KKTC Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

  Genel Evraklar

  1. Büyük harflerle doldurulmuş vize başvuru formu   
  2. Bir adet vesikalık fotoğraf. 
  3. En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport. 
  4. Seyahat Bilgileri (Gidiş/dönüş uçak bilet rezervasyonu, otel rezervasyonu veya 
   konaklama yapılacak adres (adresten alınacak davet mektubu) 
  5. Meslek belgesi (öğrenciler için öğrenci belgesi, ücretliler için işyerinden yazı, 
   işverenler için kurum bilgileri). 
  6. Harç 
   Ülkemize seyahat edecek yabancıların vize başvurularını dış temsilciliklerimize 
   şahsen yapmaları gerekmektedir. Vize işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden 
   ötürü vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması 
   yararlı olacaktır. 
   Vizeden muaf olan ülkeler: 
   Nijerya ve Ermenistan dışındaki ülkelerin pasaport hamilleri ülkemize girişlerinde 
   vizeden muaftır. 
           * Açıklama 
    Başvurular şahsen yapılmalıdır. 
    Vesikalık fotoğraflar son 1 ay içerisinde çekilmiş ve arka fon beyaz renkte 
   olmalıdır. 
    Talep edilen belgelerin aslı ve 2 adet fotokopisi gerekmektedir. 
    Müracaat formları bilgi amaçlıdır.  
    Transit vize için ilgili ülke Büyükelçilikleri’ne başvurunuz.   
   Öğrenciler için vize bilgileri: 
   T.C. Vatandaşı Öğrenciler: 
   T.C vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişlerinde vize uygulaması 
   yapılmamaktadır. Ancak, KKTC’ye öğrenim görmek amacıyla giriş yapacak öğrenciler 
   ülkeye pasaportla giriş yapmak zorundadır. Bu nedenle öğrencilerin KKTC’ye 
   gitmeden önce Türkiye’de pasaportlarını almaları gerekir. 

  Kuzey Kıbrıs Vizesi Önemli Notlar 2021

  Kuzey Kıbrıs Vize

  Kuzey Kıbrıs vize ile ilgili olarak her iki ülke arasında yapılan vize muafiyet anlaşması kapsamı içerisinde, Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ yapacak oldukları seyahat gereğince vize uygulamasına tabi tutulmamaktadır.

  Kuzey Kıbrıs Vize İstiyor Mu?

  Kuzey Kıbrıs vize istiyor mu sorusunun en net cevabı; Kuzey Kıbrıs’ a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları yapacak olduğu 30 günlük seyahat süresi kapsamı içerisinde vize uygulama işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Bu nedenle, ülke sınırları içerisine girişte sadece T.C. kimlik kartlarını (çipli) yanında bulundurması gerekmektedir. Bu sayede yapacak olduğu 30 güne kadar kısıtlı olan seyahatleri için vize başvurusunda bulunması gerekmemektedir.

  Kuzey Kıbrıs’a Vize Gerekiyor Mu?

  Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının aklına takılan sorular arasında en popüler olan soru, Kuzey Kıbrıs’ a vize gerekiyor mu sorusu olmalıdır. Kuzey Kıbrıs için yapılacak olan 30 günlük seyahatler kapsamı içerisinde, Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir. Ancak pasaporta sahip olan ve pasaportu ile giriş yapacak olan Türk vatandaşları ise 90 günü geçmeyecek bir şekilde vize uygulamasından muaf tutulmaktadırlar.

  Kuzey Kıbrıs Vize Uyguladığı Ülkeler

  Kuzey Kıbrıs’ın vize uygulamadığı ülkeler olduğu gibi, vize uyguladığı ülkeler de bulunmaktadır. Bu neden doğrultusunda Kuzey Kıbrıs vize uyguladığı ülkeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Ermenistan
  • Nijerya
  • Suriye

  ** Bu ülkeye ait olan vatandaşlar Kuzey Kıbrıs için yapmak istedikleri seyahatleri nedeni doğrultusunda uygun vize türüne başvuruda bulunarak onaylı Kuzey Kıbrıs vizeleri ile sınır içerisine girebilmektedir.

  Kuzey Kıbrıs Vize İstediği Ülkeler

  Kuzey Kıbrıs vize istediği ülkeler içerisinde Nijerya, Ermenistan ve Suriye ülkeleri bulunmaktadır. Bu ülkelerin vatandaşı olan her bir birey, Kuzey Kıbrıs sınırları içerine planlamış olduğu seyahatler kapsamı neticesinde vize başvuru talebinde bulunmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu 3 adet ülkenin vatandaşı olan kişiler, vizesiz bir şekilde Kuzey Kıbrıs sınırları içerisine girememektedir.

  Kuzey Kıbrıs Vize Politikası

  Kuzey Kıbrıs vize politikası gereğince, Türk vatandaşlarından T.C. kimlik kartı ile girişlerde 30 güne kadar seyahat etme hakkı tanımaktadır. Ancak, T.C. pasaport sahibi olan vatandaşlar ise pasaportları ile sınırdan içeriye girdikleri takdirde 90 güne kadar konaklama hakkına sahip olmaktadırlar.

  Bu nedenle Kuzey Kıbrıs için seyahat etmek isteyen T.C. ait olan vatandaşların vize politikasını iyi bit şekilde öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra T.C. kimlik kartının ise yeni çipli kimlik kartı olma koşulu bulunmaktadır. 30 günlük ve 90 günlük sürelerden daha uzun bir şekilde Kuzey Kıbrıs sınırları içerisinde seyahat edecek olan kişilerin ise Kuzey Kıbrıs vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

  Kuzey Kıbrıs Vizesi

  Kuzey Kıbrıs vizesi, sınır içerisinde 30 ve 90 günden daha fazla konaklama yaparak seyahat yapmak isteyen kişilerin başvuruda bulunmaları gereken bir prosedürdür. Bunun yanı sıra, beyaz ırk olarak geçen Rusya, Moldova ve Ukrayna ülkeleri ise sadece pasaportları ile Kuzey Kıbrıs sınırı içerisinde kolay bir şekilde vize alabilmektedirler.

  Kuzey Kıbrıs Vize Ücreti

  Kuzey Kıbrıs vize ücreti, 130 TRY olarak başvuruda bulunacak olan kişiden tahsil edilmektedir. Ancak seyahat nedenine ve buna bağlı olarak da seyahat tarih aralıklarına nazaran değişkenlikler göstermektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişinin vize ücreti ve vize hakkında kapsamlı bir araştırma yaparak, aynı zamanda başvuru merkezleri ile iletişime geçerek en doğru yol haritasını çizmesi tavsiye edilmektedir.

  Kuzey Kıbrıs Yabancılara Vize

  Kuzey Kıbrıs yabancılara vize uygulaması gereği doğrultusunda sadece Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarına uygulanmaktadır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir