KKTC Vizesi

KKTC Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

KKTC vize evrakları yeni liste

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kısaltılmış adıyla KKTC bağımsızlığı sadece Türkiye tarafından tamamlanan Kıbrıs adasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Başkenti Lefkoşe olan ülkede Girne bilinen bir şehirdir. Turistik otelleri ile Türkiye’den oldukça fazla turist çekmektedir. Birçok ülkenin ambargo uyguladığı ülke ile Türkiye arasında vize muafiyet anlaşması bulunmaktadır.

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek kişiler için 90 güne kadar vize muafiyeti bulunmaktadır. Kısa süreli 90 günden az seyahatler için pasaport bildirimi yapılması gerekmez, Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi yeterlidir. 90 günü aşan seyahatlerde geçerliliği süren bir pasaportun bulunması gerekir. Pasaportun seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olması gerekir.

Avrupa Birliği ülkelerinin pasaportuna sahip olan kişiler de vizeden muaftır. ABD, Kanada, Avustralya, Azerbaycan, İsviçre, İsrail, Rusya, Yeni Zelanda, Norveç, Japonya, Singapur, Güney Kore, Meksika pasaportu olan kişiler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne vizesiz seyahat yapabilirler. KKTC’nin vize uyguladığı ülkeler Ermenistan, Suriye ve Nijerya’dır.

Türkiye’den KKTC’ye gidecek kişiler yanlarından muhakkak Nüfus Cüzdanı ya da kimlik kartı bulundurmalıdır. Başka tür kimlik belgeleri ile ülkeye girmek mümkün değildir. Sürücü belgeleri, görev kimlik kartları, öğrenci belgeleri giriş için kabul edilmez. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim görecek öğrencileri pasaportunun bulunması gerekir. Bu nedenle öğrencilerin önce pasaportlarını çıkartmaları gerekir. Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçebilmek için KKTC ya da Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı olmak gerekir.

Kuzey Kıbrıs Vizesi Önemli Notlar 2021

Kuzey Kıbrıs Vize

Kuzey Kıbrıs vize ile ilgili olarak her iki ülke arasında yapılan vize muafiyet anlaşması kapsamı içerisinde, Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ yapacak oldukları seyahat gereğince vize uygulamasına tabi tutulmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs vize istiyor mu sorusunun en net cevabı; Kuzey Kıbrıs’ a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları yapacak olduğu 30 günlük seyahat süresi kapsamı içerisinde vize uygulama işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Bu nedenle, ülke sınırları içerisine girişte sadece T.C. kimlik kartlarını (çipli) yanında bulundurması gerekmektedir. Bu sayede yapacak olduğu 30 güne kadar kısıtlı olan seyahatleri için vize başvurusunda bulunması gerekmemektedir.

Kuzey Kıbrıs’a Vize Gerekiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının aklına takılan sorular arasında en popüler olan soru, Kuzey Kıbrıs’ a vize gerekiyor mu sorusu olmalıdır. Kuzey Kıbrıs için yapılacak olan 30 günlük seyahatler kapsamı içerisinde, Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Ancak pasaporta sahip olan ve pasaportu ile giriş yapacak olan Türk vatandaşları ise 90 günü geçmeyecek bir şekilde vize uygulamasından muaf tutulmaktadırlar.

Kuzey Kıbrıs Vize Uyguladığı Ülkeler

Kuzey Kıbrıs’ın vize uygulamadığı ülkeler olduğu gibi, vize uyguladığı ülkeler de bulunmaktadır. Bu neden doğrultusunda Kuzey Kıbrıs vize uyguladığı ülkeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ermenistan
  • Nijerya
  • Suriye

** Bu ülkeye ait olan vatandaşlar Kuzey Kıbrıs için yapmak istedikleri seyahatleri nedeni doğrultusunda uygun vize türüne başvuruda bulunarak onaylı Kuzey Kıbrıs vizeleri ile sınır içerisine girebilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Vize İstediği Ülkeler

Kuzey Kıbrıs vize istediği ülkeler içerisinde Nijerya, Ermenistan ve Suriye ülkeleri bulunmaktadır. Bu ülkelerin vatandaşı olan her bir birey, Kuzey Kıbrıs sınırları içerine planlamış olduğu seyahatler kapsamı neticesinde vize başvuru talebinde bulunmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu 3 adet ülkenin vatandaşı olan kişiler, vizesiz bir şekilde Kuzey Kıbrıs sınırları içerisine girememektedir.

Kuzey Kıbrıs Vize Politikası

Kuzey Kıbrıs vize politikası gereğince, Türk vatandaşlarından T.C. kimlik kartı ile girişlerde 30 güne kadar seyahat etme hakkı tanımaktadır. Ancak, T.C. pasaport sahibi olan vatandaşlar ise pasaportları ile sınırdan içeriye girdikleri takdirde 90 güne kadar konaklama hakkına sahip olmaktadırlar.

Bu nedenle Kuzey Kıbrıs için seyahat etmek isteyen T.C. ait olan vatandaşların vize politikasını iyi bit şekilde öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra T.C. kimlik kartının ise yeni çipli kimlik kartı olma koşulu bulunmaktadır. 30 günlük ve 90 günlük sürelerden daha uzun bir şekilde Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde seyahat edecek olan kişilerin ise Kuzey Kıbrıs vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs Vizesi

Kuzey Kıbrıs vizesi, sınır içerisinde 30 ve 90 günden daha fazla konaklama yaparak seyahat yapmak isteyen kişilerin başvuruda bulunmaları gereken bir prosedürdür. Bunun yanı sıra, beyaz ırk olarak geçen Rusya, Moldova ve Ukrayna ülkeleri ise sadece pasaportları ile Kuzey Kıbrıs sınırı içerisinde kolay bir şekilde vize alabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Vize Ücreti

Kuzey Kıbrıs vize ücreti, 130 TRY olarak başvuruda bulunacak olan kişiden tahsil edilmektedir. Ancak seyahat nedenine ve buna bağlı olarak da seyahat tarih aralıklarına nazaran değişkenlikler göstermektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişinin vize ücreti ve vize hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak, aynı zamanda başvuru merkezleri ile iletişime geçerek en doğru yol haritasını çizmesi tavsiye edilmektedir.

Kanada vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/kuzey-kibris-turk-cumhuriyeti-vize-ucretleri/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Kuzey Kıbrıs Yabancılara Vize

Kuzey Kıbrıs yabancılara vize uygulaması gereği doğrultusunda sadece Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarına uygulanmaktadır.

Kanada vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/kuzey-kibris-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×