Avusturya Saat Kaç 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Avusturya Saat Kaç 2022

Avrupa’da her yıl yapılan ve gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan yaz saati Avusturya için de geçerlidir. Avusturya saat kaç sorusu yaz ve kış saatine göre değişir.

Çünkü her yıl Ekim ayının sonunda saatler 1 saat geri alınarak yaz saati uygulaması başlar ve Mart ayı sonunda bir saat ileri alınarak kış saati uygulamasına geçiş yapılır. Türkiye ile Avusturya arasındaki saat farkı 1 saattir ve Avusturya Türkiye’ye göre bir saat daha geridedir.

Viyana’da Saat Kaç

Avusturya’nın başkenti Viyana’da saatler ülke genelinde olduğu gibi Türkiye ile bir saat fark göstermektedir ve Türkiye’ye göre bir saat daha geridedir. Güneşin sabah 07:00’de doğup akşam 18:20 sularında baktığı bir yana da yaz saati ve kış saati uygulaması bulunmaktadır. Gün uzunluğu ortalama 11,26 saat olarak belirlenirken öğlen vakti, yerel saatin 43 dakika ötesindedir.

Avusturya’da Saatler Ne Zaman İleri Alınacak 2021

Gün ışığından yararlanmak için tüm Avrupa’da her yıl gerçekleştirilen farklı saat uygulaması Avrupa ülkeleri ile birlikte Avusturya’da da aynı zamanda başlıyor. 2021 yılı yaz saati uygulaması 30 Mart 2021 tarihinde saat 02:00’da başladı.

Bir saat ileri alınan saatler 25 Ekim tarihinde bir saat geri alınarak kış saati uygulamasına giriliyor. Buna göre Avusturya saat kaç sorusu için tarihe göre hesap yapmak gerekir.

Avusturya’da Çalışma Saatleri

Yapılan birçok toplu sözleşmeye göre Avusturya’da mesai saatleri 38,5 saat olarak kısaltılmasına rağmen resmi olarak geçerli olan çalışma saati haftada 40 saattir. 40 saatten daha uzun süre çalışan işçi için fazla mesai söz konusudur, fazla mesai yapan işçiler en az yüzde 50 oranında daha fazla ücret alır.

Avusturya’da Saatlik Asgari Ücret

Kişi başına düşen milli gelir ile dünya sıralamasında 13. sırada yer alan Avusturya asgari maaş sistemi saat üzerinden düzenlenmiştir. İşçilere verilen saat ücreti 29,8 Euro olarak hesaplanmaktadır ancak farklı mesleklerde ücreti çok daha yüksek olmaktadır.

15 yaş üzeri ve 18 yaşın altında çalışanlar saat başına 5,2 Euro alırken 18 yaş ve üstü yetişkinler 6 Euro almaktır. Ülkede çalışanların çok büyük bir oranı asgari ücret üzerinden maaş almaktadır. Ülkedeki sektörlere göre maaş ve çalışma saatleri farklılık göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×