Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler 2023 - Eraytur
Haber

Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler 2023

Yurtdışına çıkarak yeni bir hayata yelken açmak isteyenlerin, öğrenimlerini yurtdışında tamamlamak isteyenlerin, kısa bir süreliğine de olsa tatillerini farklı yerlerde değerlendirmek isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmeleri adına sahip olmaları gereken ilk belge pasaporttur.

Vizesiz Seyahat Edilebilen Ülkeler 2021

Pasaport, kişinin uluslar arası geçerliliği olan bir kimlik kartı olarak yurtdışına çıkacak kişiler için bir ihtiyaçtır. Kişinin pasaportu yoksa süresi dolmuş ise ya da herhangi bir eksiklik varsa, sınırda kontrolden geçemez ve girmek istediği ülkeye giremez.

Yurtdışına çıkmak için genel kuralın pasaport ve vize alınması kuralı olmasına rağmen, bazı ülkeler birbirleri arasında yapmış oldukları birtakım anlaşmalar neticesinde vizeye ihtiyaç duyulmamasına, daha ileri düzeyde pasaporta ihtiyaç duyulmamasına karar verebilir.

Böylece karşılıklı ülkeler arasında anlaşmanın içeriğine göre vize muafiyeti ya da pasaport muafiyeti sağlanmış olmaktadır. Vize muafiyeti ya da daha ileri düzeydeki anlaşmalarda sağlanan pasaport muafiyeti, anlaşma sağlayan ülkelerin vatandaşların, söz konusu ülkelere giriş çıkış imkanları kolaylaştığından dolayı, turizmden iş sektörüne her alanda artış görülmektedir

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Türkiye bakımından Pasaportsuz GİDİLEN ülkelerden ilki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Türk vatandaşları pasaporta ihtiyaç duymadan, 30 gün vizesiz olarak sadece kimlikleri ile KKTC’ye gidebilmektedir. Gürcistan da Türk vatandaşlarının 1 yıl vizesiz olarak kimlikleri ile giriş yapabileceği ülkeler arasındadır. Bir diğer Türk vatandaşları bakımından pasaport muafiyetinin olduğu ve 90 gün vizesiz ziyaret etmenin mümkün olduğu ülke Moldova’dır. Son olarak Türk vatandaşlarına pasaport olmadan sadece yeni tip kimlik kartıyla giriş imkanı sağlayan bir diğer ülke Ukrayna olup, 180 gün için 90 günlük ziyaret mümkündür ve vizesiz ülkeler arasında sayılabilir.

Pasaportun yanında vize de yurtdışına çıkış için gerekli olan bir izin belgesi olup dünya genelinde Vize isteyen ülkeler sayısı oldukça fazladır. Ancak pasaport muafiyeti gibi giriş çıkış bakımından vize aramayan ülkeler de bulunmaktadır. Sayfada gezinme imkânı bulan kişiler açısından Türkiye’nin vize uyguladığı ülkelerin yanında Vizesiz Asya ülkeleri ve Afrika vizesiz ülkelere de değinilecektir. Vizesiz ülkeler Avrupa bölgesinde de mevcuttur.

  Türkiye de diğer tüm ülkeler gibi egemenlik hakkının bir göstergesi olarak Türkiye’nin sınırları içine kimi ülkelerden gelmek isteyen kişilerin vize almasını zorunlu kılmaktadır. Bunun dışında karşılıklı anlaşmalar ile bazı ülkeler ile vize muafiyeti anlaşmalarının yapıldığı da görülmektedir. Türkiye’nin vize politikası bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Türkiye; Hollanda, Polonya, Portekiz, İngiltere ve İspanya gibi Schengen bölgesinde yer alan Avrupa ülkelerinden bazıları için vizeyi zorunluluk sayıyor iken, İtalya, Almanya, Fransa gibi bazılarına ise 30 günlük bir vize muafiyeti imkânı tanımaktadır.

Vize istemeyen Avrupa ülkeleri arasında Andora, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Ukrayna’yı saymak mümkündür. Vize istenmeyen Afrika ülkelerinden bazıları ise şu şekildedir: Fas, Kenya, Libya, Mozambik, Zambiya, Komor, Senegal, Tunus, Ruanda ve Tanzanya. Vize muafiyetine Asya ülkeleri bakımından bakıldığında Bahreyn, Endonezya, Filistin, Güney Kore, Irak, İran, Japonya, Katar, Kazakistan, Suriye, Tayvan, Umman, Moğolistan, Malezya, Lübnan ve Ürdün vizesiz belli süreler için giriş ve çıkış yapılabilecek ülkeler arasındadır. Vize ve pasaport konusu ülkelerin egemenlik haklarına dair olan ve politikalarına göre belirledikleri izin belgeleridir.

Örneğin Gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler 2019 yılında farklı 2020 yılında farklı olabilmektedir. Burada belirleyici olan ülkelerin tercih ve karşılıklı anlaşmalarıdır. Dolayısıyla Rus pasaportu ile vizesiz gidilen ülkeler günden güne değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla her kişinin vatandaşı olduğu ülkenin muafiyetlerini araştırarak yola çıkması faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×