KKTC Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023] - Eraytur
KKTC Vizesi

KKTC Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kısaltılmış adıyla KKTC bağımsızlığı sadece Türkiye tarafından tamamlanan Kıbrıs adasının kuzeyinde yer alan bir ülkedir.

Başkenti Lefkoşe olan ülkede Girne bilinen bir şehirdir. Turistik otelleri ile Türkiye’den oldukça fazla turist çekmektedir. Birçok ülkenin ambargo uyguladığı ülke ile Türkiye arasında vize muafiyet anlaşması bulunmaktadır.

KKTC Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek kişiler için 90 güne kadar vize muafiyeti bulunmaktadır. Kısa süreli 90 günden az seyahatler için pasaport bildirimi yapılması gerekmez, Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi yeterlidir. 90 günü aşan seyahatlerde geçerliliği süren bir pasaportun bulunması gerekir. Pasaportun seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olması gerekir.

Avrupa Birliği ülkelerinin pasaportuna sahip olan kişiler de vizeden muaftır. ABD, Kanada, Avustralya, Azerbaycan, İsviçre, İsrail, Rusya, Yeni Zelanda, Norveç, Japonya, Singapur, Güney Kore, Meksika pasaportu olan kişiler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne vizesiz seyahat yapabilirler. KKTC’nin vize uyguladığı ülkeler Ermenistan, Suriye ve Nijerya’dır.

Türkiye’den KKTC’ye gidecek kişiler yanlarından muhakkak Nüfus Cüzdanı ya da kimlik kartı bulundurmalıdır. Başka tür kimlik belgeleri ile ülkeye girmek mümkün değildir. Sürücü belgeleri, görev kimlik kartları, öğrenci belgeleri giriş için kabul edilmez. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim görecek öğrencileri pasaportunun bulunması gerekir.

Bu nedenle öğrencilerin önce pasaportlarını çıkartmaları gerekir. Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçebilmek için KKTC ya da Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşı olmak gerekir.

KKTC’ye gitmek için gerekenler arasında öncelikli olarak pasaport gerekmektedir. Pasaportunuzun tarihinin güncel olmasına önem vermelisiniz. Pasaportun tarihi ile alakalı bir güncellik sorunu bulunuyorsa, vize talep adımının öncesinde pasaportunuzu yenilemeniz gerekir.

Kıbrıs’a gitmek için gerekli evraklar 2023 arasında pasaportun yanı sıra turistler için uçak bileti nüshası ve kalacak yerin belirtilmesi için de otel rezervasyonları yer almalıdır.

Kıbrıs’a gitmek için pcr testi koşulu getirilmiştir. Virüsün yaylımının yavaşlaması için giriş aşamasında bu testlerin yapılması büyük önem arz eder.

Kıbrıs’a gitmek için ne gerekli corona test sonucunu giriş adımında kontrollerden geçirecek olan görevliler girişinize onay verecektir.

Kıbrıs’a gitmek için korona testi almak getirilen yeni koşullar arasında yer almaktadır. Korona testi virüsün ülkede yayılımının yavaşlaması için alınan tedbirler kategorisindedir. Sadece test sonucu değil ilerleyen aylarda aşıya dair de ek koşullar getirileceği düşünülmektedir.

Kıbrıs’a gitmek için gerekli evraklar 2023 kategorisinde kişilerin seyahat tarihlerini de içine alacak şekilde seyahat sigortasını da sunması talep edilmektedir.

Kıbrıs’a gitmek için ne gerekli korona test sonucunu eksiksiz sunmanıza ek olarak ilerleyen aylarda aşı pasaportunun getirilebileceğinin de farkında olmalısınız.

Kıbrıs’a nasıl gidilir 2023; Kıbrıs’ta kısa süre kalacak olan kişilerin, vize talep etmesine gerek yoktur. Vize talep adımları, sadece uzun süre kalacak kişiler için geçerliliğini sürdürmektedir.

Kıbrıs’a nasıl gidilir pasaport gerekli mi; pasaport her ülkeye giriş aşamasında olduğu gibi Kıbrıs’a girişte de geçerliliğini korumaktadır.

 

Kuzey Kıbrıs Vizesi Önemli Notlar 2023

Kuzey Kıbrıs Vize

Kuzey Kıbrıs vize ile ilgili olarak her iki ülke arasında yapılan vize muafiyet anlaşması kapsamı içerisinde, Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ yapacak oldukları seyahat gereğince vize uygulamasına tabi tutulmamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs vize istiyor mu sorusunun en net cevabı; Kuzey Kıbrıs’ a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları yapacak olduğu 30 günlük seyahat süresi kapsamı içerisinde vize uygulama işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Bu nedenle, ülke sınırları içerisine girişte sadece T.C. kimlik kartlarını (çipli) yanında bulundurması gerekmektedir. Bu sayede yapacak olduğu 30 güne kadar kısıtlı olan seyahatleri için vize başvurusunda bulunması gerekmemektedir.

Kuzey Kıbrıs’a Vize Gerekiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının aklına takılan sorular arasında en popüler olan soru, Kuzey Kıbrıs’ a vize gerekiyor mu sorusu olmalıdır. Kuzey Kıbrıs için yapılacak olan 30 günlük seyahatler kapsamı içerisinde, Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Ancak pasaporta sahip olan ve pasaportu ile giriş yapacak olan Türk vatandaşları ise 90 günü geçmeyecek bir şekilde vize uygulamasından muaf tutulmaktadırlar.

Kuzey Kıbrıs Vize Uyguladığı Ülkeler

Kuzey Kıbrıs’ın vize uygulamadığı ülkeler olduğu gibi, vize uyguladığı ülkeler de bulunmaktadır. Bu neden doğrultusunda Kuzey Kıbrıs vize uyguladığı ülkeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ermenistan
  • Nijerya
  • Suriye

** Bu ülkeye ait olan vatandaşlar Kuzey Kıbrıs için yapmak istedikleri seyahatleri nedeni doğrultusunda uygun vize türüne başvuruda bulunarak onaylı Kuzey Kıbrıs vizeleri ile sınır içerisine girebilmektedir.

KKTC gitmek için ne gerekli; kısa süreli giriş işlemlerinde sadece pasaportunuz ile giriş adımının tamamlanması sizin için yeterli olacaktır.

Kıbrıs’a gitmek için ne gerekli; giriş adımı için sadece pasaportunuzun güncel olmasına ve istenen evrakların eksiksiz bir biçimde derlenmesine dikkat etmelisiniz. Dilerseniz, firmamız ile iş birliği kurarak vize talep adımlarını bu şekilde tamamlama fırsatını da elde edebilirsiniz.

Kıbrıs’a gitmek için ne gerekli; öğrencilerin Kıbrıs’a giriş yapması için öğrenci değişim programlarından yararlanması gerekmektedir.

Kıbrıs’ta yaşam şartları 2023 senesinden bu yana maddi bakımdan daha büyük bir kaynak gerektirmeye başlamıştır.

Kıbrıs’a yerleşmek isteyen kişilerin eşlerinin Kıbrıs vatandaşı olması durumunda oturum izni almasının normal koşullara göre daha kolay olacağının da ayrıca belirtilmesi gerekir.

Kıbrıs ev fiyatları son dönemlerde adaya gelen talebin artması ile beraber artış göstermiştir.

Kıbrıs’ta çalışmak isteyen kişilerin bunun için izin alması gerekir. aksi takdirde çalıştıkları konumda illegal duruma düşeceklerinin de bildirilmesi lazımdır.

Kıbrıs pahalı mı 2023; Türkiye ile kıyaslandığı zaman özellikle gıda maddeleri konusunda pahalılık mevcuttur.

Kuzey Kıbrıs’ta oturma izni nasıl alınır; oturum izni almak isteyen kişilerin aile birleşimi talep ederek onay alması çok daha kolay olacaktır.

KKTC oturma izni için gerekli belgeler arasında tarihi güncel olan bir pasaportun da yer alması gerekir.

KKTC ev alana oturma izni veren altın vize prosedürünü sadece belirli periyotlarda geçerli kılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Vize İstediği Ülkeler

Kuzey Kıbrıs vize istediği ülkeler içerisinde Nijerya, Ermenistan ve Suriye ülkeleri bulunmaktadır. Bu ülkelerin vatandaşı olan her bir birey, Kuzey Kıbrıs sınırları içerine planlamış olduğu seyahatler kapsamı neticesinde vize başvuru talebinde bulunmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu 3 adet ülkenin vatandaşı olan kişiler, vizesiz bir şekilde Kuzey Kıbrıs sınırları içerisine girememektedir.

Kuzey Kıbrıs Vize Politikası

Kuzey Kıbrıs vize politikası gereğince, Türk vatandaşlarından T.C. kimlik kartı ile girişlerde 30 güne kadar seyahat etme hakkı tanımaktadır. Ancak, T.C. pasaport sahibi olan vatandaşlar ise pasaportları ile sınırdan içeriye girdikleri takdirde 90 güne kadar konaklama hakkına sahip olmaktadırlar.

Bu nedenle Kuzey Kıbrıs için seyahat etmek isteyen T.C. ait olan vatandaşların vize politikasını iyi bit şekilde öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra T.C. kimlik kartının ise yeni çipli kimlik kartı olma koşulu bulunmaktadır. 30 günlük ve 90 günlük sürelerden daha uzun bir şekilde Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde seyahat edecek olan kişilerin ise Kuzey Kıbrıs vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kuzey Kıbrıs vize istiyor mu; uzun süreli şekilde ülkede kalmak isteyen kişilerin vize alma koşulu bulunmaktadır. Türkiye vatandaşlarının KKTC’den vize alması oldukça kolaydır.

Kıbrıs’a gitmek için pcr testi koşulu getirilmiştir. Bu test ile ülkede salgının kontrol altına alınması için uygun ortam hazırlanmıştır.

KKTC giriş çıkış corona test sonuçlarının denetlenmesi ile pozitif olan kişilerin tespit edilmesi durumunda ülkeye girişleri engellenmektedir.

Güney Kıbrıs vize istiyor mu; vize talep edilen ülkelerden biri de Güney Kıbrıs’tır. Vize talep adımlarında firmamız ile iş biriliği yaparak hem başvuru formlarının doldurulması hem de belgelerin derlenmesi ile alakalı veri elde edebilirsiniz.

Kıbrıs uçak bileti nüshaları da vize talep adımlarında sunulması gereken belgeler arasındadır.

Türkiye’den Kıbrıs’a gidiş şartları öğrenciler için çok daha uygulanabilir ve kolaydır. Öğrenci değişim programları ile sadece Kıbrıs’a girmek değil diğer tüm ülkelerde de oturum hakkı elde etmek daha kolay bir hal alacaktır.

Kıbrıs’a girişte karantina var mı; pcr testi kontrolleri sonrasında negatif sonucu çıkan kişiler ülkeye sorunsuz şekilde giriş hakkını elde edebilmektedir.

Kıbrıs’a gitmek için gerekli evraklar 2023 arasında güncel tarihli bir pasaportun da bulunması gerekir.

Kıbrıs’a gitmek için gerekli evraklar 2023 sadece pasaport ile sınırlı değildir. Vize alma adımının sırasında, nerede kalacağınıza ilişkin otel rezervasyon bilgilerinizi de sunmalısınız. Bu aşamada davetiye aldığınız kişilerin adres belgeleri de yeterlidir. 

Kuzey Kıbrıs Vizesi

Kuzey Kıbrıs vizesi, sınır içerisinde 30 ve 90 günden daha fazla konaklama yaparak seyahat yapmak isteyen kişilerin başvuruda bulunmaları gereken bir prosedürdür. Bunun yanı sıra, beyaz ırk olarak geçen Rusya, Moldova ve Ukrayna ülkeleri ise sadece pasaportları ile Kuzey Kıbrıs sınırı içerisinde kolay bir şekilde vize alabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Vize Ücreti

Kuzey Kıbrıs vize ücreti, 130 TRY olarak başvuruda bulunacak olan kişiden tahsil edilmektedir. Ancak seyahat nedenine ve buna bağlı olarak da seyahat tarih aralıklarına nazaran değişkenlikler göstermektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişinin vize ücreti ve vize hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak, aynı zamanda başvuru merkezleri ile iletişime geçerek en doğru yol haritasını çizmesi tavsiye edilmektedir.

Kanada vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/kuzey-kibris-turk-cumhuriyeti-vize-ucretleri/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Kuzey Kıbrıs Yabancılara Vize

Kuzey Kıbrıs yabancılara vize uygulaması gereği doğrultusunda sadece Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarına uygulanmaktadır.

Kanada vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/kuzey-kibris-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs’a gitmek 2023 senesinde uzun dönem gitmek isteyen kişiler için vize koşulunu içermektedir.

Güney Kıbrıs vize talep eden ülkeler arasında yer almaktadır. Vize talep adımlarında kısa süreli kalmak isteyen kişilerin C grubu, uzun süre kalmak isteyen kişilerin ise D grubu vize talep adımlarını tamamlaması lazımdır.

Kıbrıs’a gitmek için pcr testi zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkedeki vakaların kontrol altına alınması için bu tip kovid önlemleri de sorunsuz şekilde alınmaktadır.

Kıbrıs’a gitmek için gerekli evraklar 2023 arasında kişilerin ülkeye giriş yaptıktan sonra maddi ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarına ilişkin de bir belge sunmaları gerekmektedir. Öğrencilerden dahi eğitim masraflarını nasıl karşılayacaklarına ilişkin bilgi talep edilmektedir.

Kıbrıs’a gitmek için korona testi talep eden ülkeler arasında yer almaktadır. Aşı şartına ilişkin ise henüz bir gelişme kat edilmemiştir.

Kıbrıs uçak bileti gidiş dönüş olmak üzere turist vizeleri üzerinden talep edilen unsurlar arasındadır. Turist vizesi alacak olan kişilerin ayrıca otel rezervasyon belgelerini de sunmaları istenir.

Kıbrıs’a gitmek için gerekli evraklar 2023 arasında istenen bir diğer unsur da pasaporttur. Pasaportunuzun güncel tarihli olmasına ayrıca özen gösterilmelidir.

KKTC giriş çıkış corona test sonucunda pozitif olduğu belirlenen kişilerin ülkeye alınmasına izin verilmez ve bu kişiler karantinaya alınır.

KKTC vizesiz ülkeler kategorisinde sadece kısa süreli ziyaretler için bulunmaktadır. Uzun süreli ziyaretler için kesinlikle vize alınması talep edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×