İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi - Eraytur
İzlanda Vizesi

İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi

İzlanda’ya turistik gezi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda turistik vizesi alması mecburidir. Turistik gezisinde alınan vize schengen vizesi olacağından şahıslar diğer schengen ülkelerine de seyahatlerini yapabilirler. Ancak bunu vizeyi alırken konsolosluk görevlilerine bildirmeleri gerekmektedir. Schengen vizesi kapsamında verilen İzlanda turistik vizesi şahıslara diğer schengen ülkelerinden verilen vizeler ile aynı hakları tanımaktadır.

İzlanda Vizesi: En İyi Vize Rehberi

İzlanda Vizesi

İzlanda vizesi pasaport sahibi olan bireylerden vize talep etmektedir. Özel bir sebep ile bordo pasaport harici bir pasaporta sahip olan bireyler için 180 günlük bir süre zarfı içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile İzlanda vizesi başvuru işlemlerinden ve vizeden muaf tutulmaktadırlar.

İzlanda ülkesinin Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir temsilcisinin bulunmamasından kaynaklanarak T.C. sahibi vatandaşlarının da konsolosluk taraflarınca yetki sahibi olan vize merkezleri ve yahut vize firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir.

İzlanda turistik vizesi, bireyin konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını yaparak turistlik nedenler doğrultusunda seyahat etmek isteyen ve kültürü yakından tanımak isteyen bireyler için geçerliliği bulunan kısa süreli bir vize türü olarak belirlenmiştir. İzlanda turistik vize sahibi olan kişilerin, Schengen’e bağlı olan diğer ülke ya da ülkelere de İzlanda vizesi sayesinde giriş yapabilmektedirler.

İzlanda vizesi ile başka bir Schengen ülkesinden seyahate başlamak ve yahut İzlanda ülkesine giriş yapmadan başka bulunan bir Schengen üyesi ülkesine giriş yapmak, bir sonraki vize müracaat işlemlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

İzlanda turistik vize müracaat dosyası içerisine eklenecek olan banka hesap dökümü, bireyin Schengen bölgesindeki vizenin bitiş tarihinden daha önce ayrılacağını ibraz eden evraklar seyahatin amacını ortaya çıkartan belgeler olmasından kaynaklanarak oldukça önem arz etmektedir.

Vize talep dilekçesinin, yetkililer tarafına (konsolosluğa) hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlanması ve faaliyet gösterecek olan pasaportun ülkeye dönüş tarihinden en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olması zorunludur. İzlanda turistik vize müracaat işlemlerinde, uçak ve otel rezervasyon tarihleri birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Bulunan bu evraklar içerisindeki tarihler ile ilgili olacak tutarsızlıklar vize sonucu da olumsuz açıdan etkilemektedir.

Eğer başvuru yapan kişi aktif olarak çalışıyor ise, işveren tarafından hazırlanacak olan izin mektubu gerekmektedir. Eğer başvuruda bulunan kişi serbest bir meslek sahibi ise; kendi şirketinin antetli bir kağıdına yazılı olarak dilekçe hazırlaması gerekmektedir.

İzlanda Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Pasaport: Başvurularda kullanılacak olan pasaportlar, 10 yıldan eski olmamak kaydı ile son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı ve seyahat dönüşü sonrasında da 3 ayı kapsayacak nitelikte olması gerekmektedir. En az 2 sayfasının bol bulundurulması, yıpranmış ya da eksik olmaması koşulu da aranmaktadır.
  • İzlanda Schengen Başvuru Formu: İzlanda Turistik Schengen başvurusu yapacak olan kişi tarafınca doldurulacak olan İzlanda Schengen başvuru formu, bireyin İzlanda vize başvurusu adına beyan edeceği evraklarda bilgilerini destekleyen ve ıslak imzalı olarak beyan edilme şartı aranmaktadır.
  • Vize Talep Dilekçisi: İzlanda Schengen müracaatında bulunacak olan bireyler, bağlı olarak bulunduğu kurumun ve yahut şirketin antetli kağıdına yetkili kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: İzlanda vize başvurusunda bulunacak olan şahsın son 6 ay içerisinde çekilmiş olan güncel bir fotoğrafının dosya içerisinde bulundurulması gerekmektedir. İstenilen nitelikler doğrultusunda arka fonunun beyaz olması ve başvuru yapan kişinin fotoğrafta net çıkması talep edilen etmenler arasında yer almaktadır.
  • Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Vize başvurusu işleminde bulunacak olan bireyin, son 3 aylık banka hesap dökümünün ve bankasında mevcut miktarın en az 3.000TRY olması gerekmektedir. Bu belgeler banka tarafından ıslak imzalı ve kaşe ibareli olarak temin edilmelidir.

İzlanda Vizesi ücretleri

İzlanda vize harç bedeli 60 Euro’dur ancak 6-12 yaş arası çocuklar için vize harcında indirim uygulanmakta ve 35 Euro’ya düşmektedir. 6 yaş altı çocuklar için ise vize harç ücreti talep edilmemektedir.

İzlanda vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/izlanda-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İzlanda Vizesi S.S.S.

 

İzlanda oturma izni nasıl alınır?
İzlanda oturma izni almak için kişilerin D tipi ulusal vize başvurusunda bulunması şarttır. Çünkü bu vize ile ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalınacağı için oturum izni de alınabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×