Gürcistan Vize İstiyor mu? - Eraytur
Haber

Gürcistan Vize İstiyor mu?

Gürcistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin akıllarında bu seyahate dair merak edilen pek çok şey bulunmaktadır. Bu sorular özellikle vize ve vize işlemleri konusunda karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere Gürcistan, Türkiye’den vize talep etmeyen ülkelerdendir. Yani bu bağlamda Gürcistan vize istiyor mu sorusunun yanıtı için, ülkenin 1 yıla kadar olan seyahatler dahilinde vize istemediğini belirtebiliriz.

Görüldüğü üzere muafiyet süresi, diğer ülkelere nazaran oldukça farklıdır. Peki, bu süreç tüm pasaport grupları için geçerli midir diye sorulursa bunun yanıtı olarak ister resmî isterseniz de umuma mahsus pasaport sahibi olun, bu ayrıcalık tüm pasaport grupları için geçerlidir. Ancak eğer seyahat süreniz 1 yılı aşacak olursa, o zaman bu ülkeye yapacağınız ziyaret kapsamında, uygun bir vize almanız da zorunludur.

Gürcistan’a Girerken Pasaport Lazım mı?

Gürcistan vize istiyor mu sorusunun yanıtından sonra merak edilen diğer bir soru da otomatikman seyahat konusunda talep edilen şartlar haline geliyor. Bu bağlamda Gürcistan’a girerken pasaport lazım mı sorusunun da ön plana çıktığını gözlemlemekteyiz. Bilindiği üzere vize talep etmeyen pek çok ülke, seyahat esnasında geçerliliği olan bir pasaportu evrak listesi yani şartlar içerisine dahil etmiştir.

Ancak Gürcistan için böyle bir durum da söz konusu değil. Yani seyahatleriniz dahilinde sizlerden vize talep edilmemektedir. Bu yüzden yanınızda yalnızca nüfus kağıdınızın olması ve kalacağınız yerlerin rezervasyon bilgileri yeterli olacaktır.

Gürcistan’a Gitmek İçin Ne Lazım?

Gürcistan vize istiyor mu sorusu kadar merak edilen bir diğer konuda da bu ülkeye gitmek için hangi belgelerin lazım olduğu sorusudur. Bu bağlamda Gürcistan’a gitmek için ne lazım sorusu kapsamında sizlerden yalnızca nüfus kağıdınızın talep edildiğini söyleyebiliriz.

Ancak, buna ek olarak bu ülkede kalacağınız otel ya da pansiyon gibi yerlere yaptırdığınız rezervasyon bilgileri ile geri dönüş kapsamında aldığınız uçak bileti rezervasyon bilgileri de talep edilmektedir. Bu yüzden kimlik kartınıza ek olarak yanınızda bu rezervasyon bilgilerini belgeleyecek evrakların olmasını da tavsiye etmekteyiz.

Gürcistan’a Kimlikle Giriş Kaç Gün?

Gürcistan vize istiyor mu sorusunun yanıtı için bu ülkeye girişte vize istenmediğini yalnızca kimlik ile girişin serbest olduğunu daha önce belirtmiştik. Vizesiz seyahate izin veren pek çok ülke, bunu kısa süreli seyahatler kapsamında yapmakta ve bu seyahat süresinden fazla kalınması durumunda kişilerden vize talep etmektedir. Gürcistan için de böyle bir durumun bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak diğer ülkelere nazaran Gürcistan’da kalış süresini çok daha farklı bir sürece sahip. Peki, Gürcistan’a kimlikle giriş kaç gün? Vizesiz yani kimlikle giriş yapabileceğiniz bu ülkede kalış süreniz yaklaşık olarak 1 yıldır diyebiliriz.

Gürcistan’a Giriş Serbest mi?

Gürcistan vize istiyor mu sorusunun yanıtı ile bu ülkeye yapılan girişlerdeki muafiyet durumunun yanıtı aslında aynıdır. Yani Gürcistan’a giriş serbest mi sorusunun yanıtı için, 1 yılı aşmamak koşulu ile ülkenin vize talep etmediğini; dolayısıyla buraya yapıla girişlerin serbest olduğunu söylemek mümkün. Ancak yukarıdaki başlıklarda da belirttiğimiz üzere ülkeye giriş yaparken yanınızda mutlaka kimlik kartınızın bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde Gürcistan’a giriş yapamazsınız.

Batum’a Giriş Çıkışlar Serbest mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Gürcistan; vize istemeyen yani vizesiz giriş yapılabilecek olan ülkeler arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca kişiler bu ülkenin sevilen kentlerinden biri olan Batum’a giriş çıkışlar serbest mi sorusunun yanıtını merak etmektedirler. Batum, Gürcistan’da yer alan bir şehir olduğu için haliyle buraya yapılan giriş çıkışlar; ülkenin vize politikası dahilinde serbesttir diyebiliriz.

Ancak Gürcistan’a giriş yaparken kimlik ve 50 TL’lik bir giriş ücreti ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×