Vize Nedir Vizeye nasıl başvurulur

Yurt dışına seyahat etmek isteyen kişilerin, öncelikle seyahat edeceği ülkenin konsoloslukları ya da ilgili kurumları ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvuruları havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişelerden yapılabileceği gibi direkt olarak ilgili ülkenin konsolosluklarından ya da ülke tarafından yetkilendirilen aracı kurumlara da yapılabiliyor. Başvuru yapılan vizenin türüne göre vize başvuruları internet üzerinden online olarak da yapılabiliyor. Peki, vize nedir ve vize başvurusu yapacak kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Vize Nedir? Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize başvurusu yapacak kişinin öncelikle yapacağı seyahatin amacını belirlemesi ve buna uygun vize için başvuru yapması gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek seyahatler için kişilerin ilgili konsolosluklar ile iletişime geçerek Schengen vizesi için randevu alması gerekiyor. Alınan randevu tarihine kadar ise kişinin kendisinden istenilen belgeleri bir araya getirmesi ve kendisine verilen randevu tarihinde vize başvurusunu yapması gerekiyor. Ailecek gidilecek seyahatler için yapılacak vize başvurusu için tüm aile bireylerine ayrı dosyalar oluşturulmalı ve her birey için ayrı ayrı vize başvurusu yapılmalıdır.

Vize Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Vize başvurusu yaparken kişilerden istenilen belgeler, başvuru yapılan vize türüne ve ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin, başvuru sırasında kendisinden istenilen vize başvuru formunun yanında; en az 6 ay kullanım süresi bulunan pasaport, 6 ay içerisinde çekilmiş ve daha önce vize başvurusunda kullanılmamış biyometrik fotoğraf, en az 30 bin TL değerinde seyahat sağlık sigortasının eklenmesi gerekiyor. Yapılan vize başvurusunun onaylanma sürecini hızlandırmak için, seyahat edecek kişilerin banka hesap bilgilerinin de evraklar arasına eklenmesi gerekiyor. Seyahat edecek kişinin banka hesabında bulunan bakiye miktarı, seyahat masraflarını karşılayacak düzeyden daha düşükse kişinin masraflarını karşılayacak birinci dereceden yakın akrabasından alınan dilekçe ve banka hesap dökümü bilgilerinin vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekiyor. Başvuru yapacak kişilerin, çalıştıkları kurumdan seyahat süresince izinli olduklarını gösteren belgeler ile birlikte SGK belgeleri gibi sigorta bilgilerini belirten evrakların da vize başvuru evrakları arasına eklenmesi, başvurunun onaylanma sürecini hızlandırmaktadır. Vize başvurusunda bulunan kişiler, aile ziyareti gibi nedenler ile seyahat planlıyorsa bu kişilerin vize başvurusunda bulundukları ülkede ziyaret edecekleri akrabalarından aldıkları davetiye mektuplarını ve akrabalarının iletişim ve adres bilgilerini de evraklar arasına eklemesi gerekiyor.