilde hazırlamanız gerekir.

Vize acenteleri ile çalışarak hazırlamanız gereken belgeler ve diğer konularda ücretli destek alabilirsiniz.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Slovakya vizesi almak için öncelikle seyahat amacı belirlenmelidir. Seyahat amacını belirledikten sonra size uygun olan vize türünü seçebilirsiniz.

Slovakya vize evrakları vize türüne uygun olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca evrakların güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Slovakya vizesi için gerekli evraklar genel olarak aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Pasaport
 • Banka Hesap Dökümü
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Slovakya Vize Başvuru Formu
 • 2 Adet biometrik fotoğraf
 • Sağlık Sigortası
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Talep Dilekçesi
 • Otel ve ulaşım rezervasyonları
 • Mesleki Evraklar

Belirtilen belgeler her vize tipinde istenen standart belgelerdir. Vize evrakları başvuru sahibinin özelliklerine ve vize tipine göre değişiklik gösterebilir.

Slovakya vize evraklarını hazırlamadan önce vize şirketiniz ile görüşmeniz önerilir. Çünkü çalıştığınız vize firmasına göre farklı belgeler talep edilebilir.

Slovakya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/slovakya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Slovakya Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu vize sürecinin en önemli belgeleri arasında bulunmaktadır. Başvuru formu titizlikle ve gerçek bilgilerle doldurulmalıdır. Forumda herhangi yanlış bilgi verilmesi sürecin olumsuz sonuçlanmasına yol açacaktır.

Slovakya vize başvuru formunu dolduracağınız zaman hatalı bilgiler girmeniz durumunda ceza alabilirsiniz. Eksik veya yanlış verilmiş bilgiler süreci uzatmakla beraber Slovakya`ya girişinizi zorlaştıracaktır.

Slovakya vize başvuru formu Konsolosluk görevlileri tarafından incelemektedir. Başvuru sahibi hakkında tüm bilgilere forum belgesi sayesinde ulaşılmaktadır. Ayrıca sizin verdiğiniz bilgiler ile evraklarınızdaki bilgiler eşleştirilmektedir. Eğer ibraz edilen belgeler ile başvuru formu arasında uyumsuzluk tespit edilirse vize başvurusu iptal edilir.

Konsolosluk görevlileri formun incelendiği süreçte sizinle iletişime geçebilir. Bu nedenle forumdaki iletişim bilgilerinin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

Başvuru formunda seyahat edecek kişinin seyahat amacı gibi daha birçok konuda bilgi alınmaktadır. Dolayısıyla her soruya doğru bir şekilde cevap vermeli ve tüm soruları yanıtlamalısınız.

Vize başvuru formunu doldurduktan sonra 37. bölümde yer alan kısma imza atmalısınız. İmza atacağınız zaman pasaporttaki imzanız ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca başvuru sahibi reşit değilse anne veya baba tarafından imza atılmalıdır.

Slovakya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/slovakya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Slovakya Vize Randevusu

Slovakya vizesi almak için ilk önce Konsolosluğa başvuruda bulunmalısınız. Slovakya vize randevusu almak için vize acentelerini de tercih edebilirsiniz.

Konsolosluktan randevu aldıktan sonra vize işlemleri ile beraber VIS sistemine parmak izi vermelisiniz. VIS, Slovakya`ya seyahat edecek kişilerin parmak izini alarak süreci kolaylaştırmaktadır. Gelecek zamanlarda yaşanabilecek sorunlardan dolayı önceden parmak izi alınmaktadır.

Eğer son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi aldıysanız parmak izi vermenize gerek kalmayacaktır. Bu durumda sadece randevu almanız ve gerekli belgeleri ibraz etmeniz gerekir.

Slovakya vize randevusu almadan önce Türkiye ve Slovakya resmi tatil günlerine dikkat etmelisiniz. Çünkü Konsolosluk bayram ve tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Randevu işlemini seyahatinizden en az 4 hafta önce gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Randevu almadan önce mutlaka istenen tüm evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırladığınızdan emin olmalısınız. Tüm gerekli evrakları hazırladıktan sonra randevu alarak başvuru sürecini başlatabilirsiniz.  

Slovakya Vize Ücretleri

Slovakya vize ücreti seyahat amacına ve tercih ettiğiniz vize kategorisine göre farklı olabilir. Aynı zamanda seyahat süresine bağlı olarak daha yüksek ücret ödemeniz gerekecektir.

Vize türünü seçtikten sonra gerekli evrakları hazırlamalısınız. Evrakların içerisinde vize ücretini ödediğiniz gösteren dekont olması gereklidir. Belgelerin içerisinde dekontun orijinalini eklemelisiniz.

Slovakya vize ücretleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Bu ücretler yaş gruplarına ve ülke vatandaşlarına göre değişebilir. Slovakya vizesi için başvuru yapan Türk vatandaşları vize harç bedeli ödemek zorundadır. Fakat 0 ila 6 yaş arasında çocuklardan genellikle vize harç ücreti talep edilmemektedir.

Vize başvurusunu Konsolosluk dışındaki vize firmasından alıyorsanız ek ücret ödemeniz gerekecektir.

2020 Yılında Slovakya vizesi için ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki şekildedir.

 • Ticari Vize – 100 Euro
 • Öğrenci Vizesi – 100 Euro
 • Turistik Vize – 100 Euro
 • Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi – 100 Euro
 • Kültürel Sportif Konferans Vizesi – 100 Euro
 • 6 ila 12 Yaş arası Vize ücreti – 20 Euro

Slovakya vize ücreti başvurunuz olumsuz sonuçlandığı zaman geri iade edilmemektedir.

Vize ücreti ödemekten muaf olanları ise aşağıdaki gibidir.

 1. Altı yaşın altında olan çocuklar,
 2. Araştırma veya eğitim amaçlı seyahat eden öğrenciler,
 3. Bilimsel araştırma sebebiyle seyahat yapan kişiler,
 4. Kar amacı gütmeyen seminer ve diğer etkinlikler düzenleyen 25 yaş altındaki temsilciler,

Bunların yanı sıra ek hizmet alarak vize işlemlerini kolaylaştırabilirsiniz. Vize acenteleri tarafından sunulan danışmanlık hizmeti sayesinde birçok işlem yaptırabilirsiniz. Danışmanlık bedeli ise ortalama 30 Euro civarlarındadır.

Danışmanlık hizmeti sayesinde alabileceğiniz hizmetler ise şu şekildedir.

 • Özel Evrak Listesi Hazırlama
 • Sınırsız Destek
 • Ön Başvuru Hizmeti
 • Randevu Alma Hizmeti
 • Karşılama Hizmeti
 • Kopya Alma Hizmeti
 • Başvuru Belgelerinin Hazırlanması Hizmeti

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Slovakya vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 7 iş günüdür. Ancak alacağınız vize türüne göre süreç daha uzun olabilir. Vize süresi bazı durumlarda 15 güne kadar uzayabilir.

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar? sorusuna net bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Çünkü vize süreci tatiller ve Konsolosluktaki yoğunluk sebebiyle gecikebilir. Bu nedenle sonuçlanma süresini 7 iş günü olarak düşünmek doğru olmayacaktır.

Slovakya vize süreci boyunca sizden ek belgeler ibraz etmeniz talep edilebilir. Bu gibi durumlarda ek belgeleri hazırlayarak Konsolosluğa sunmalısınız. Ek belgelerin hazırlanması ve sunulması ise vizenin sonuçlanma süresini uzatacaktır.

Eğer belirli bir tarihte Slovakya seyahati planlıyorsanız mutlaka en az 15 – 20 iş günü öncesinde başvuru yapmanız gereklidir. Aksi taktirde gecikme sebebiyle seyahat planınız iptal olacaktır.

Vizenizin sonuçlanma tarihi hakkında detaylı bilgi almak için çalıştığınız vize şirketi ile iletişim kurabilirsiniz.

Slovakya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Slovakya vizesinde kullanılan Pasaportun seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Slovakya vize uyum şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmelisiniz. Vize uyum şartlarına uymadığınız taktirde vize almanız mümkün olmayacaktır.
 • Slovakya vize işlemleri en fazla 10 iş günü kadar zaman alabilir. Dolayısıyla başvuru işlemine en az 15 gün öncesinde başlamalısınız.
 • Slovakya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Yani, ülkeye Schengen vizesi ile giriş yapabilirsiniz. Slovakya Schengen vizesine sahip olanlar, ulusal vize almadan seyahat edebilir.
 • Schengen ülkelerine seyahat edenlerin sağlık sigortası alması gereklidir. Sağlık sigortası hazırlanması gereken zorunlu belgeler arasında yer almaktadır. Ayrıca alınan sağlık sigortası seyahat tarihi ile uyumlu olmalıdır. 

Slovakya Vize Ücreti

Slovakya özellikle tatiller için ya da Erasmus gibi daha uzun süreler için tercih edilen bir ülke olmaktadır. Slovakya’ya gidip hem çalışabilir hem de yaşayabilirsiniz veya sadece turistik olarak da gidebilmeniz mümkündür. Burada ise Slovakya turistik vize ilk tercih olacaktır.

Slovakya’ya turistik bir vize alırken bu vize 90 gün ile kısıtlı olacaktır ancak diğer durumlarda uzun süreli vize alabilmek mümkündür. Slovakya vize ücreti de vize tipine göre değişim göstermektedir.

Slovakya Konsolosluğu bu süreci itina ile takip etmektedir. Slovakya Konsolosluğuna başvuru yapabilir ve topladığınız evrakları bir dosya haline getirip teslim edebilirsiniz. İçerisinde ödeme dekontunuzu da eklemeniz şarttır.

Slovakya Erasmus vizesi seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Ancak bunun için Erasmus kazanmış olmanız ve beraberinde okulunuzun Slovakya’da bir okul ile anlaşması olması gerekmektedir. Bu sayede 6 ay veya 1 sene kadar Erasmus vizesi ile Slovakya’da kalabilirsiniz.

Sık sorulan sorulardan biri de Slovakya vizesi almak kolay mı sorusudur. Pek çok insan bu vizenin alınıp alınamayacağını merak eder ancak Slovakya ince eleyip sık dokuyan bir süreç işletmez ve şartları sağladığınız sürece sizlere vize verecektir.

Vize başvurusu için bir form gerekmektedir. Bu formu Slovakya Konsolosluğu’ndan alabilirsiniz. Slovakya Konsolosluğu vize başvuru formu buradan bizzat alınabilir veya internetten de alınabilmesi şu an için mümkün olmaktadır.

Slovakya’ya gidenler bu süreçte yakın ülkelere de ziyaret gerçekleştirmek isterler bu nedenle Slovenya vize istiyor mu gibi pek çok soru sorulmaktadır.

Slovakya Vizesi Sık Sorulan Sorular

Slovakya vizesi almak kolay mı?

Slovakya vizesine başvuru yapacak adayların çok titiz bir ön kontrolden geçmesi gerekmektedir. Vize için gerekli evrakları tam ve eksiksiz hazırlamlı ve seyahat amacı net olarak konsolosluğa anlatılmalıdır.

Slovakya erasmus vizesi nasıl alınır?

Slovakya’da eğitim almak amacıyla gitmek isteyen öğrenciler veya gönüllü değişim programlarına katılacak adayların ilgili kurumdan kabul yazısı ve şuanki öğrenim gördüğü yurt dışındaki ilgili kurumda eğitim göreceğine dair olur yazısı almalıdırlar.

Slovakya turistik vize nasıl alınır?

Slovakya’ya turistik veya herhangi bir tur ile seyahat edecek olan başvuru sahipleri ülkede kalacakları süredeki otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu ve seyahat planılarını ayrıca başka bir ülkeye geçir yapacaklar ise uçuş bileti veya tren biletlerini de başvuru dosyalarına eklemleri gerekmektedir.

Slovakya çalışma vizesi nasıl alınır?

Slovakya’da çalışma amacıyla bulunmak isteyen vatandaşlar için ilk olarak çalışma yapacağına ve oradaki mali ve vergisek yükümlülüklerin karşılanacağını belirten bir çalışma davetiyesi gelmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×