Avusturya Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

Avusturya Bayrağı

Her ülkede olduğu gibi Avusturya bayrağı da özel koruma altına alınmış bayraktır ve kesinlikle zarar verilemez, yırtılamaz, yıpratılamaz ve sökülemez. Avusturya bayrağı üzerinde yer alan ve simetrik özelliklere sahip olan beyaz kısmı, barış ve yiğitliği simgelerken kırmızı kısım özgürlüğü uğruna kan döken yurttaşları temsil eder.

Ülkeler bayrakları üzerine koydukları renk ve simgeler ile güçlerini ispat ederken aynı zamanda bugüne nasıl geldiğini de ifade eder.

Avusturya Bayrağı Eski

Dünyada bilinen en eski bayraklardan ikisi Hollanda ve Avusturya’ya aittir, tasarımı 13. yüzyılda II Friedrick tarafından yapılan Avusturya bayrağı kırmızı, beyaz, kırmızı şeklinde eşit büyüklükteki 3 yatay şeritten meydana gelmektedir.

Ülkede 1945 yılından bu yana da resmi devlet arması kullanılmaktadır, arma üzerinde yer alan kartal bağımsızlığı, duvardan taç orta sınıfı, orak tarım işçilerini, çekiç endüstriyi, kırılmış zincirler ise 1945 yılında Nasyonel Sosyalist diktatörlükten kurtuluşu anlatmaktadır.

Avusturya Bayrak Rengi

Avusturya bayrağı renkleri beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır Avusturya bayrağı anlamı efsaneye göre Avusturya arşidükü 5 Leopol’a uzanmaktadır. Kazanılmış bir savaşın bitiminde üzerindeki savaş kıyafetini çıkaran Avusturya arşidükü 5 Leopol beyaz savaş kıyafetinin düşmanın kanı ile kırmızı olduğunu görür.

Ancak bel kısmında bulunan ve kılıcın asılı olduğu kemerin alt kısmının ilginç bir şekilde kan olmadan tam anlamı ile beyaz kaldığını fark eder, kırmızı alt ve üstte beyaz renk ise tam ortada yer almaktadır.

Avusturya arşidükü 5 Leopol, bu hale gelmiş olan savaş kıyafetin kendi ulusu için bayrak olmasına karar verir, bayrak 2. Friederick tarafından yeniden tasarlanarak bugünkü hali ile kullanılmaya başlanır.

Avusturya Bayrağı Emoji

Avusturya bayrağı emojisi 🇦🇹, 🇦 ve 🇹 şeklinde 2 bölgesel gösterge harften oluşmaktadır. Bazı platformlarda AT olarak gösterilen ulusal bayrak yüzeyi yukarıdan aşağıya kırmızı beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 paralel yatay dikdörtgen ile birbirine bağlanır.

Çoğu platformda AT tam bir bayrak olarak birkaç platformda ise 2 harfli bir sembol olarak görüntülenmektedir. Avusturya bayrağı emoji sembolü bayraklar ile ilgili Emoji kategorisinde yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×