Bangladeş Vizesi

Bangladeş Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Bangladeş Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 1 – banglades vizesi en iyi vize rehberi

BANGLADEŞ VİZESİ

Bangladeş Turistik Vize
Bangladeş Ticari Vize
Bangladeş Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
Bangladeş Transit Vize
Bangladeş Erasmus Vizesi
Bangladeş Aile Birleşimi Vizesi

TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bangladeş turistik vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafımdan çok tercih edilen bir vize türüdür. Bu vize türü ile şahıslara Bangladeş’te turistik gezi yapma hakkı tanınmaktadır. Turistik gezi yapılırken şahısların vize süresi bitmeden çıkış yapmaları bildirilir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Bangladeş’e yapacakları 3 ay süreli seyahatlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Bordo pasaport sahibi şahıslar ise vize almalıdır. Borda pasaport sahibi kişiler en fazla 90 günlük süre ile Bangladeş turistik vizesi alabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak yetkili birim Bangladeş Konsolosluğu’dur. Bu konsolosluk bütün vize işlemleri ile ilgilenmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, 2 boş sayfası olmalıdır
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi veya kimlik kartı
 4. 2 adet 3,5×4,5cm ebatlarında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 5. İngilizce vize talep dilekçesi. Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe, imzalı
 6. İşe giriş bildirgesi ve 3 aylık maaş bordrosu, kaşeli ve imzalı
 7. Banka hesap dökümü son 3 ayı gösteren, 4000 TL bakiyeli banka imza sirküleri ile birlikte
Bangladeş vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/banglades-vize-evraklar/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri eğer konsolosluk yetkilisi gerek görürse verilmesi gerekmektedir. Bunun için yetkili kişi Bangladeş turistik vizesi başvurusu yapan kişiyi konsolosluk binasına çağırabilir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat etmeden iki hafta önce ya da bir ay önce başvuru yapılması vize alırken bir sorun çıkmaması adına şahıslara tavsiye edilmektedir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

7 iş günü ile 10 iş günü içerisinde bu vizenin çıkması muhtemeldir. Ancak evrak eksikliği durumlarında ve resmi tatillerin araya girmesi durumunda bu süre uzayabilir.

Bangladeş Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 2 – banglades turistik vize

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Fuar, toplantı, kongre, eğitim, seminer gibi iş amaçlı seyahat gerçekleştirecek olan kişiler ile beraber aynı zamanda ticari faaliyet yürütecek kişiler de Bangladeş ticari vizesi almak zorundadır. Bu vize ile bu işlemler yapılabilinir aksi halde bu etkinliklere katılmaya izin verilemez ve ticari faaliyetleri yürütmek için gereken yasal işlemlerin yapılmasına izin verilmez.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Bangladeş ticari vizesi şahıslara en fazla 90 günlük süresi iel verilir. Bunun yanı sıra Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Bangladeş’e yapacakları 3 ay süreli seyahatlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İstanbul Bangladeş Başkonsolosluğu şahısların ticari vize işlemleri için başvurularını kabul etmektedir.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Ticari vize başvurusu yaparken teslim edilecek evraklar arasında kesinlikle olması gereken evrak davetiyedir. Bu davetiye ile şahıslara ticari vize verilmesine karar verilir. Davetiyede şirketin tüm bilgileri yer almalıdır ve yetkili kişinin imzasını da taşımalıdır.

Bangladeş Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 3 – banglades vizesi gerekli evraklar

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Pasaport – En az 6 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

2 – Bangladeş vize başvuru formu – Islak imzalı olmalıdır.

3 – Vize talep dilekçesi – Bangladeş ticari vize başvuru sahibinin adı, soyadı, bilgileri, iş yerindeki görevi ve ziyaretinin içeriği yer almalıdır.

4 – 2 adet biometrik fotoğraf – Bangladeş ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde olmalıdır.

5 – Şirketin imza sirküleri; Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

5- Faaliyet belgesi; Bangladeş vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

6- Vergi levhası fotokopisi; Bangladeş vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır.

Ticari sicil gazetesi fotokopisi; Bangladeş vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

6 – Davetiye-Bangladeş’e gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Başvuru yapmak için doğru zaman seyahatten bir ay önce, en geç iki hafta kala başvuru yapılması tavsiye edilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri ile irtibata geçilmesi gereklidir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bangladeş’te ikamet eden aile ve arkadaşı ziyaret etmek amaçlı olarak alınacak vizede ticari vize başvurusunda olduğu gibi davetiye çok önemli bir evrak olarak bulunmaktadır. Davetiye bulunmadığı durumlarda Bangladeş aile ve arkadaş ziyareti vizesi alınması zorlaşacaktır. Bu yüzden vize başvurusu yaparken Bangladeş’te ikamet eden aile ya da arkadaştan bir davetiye almanızı önermekteyiz.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Bangladeş aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara ne fazla 30 günlük ve 90 günlük süre ile verilmektedir. Bu süreyi uzatmak üzere yeniden ücret yatırarak başvuru yapılabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Bangladeş Başkonsolsoluğu başvuru yeridir. İstanbul’da herkesin ulaşabileceği bir noktada yer almaktadır. Adresi aşağıdaki gibidir;

Beybostanı sok. no:30/A, Beylerbeyi, Üsküdar/İSTANBUL Posta Kodu: 34394

Çalışma Saatleri

Bangladeş Konsolosluğu Pazartesi-Cuma: 09.00-15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Vize başvuru formu

Vize talep dilekçesi

 2 adet biometrik fotoğraf

Davetiye

Banka hesap dökümü

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiye yukarıda belirtildiği üzere çok önemlidir. yanına seyahat yapılacak olan kişinin tüm kimlik ve adres, iş bilgilerini içermelidir. Seyahati yapacak kişinin de adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru yapılması önerilmektedir. Bu süre şahısların seyahatte sorun yaşaması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere şahısların vize merkezleri ve yetkili seyahat acenteleri ile irtibata geçmesi gerekir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Bir başka ülkeye giderken Bangladeş üzerinden aktarma yapacak şahısların konsolosluktan transit vizesi alması zorunludur. Transit vizesi ile havaalanından geçiş hakkı elde edilir ve geçiş ülkede dolaşım seyahat etme hakkı sunmaz. Şahıslar sadece geçişlerine bu vizeyi kullanabilirler. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Bangladeş’e yapacakları 3 ay süreli seyahatlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu şahısların geçişlerinde vize almalarına gerek yoktur.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi bir geçiş vizesi olduğundan şahıslara sadece geçişleri için verilir. Bu vize günlük olarak verilemez.

NEREYE BAŞVURULUR?

Bangladeş Konsolosluğu İstanbul’da bulunmaktadır ve adresi herkesin ulaşabileceği bir noktadır. Bütün vize başvuruları ve pasaport işlemleri için buraya başvuru yapılması gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, 2 boş sayfası olmalıdır
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi veya kimlik kartı
 4. 2 adet 3,5×4,5cm ebatlarında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 5. İngilizce transit vize talep dilekçesi. Bağlı bulunan şirketin antetli kağıdında, konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır. Kaşe ve imza ile onaylanır.
 6. İşe giriş bildirgesi ve 3 aylık maaş bordrosu, kaşeli ve imzalı
 7. Banka hesap dökümü son 3 ayı gösteren, 4000 TL bakiyeli banka imza sirküleri ile birlikte

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahatten iki hafta önce başvuru yapılması önerilir. Bu süre evrak durumunuza göre ya da konsolosluğun yoğunluk durumuna göre değişebilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Seyahat acenteleri ve vize merkezleri Bangladeş Konsolosluğu tarafından görevlendirilir. Randevular bu yetkili vize merkezleri ile seyahat acenteleri ile alınmaktadır.

Bangladeş’e seyahat planı olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Bangladeş vizesi almaları gereklidir. Bangladeş ve Türkiye arasındaki vize prosedürüne istinaden umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Bangladeş’e seyahatleri öncesinde vize almaları gereklidir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları Bangladeş’e 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Bangladeş vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×