İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
İzlanda Vizesi

İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi

İzlanda’ya turistik gezi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda turistik vizesi alması mecburidir. Turistik gezisinde alınan vize schengen vizesi olacağından şahıslar diğer schengen ülkelerine de seyahatlerini yapabilirler. Ancak bunu vizeyi alırken konsolosluk görevlilerine bildirmeleri gerekmektedir. Schengen vizesi kapsamında verilen İzlanda turistik vizesi şahıslara diğer schengen ülkelerinden verilen vizeler ile aynı hakları tanımaktadır.

İtalya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Schengen vizesi kapsamında bulunduğu için şahıslara İzlanda turistik vizesi 6 aylık olarak verilmektedir. Bu süre daha sonra uzatılmak üzere yeniden başvuru yapılabilinir. Ancak vize süresi bazı durumlarda 3 aylık da verilmekte olup bu süre şahısların iş ve finansal durumuna bağlı olarak değişmektedir.

İzlanda için vize gerekli mi?

İzlanda, Türkiye’den vize talep eden ülkeler arasında yer alır. İzlanda’ya gitmek için turistik, ticari, aile birleşimi, eğitim, çalışma gibi vize türlerine müracaat edebilirsiniz. Aynı zamanda Schengen ülkesi olduğu için Schengen vizesi alarak ülkeye gidebilirsiniz.

İzlanda ne vizesi istiyor?

İzlanda’ya kısa süreli seyahat edecek olan Türk vatandaşları turistik vize veya Schengen vizesine başvuru yapabilir.

İzlanda vizesi kolay mı?

İzlanda vizesi almak için gerekli birtakım şartlar ve hazırlanması istenen evraklar vardır. Vize evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz, vize alma şartlarına uymanız durumunda İzlanda vizesi almak zor değildir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İzlanda Konsolosluğu, Ankara Fahri Konsolosluğu, İstanbul Fahri Konsolosluğu, İzmir Fahri Konsolosluğu olarak ayrılmaktadır. Bulunduğunuz ilin görev yetki alanına giren bir fahri konsolosluğa vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

İzlanda Turistik Schengen vize başvurularında kullanılacak olan pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin İzlanda seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

İzlanda Schengen Vize Başvuru Formu

İzlanda Turistik Schengen vize başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan İzlanda schengen vize başvuru formu başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş

Vize talep dilekçesi

İzlanda Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İzlanda’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Biometrik Fotoğraf

İzlanda turistik Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, İzlanda vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

İzlanda Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler;

Şirketin Vergi levhası; İzlanda vize başvurusunda bulunulacak yıldan bir önceki yıl dönemine ait vergi beyanı bilgilerini gösteren vergi levhası belgesi verilmelidir.

Faaliyet belgesi İzlanda vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Çalışılan/sahibi olunan şirketin imza sirküleri; İzlanda vize işlemlerinde bulunacak vize başvuru sahibinin  bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi bulunan kişilerin imzalarını gösteren noter onaylı belgedir.

Şirketin ticaret sicil gazetesi; İzlanda Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler

Seyahat Amacını ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgi Belgeleri

Seyahat Sağlık Sigortası

İzlanda vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/izlanda-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Biyometrik veri birazı schengen ülkelerine giderken zorunludur. İzlanda turistik vizesi alırken de başvuru sürecinde şahısların konsolosluğa giderek biyometrik veri ibrazında bulunması zorunludur.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edeceğiniz tarihten iki hafta önce ya da bir ay önce başvuru yapılması seyahatte sorun yaşamadan vizenizi alarak İzlanda turistik seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

İzlanda turistik vizesi şahısların evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi durumunda 7 iş günü ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Ancak araya resmi tatil günlerinin girmesi ile bu süre uzayabilir.

TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İzlanda’da ticari faaliyetler çerçevesinde fuar ya da iş toplantısına katılacak olan şahıslar ticari vize almak durumundadır. İzlanda Konsolosluğu T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize alma zorunluluğu koyarken, T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşuluyla vizeden muaftırlar.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İzlanda ticari vizesi 180 günlük zaman dilimi için 90 günlük konaklama hakkı sunmaktadır. Bu zaman dilimini dolduran kişiler yeniden başvuru yapabilir veya süreyi uzatmak üzere yeniden başvuru yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İzlanda’nın Türkiye’de temsilciliği bulunmaktadır bu nedenle de İzlanda ticari vizesini Danimarka Konsolosluğu’ndan ya da Danimarka Büyükelçiliği’nden başvuru yaparak vizelerini alabilirler.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede şirketin tüm bilgileri yer almalıdır. İzlanda ticari vize başvurusunda bulunurken ticari davetiyenin alındığı firmayla ilişki önemlidir.  İzlanda ticari vize başvurusunda bulunan kişinin şirketi ile aynı iş alanında faaliyet gösteren bir şirketten davetiye alması gereklidir. Bu evrağın eksik olması durumunda şahısların İzlanda ticari vizesi alma durumu zorlaşabilir. Vize sahibi olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu evrağın belgeler arasında bulunmasına özen göstermelidir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

İzlanda Schengen Vize Başvuru Formu

İzlanda Ticari Vizesi Davetiye Belgesi

Biometrik Fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

İzlanda Ticari Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Vergi levhası. İzlanda ticari vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

Faaliyet belgesi. İzlanda ticari vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin imza sirküleri. İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre seyahatten bir ay önceki zaman dilimini de kapsayabilir. Şahıslar evraklarını hazırladıkları taktirde başvurularını yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ve yetkili seyahat acenteleri ile irtibata geçmek gerekmektedir.

AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar İzlanda’nın Türkiye’de vize vermekle yetkili kurumuna başvuru yapabilirler. Bu başvuruda hazırlanacak evrakların bilgilerini kontrol etmek ve bilgilerin doğruluğundan emin olmak esastır. Şahıslar bu evraklarda yalan beyanda bulunduğu taktirde vize başvuruları ret ile sonuçlanacağı gibi aynı zamanda da diğer vize başvurularında da olumsuz etki yaratabilecektir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İzlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. bu sürede şahıslar en fazla 90 günlük konaklama sağlayabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İzlanda’nın Türkiye’de yetkili temsilciliği bulunmadığından Türkiye’de İzlanda vizesi alacak şahıslar başvurularını Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu’na yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

İzlanda Schengen vize başvuru formu

Biometrik Fotoğraf

Davetiye Belgesi

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

İzlanda Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Vergi Levhası. İzlanda vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

Faaliyet Belgesi. İzlanda Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin İmza sirküleri. İzlanda vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede ziyaretine gidilecek aile ya da arkadaşın yazdığı davetiyede kimlik ve iş bilgileri ile adres bilgileri de yer almalıdır. Adres bilgileri şahısın ziyaretine gideceği kişinin evinde konaklayacağı durumda önemlidir. Konsolosluk yetkileri bu bilgileri eksik olması durumunda isteyecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten bir ay önce başvuru yapılması seyahatin sorunsuz şekilde tamamlanması için önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri ile irtibata geçilmesi tavsiye edilmektedir.

TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İzlanda üzerinden yapılacak transit geçişlerde şahıslara İzlanda transit vizesi almaları tavsiye edilmektedir. Bu vize ile şahıslar geçişlerini kolaylıkla yapabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Sadece geçiş vizesi olduğundan günlük olarak verilemez ve ülkede seyahat etme dolaşım hakkı tanınmaz.

NEREYE BAŞVURULUR?

Danimarka Büyükelçiliği ve Danimarka Konsolosluğu İzlanda transit vizesi almak için başvuru yapılacak yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar konsolosluk tarafından belirlendiği taktirde sizlere bu evrak listesi verilecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten iki hafta önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu almak için irtibata geçilecek yetkili birimledir.

İzlanda vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/izlanda-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×