Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler 2021 - Eraytur
Haber

Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler 2021

Yurtdışına çıkarak yeni bir hayata yelken açmak isteyenlerin, öğrenimlerini yurtdışında tamamlamak isteyenlerin, kısa bir süreliğine de olsa tatillerini farklı yerlerde değerlendirmek isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmeleri adına sahip olmaları gereken ilk belge pasaporttur.

İngiltere Aile Birleşimi Vizesi

Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler 2021

Pasaport, kişinin uluslar arası geçerliliği olan bir kimlik kartı olarak yurtdışına çıkacak kişiler için bir ihtiyaçtır. Kişinin pasaportu yoksa süresi dolmuş ise ya da herhangi bir eksiklik varsa, sınırda kontrolden geçemez ve girmek istediği ülkeye giremez.

Türkiye vizesiz kaç ülkeye gidebilir?

umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları yaklaşık olarak 111 ülkeye vizesiz giriş yapabilmektedir. bu sayı resmi pasaportlar için daha fazladır diyebiliriz.

Türk vatandaşları vizesiz hangi ülkelere gidebilir?

Türk vatandaşları başta Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan olmak üzere, Moğolistan, Arjantin, Bahreyn Arnavutluk gibi ülkelere vizesiz girebilmektedir.

Makedonya vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir?

  Makedonya vatandaşları Azerbaycan, Küba, Kazakistan, Rusya, Peru, Ukrayna gibi ülkelere vizesiz seyahat edebilmektedir.

Yurtdışına çıkmak için genel kuralın pasaport ve vize alınması kuralı olmasına rağmen, bazı ülkeler birbirleri arasında yapmış oldukları birtakım anlaşmalar neticesinde vizeye ihtiyaç duyulmamasına, daha ileri düzeyde pasaporta ihtiyaç duyulmamasına karar verebilir.

Böylece karşılıklı ülkeler arasında anlaşmanın içeriğine göre vize muafiyeti ya da pasaport muafiyeti sağlanmış olmaktadır. Vize muafiyeti ya da daha ileri düzeydeki anlaşmalarda sağlanan pasaport muafiyeti, anlaşma sağlayan ülkelerin vatandaşların, söz konusu ülkelere giriş çıkış imkanları kolaylaştığından dolayı, turizmden iş sektörüne her alanda artış görülmektedir.

2021 Vizesiz Gidilen Ülkeler

Ülkelerin bir kısmı Türkiye’den gelenler için vize şartı koymamıştır. Vizesiz ülkeler 2021 yılı için değişmemiştir. Arjantin, Domanika, Gürcistan, Güney Kore, Ermenistan, Irak, İran ve Kolombiya gibi ülkeler vizesiz gidebileceğiniz ülkeler içerisinde yer alır.

Türkiye’den gelecek kişilere vize şartı koymayan Avrupa ülkeleri de vardır. Vizesiz Avrupa ülkeleri: Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya, Maldova, Sırbistan, Bosna Hersek, Gürcistan ve Belarus’tur.

Vize istemeyen ülkelere giriş yapmak için güncel pasaportla birlikte istenen diğer evrakları teslim etmeniz yeterlidir. Vize isteyen ülkeler içinse seyahat etmeden önce vize randevusu alınması gerekir.

En ucuz vizesiz ülkeler arasında Türkiye’den en çok turist çeken ülkeler Ukrayna ve Sırbistan’dır. Bu ülkelerde konaklama ve yeme içme gibi masraflar birçok ülkeye göre daha uygundur. Bosna Hersek, Makedonya ve Karadağ da uygun fiyatlarla seyahat edebileceğiniz ülkeler içerisinde yer alır.

Vizesiz gidilen ülkeler 2021 yılında turist kabul eden ülkelerdir. Bu ülkelere gitmek için 6 ay geçerliliği olan güncel pasaportunuzla birlikte uçak biletleri, otel rezervasyonu gibi belgeleri hazırlayarak giriş yapabilirsiniz.

2021 vizesiz gidilen ülkeler için pasaport sahibi olmanız yeterlidir. Bu ülkeler, kısa süreli seyahatler için vize şartı koymamıştır. Ancak ülkelerde çalışma, ticaret yapma veya eğitim alma gibi amaçlarınız için vize almanız gerekir.

İngiltere pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler: Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda gibi ülkeleredir. İngiltere pasaportu sahibi kişiler Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’ye de vizesiz gidebilir.

Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler sayı olarak oldukça fazladır. Bunlardan birini tercih edebilir ve gidebilirsiniz. Ancak bu her zaman için geçerli değildir. Yani vize istemeyen ülkeler birbirinden ayrılmaktadır. Bazı ülkeler 90 gün kadar vize istemez iken bazı ülkelere direkt kimlik ile girebilmek de mümkündür.

Birçok ülke siyasi ve politik ilişkilerine bağlı olarak birbirlerine vize uygular veya uygulamaz. Yani bu ülkeler arası insiyatife bağlıdır. Vizesiz ülkeler, ülkeler arası ilişkilere göre artar veya azalır ancak buna kadar birçok ülkeye vizesiz olarak gidebilirsiniz. Bu sayede aslında ülkeler arası ilişkiler ne kadar iyi ise sizler de o kadar ülke gezebilirsiniz.

Vizesiz gidilecek ülkeler 2021 yılında da birtakım eklentilere sahiptir. Bunun sebebi ise her sene vizesiz ülkelerin değişmesidir. Bu yukarıda bahsedildiği gibi ülkeler arası ilişkiler ile alakalıdır.

Vize istemeyen ülkeler örnek verilecek ise Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri nedeni ile 2021 yılında artık vizesiz bu iki ülke arasında gidip gelebilmek mümkündür.

Vize istemeyen birtakım ülkeler vardır. Bunlara Gürcistan, Kıbrıs ve Azerbaycan en iyi örneklerdir çünkü 90 günlük sınır yoktur ancak bunun dışında Makedonya, Arnavutluk, Arjantin gibi ülkelere gidebilmek de mümkündür. Burada 90 gün sınırı söz konusu olsa da bu 3 aylık süre pek çok şey için yeterli bir süre olmaktadır. Vize istemeyen ülkeler 2021 yılında da güncellenmiştir.

Vizesiz gidilebilecek ülkeler 2021 yılında artmıştır. Özellikle son yıllarda bu sayıdaki artış sayesinde artık seyahat çok daha kolaydır. Bunun dışında kapıda vize seçeneği de bulunur ki bu sayede de süreç kolaylaşır.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Türkiye bakımından Pasaportsuz GİDİLEN ülkelerden ilki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Türk vatandaşları pasaporta ihtiyaç duymadan, 30 gün vizesiz olarak sadece kimlikleri ile KKTC’ye gidebilmektedir. Gürcistan da Türk vatandaşlarının 1 yıl vizesiz olarak kimlikleri ile giriş yapabileceği ülkeler arasındadır. Bir diğer Türk vatandaşları bakımından pasaport muafiyetinin olduğu ve 90 gün vizesiz ziyaret etmenin mümkün olduğu ülke Moldova’dır. Son olarak Türk vatandaşlarına pasaport olmadan sadece yeni tip kimlik kartıyla giriş imkanı sağlayan bir diğer ülke Ukrayna olup, 180 gün için 90 günlük ziyaret mümkündür ve vizesiz ülkeler arasında sayılabilir.

Pasaportun yanında vize de yurtdışına çıkış için gerekli olan bir izin belgesi olup dünya genelinde Vize isteyen ülkeler sayısı oldukça fazladır. Ancak pasaport muafiyeti gibi giriş çıkış bakımından vize aramayan ülkeler de bulunmaktadır. Sayfada gezinme imkânı bulan kişiler açısından Türkiye’nin vize uyguladığı ülkelerin yanında Vizesiz Asya ülkeleri ve Afrika vizesiz ülkelere de değinilecektir. Vizesiz ülkeler Avrupa bölgesinde de mevcuttur.

  Türkiye de diğer tüm ülkeler gibi egemenlik hakkının bir göstergesi olarak Türkiye’nin sınırları içine kimi ülkelerden gelmek isteyen kişilerin vize almasını zorunlu kılmaktadır. Bunun dışında karşılıklı anlaşmalar ile bazı ülkeler ile vize muafiyeti anlaşmalarının yapıldığı da görülmektedir. Türkiye’nin vize politikası bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Türkiye; Hollanda, Polonya, Portekiz, İngiltere ve İspanya gibi Schengen bölgesinde yer alan Avrupa ülkelerinden bazıları için vizeyi zorunluluk sayıyor iken, İtalya, Almanya, Fransa gibi bazılarına ise 30 günlük bir vize muafiyeti imkânı tanımaktadır.

Vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında Andora, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Ukrayna’yı saymak mümkündür. Vize istenmeyen Afrika ülkelerinden bazıları ise şu şekildedir: Fas, Kenya, Libya, Mozambik, Zambiya, Komor, Senegal, Tunus, Ruanda ve Tanzanya. Vize muafiyetine Asya ülkeleri bakımından bakıldığında Bahreyn, Endonezya, Filistin, Güney Kore, Irak, İran, Japonya, Katar, Kazakistan, Suriye, Tayvan, Umman, Moğolistan, Malezya, Lübnan ve Ürdün vizesiz belli süreler için giriş ve çıkış yapılabilecek ülkeler arasındadır. Vize ve pasaport konusu ülkelerin egemenlik haklarına dair olan ve politikalarına göre belirledikleri izin belgeleridir.

Örneğin Gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler 2019 yılında farklı 2020 yılında farklı olabilmektedir. Burada belirleyici olan ülkelerin tercih ve karşılıklı anlaşmalarıdır. Dolayısıyla Rus pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler günden güne değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla her kişinin vatandaşı olduğu ülkenin muafiyetlerini araştırarak yola çıkması faydalı olacaktır.

Vizesiz Ülkeler 2021

Dünya üzerinde 195 ülkeye Türkiye vatandaşlarının vizesiz girme imkanı bulunmaktadır. Pasaport ile vizesiz giriş yapılabilen ülkeler ABD, AB, Afrika, Asya ve Ortadoğu’da yer almaktadır. Pasaportsuz ülkeler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Gürcistan olarak üç ülke sınırları Türkiye’ye açıktır.

Vizesiz Ülkeler Avrupa

Vizesiz ülkeler Karadağ, KKTC ve Gürcistan’dır. Pasaportunuzla giriş yapabileceğiniz ülkeler Gürcistan 365 gün vizesiz kalabilmenizi sağlar. Karadağ’da vizesiz kalış süresi 90 gündür. Moldova’da 2019 yılında vizesiz kalınabilen ülkeler arasına girmiştir. 90 gün vizesiz kalınabilir.

En Ucuz Vizesiz Ülkeler

En ucuz vizesiz gidilebilecek ülkeler Türkiye sınırları dışında Bosna Hersek, Makedonya ve Sırbistan’dır. Ukrayna, Karadağ ve Gürcistan’da vizesiz düşük ücretle gidilebilecek ülkeler arasında yer alır. 5 vizesiz ülke giriş ve çıkışları Gürcistan haricinde 90 ile 180 gün olarak belirlenmiştir.

Vizesiz Çalışabilecek Ülkeler

Vizesiz çalışılabilecek ülkeler, Karadağ 180 gün, Sırbistan 180 gün, Makedonya 90 gün, Bosna Hersek 180 gün, Arnavutluk 90 gün ve Kosova 90 gün olarak belirlenmiştir. Ülkeden çıkışlarda en az 90 gün ve en fazla 180 gün vizesiz çalışma izni bulunmaktadır.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pasaportunuz olmadan gidebileceğiniz toplamda 5 ülke bulunmaktadır. KKTC haricinde gidilebilecek ülkeler, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna ve Arnavutluk’tur. Ülkelere giriş için vize almadan yurtdışı seyahat hakkınız bulunmaktadır. Ancak 180 gün ile 90 gün arasında seyahat etme imkanı bulabilirsiniz.

Vize İstemeyen Ülkeler

195 ülkenin vizesiz gidilebilecek bölgeleri vardır. Güney ve Kuzey Amerika’dan, Afrika ve Avrupa ülkelerine kadar birçok ülkeye vizesiz giriş yapma hakkı verilmiştir.

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler

Avrupa üzerinde komşularımız olan Arnavutluk, Gürcistan, Azerbaycan ve Karadağ’a vizesiz giriş bulunmaktadır. Vize muafiyeti olan ülkeler ABD ve Avrupa’da yer alır.

Vizesiz Gidilen Ülkeler 2021

Türkiye’den dünya üzerinde 195 ülkeye vizesiz giriş hakkı bulunmaktadır. Vizesiz gidilen ülkeler, Amerika, Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya bölgelerinde yer almaktadır. Vize işlemleri yapılmadan 90 ile 180 günlük vizesiz gidilebilen ülkeler, Kuzey ve Güney Amerika’da yer almaktadır. Avrupa’da da Türkiye 5 ülkeye vizesiz giriş yapabilir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler 2021

2021 yılında Türkiye’den vize istemeyen 5 Avrupa ülkesi bulunmaktadır. Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, KKTC ve Kosova’ya vizesiz gidilebilir. Vizesiz gidilen ülkelerde kalış süresi en az 90 gün ve en fazla 365 güne kadardır. Arnavutluk üzerinde 90 günlük vize hakkı verilmiş, Gürcistan’da 180 günü aşan vizesiz giriş hakkı bulunmaktadır.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Avrupa ülkeleri arasında bulunan Azerbaycan’a 90 günlük vizesiz geçiş hakkı bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine de vizesiz giriş hakkı verilmiştir. Avrupa ülkeleri arasında Gürcistan ve Arnavutluk vardır. 90 gün ile 180 günlük vizesiz geçiş hakkı bulunmaktadır.

Türkiye’den Vize Muafiyeti Olan Ülkeler Hangileridir?

Vize muafiyeti olan ülkeler dünya üzerinde 195 farklı bölgede bulunmaktadır. Amerika’da ve Afrika’da yer alan birçok bölgeye vizesiz giriş hakkı bulunur. Vize isteyen ülkeler arasında bulunan ABD, vizesiz olarak Güney ve Kuzey bölgelerinde geçiş hakkı vermiştir.

Türkiye’den Vize İsteyen Ülkeler Hangileridir?

Fransa, İtalya, İspanya, Rusya, polonya ve Almanya’da olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesi vize istemektedir. Vize şartları schengen sözleşmesine göre düzenlenmiştir. Vize istemeyen ülkeler arasında Avrupa’da Arnavutluk, Azerbaycan ve KKTC bulunmaktadır.

Türkiye’den Vizesiz Çalışılabilecek Ülkeler Hangileridir?

Vizesiz çalışılabilecek ülkeler Karadağ, Sırbistan, Makedonya, Kosova, Bosna Hersek ve Arnavutluk’tur. 90 gün ile 180 gün arasında Türkiye’den vizesiz olarak gidilip çalışma şartlarıyla birlikte ülkeye geçiş yapılma hakkı verilmiştir.

Vize İstemeyen Ülkeler 2021

Vize istemeyen ülkeler sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu yerlere hemen seyahat edebilir ve aynı zamanda belli bir süreye kadar kalabilirler.

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler 2021

Vize istemeyen ülkeler; Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya kıtalarında yer alıyorlar. Her birinin kaç güne kadar vize istemediği farklılık göstermektedir. Bazılarında bu 15 gün iken bir kısmında 120 güne kadar çıkabilmektedir.

Vize İstemeyen Ülkeler

Vize talep etmeyen Okyanusya ülkeleri arasında; Cook Adaları, Fiji, Niue, Palau, Samoa, Vanuatu bulunur. Asya ülkeleri içinde dikkat çekenler ise Bahreyn, Endonezya, Filipinler, Filistin, Güney Kore, Hong Kong, Irak, İran, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Ürdün, Tayland, Suriye, Singapur, Özbekistan, Moğolistan, Malezya, Maldivler, Lübnan, Kuveyt, Katar şeklindedir.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Pasaport olmadan ve sadece kimlik kartı ile seyahat edilmesi mümkün olan ülkeler vardır. Bunların hangileri olduğuna baktığımız zaman; Azerbaycan, Moldova, Ukrayna, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olduğunu görmekteyiz. Böylelikle TC kimlik kartıyla ve pasaporta gerek olmadan ziyaretinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Vize istemeyen Avrupa ülkelerinin sayısı 14 olarak dikkat çeker. Bunlar; Andorra, Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan, KKTC, Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna, Ermenistan olarak karşımıza çıkıyor. Buralara gidebilmek için yanınızda pasaport ve fotoğraf ile kimlik kartı olmalıdır.

Vize Muafiyeti Olan Ülkeler

Vize istemeyen Kuzey Amerika ülkeleri; Antiguq ve Barbuda, Barbados, Belize, Dominika, El Salvador, Guatemala, Hondura, Jamaika, Nikaragua, Panama, Saint Lucia, Turks ve Caicos Adalar, İngiliz Virjin adalarıdır.

Almanya Vize İstiyor mu?

Almanya bir Avrupa ve aynı zamanda Schengen ülkesi olarak dikkat çeker. Bundan dolayı Türkiye’ye vize uygulamaktadır. Turistik, ticari, eğitim, aile birleşimi gibi türleri söz konusudur.

Gürcistan Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler 2021

Sınır komşumuz olan Gürcistan, Schengen anlaşması doğrultusunda pek çok ülke ile vize muafiyeti avantajına sahip oldu. Bu durum ile birlikte Gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler 2021 yılında da merak edilen sorular arasında yer almaya başladı. Schengen vizesi kapsamında Güristan pasaportuna sahip olan bir vatandaş tüm AB ülkelerine (Schengen ülkelerine) vizesiz giriş yapabilmektedir.

Gürcistan paasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler 2020 yılında da aynı isimlerden oluşmaktaydı. Son 1 yıl içerisinde bu konuda herhangi bir değişiklik gündeme gelmedi. Ancak pandemi nedeniyle ülkeler arası seyahatlerde kısıtlamalar bulunabileceği ihtimalini unutmamak gerekmektedir.

Bu konu akıllara Türkiye’den vize istemeyen ülkeler 2021 yılı için hangileridir sorusunu getiriyor. Buna göre ülkemizden vize talebinde bulunmayan ülkeler; Azerbaycan, Gürcistan, Antigua ve Barbuda, Arnavutluk, Bahamalar,Bahreyn, Belarus, Belize, Bolivya, Borsa- Hersek, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador’dur.

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler özellikle tatil için kısa süreli kalma durumlarında çokça tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Bu aynı zamanda ülkemiz için sadece kimlikle hangi ülkeler gidilir sorusunun da cevabıdır. Ancak çoğu ülke kimlikle birlikte pasaport ve kalınacak otel bilgileri gibi rezervasyon bilgilerini de talep etmektedir.

Bu yüzden vize istemeyen ülkeler ile bu ülkelerin talep ettiği şartları dikkatli incelemek gerekir. Aksi takdirde, sınırda geçiş esnasında farklı sorunlar ve olumsuzluklarla karşılaşabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×