Pasaport Nasıl Çıkarılır

Yurtdışına seyahat etmeyi planlayan vatandaşların, kullanım süresinin dolmasına 6 aydan daha uzun süre kalan pasaportları ile birlikte vize başvurusu yapması gerekiyor. Vize başvurusu için pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların ise farklı birkaç detaya dikkat etmesi gerekiyor. Peki, pasaport nasıl çıkarılır, pasaport çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların öncelikle pasaport randevusu alması gerekiyor. Pasaport çıkartmak için randevular il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerine yapılabiliyor. Randevu alındıktan sonra, kişiye verilen randevu tarihine kadar kendisinden istenilen evrakların tamamlanarak randevu tarihinde başvurunun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Pasaport başvuruları il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerine hafta içi 09:00 ile 18:00 saatleri arasında yapılabiliyor.

Pasaport Çıkarırken Yapılacak Ödemeler Nelerdir?

Pasaport başvurusu yapan kişilerin, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmek için pasaport harç ve defter bedellerini ödemesi gerekiyor. Bu bedellerin ödenmesi için vatandaşların tercih edebileceği farklı birçok alternatif ödeme yöntemi bulunuyor. Harç ve defter bedeli Maliye Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalara yapılabileceği gibi il ve ilçe defterdarlıklarına ya da mal müdürlüklerine de yapılabiliyor. Bankadan ödeme yapacak vatandaşların pasaport harç bedeli ödemeleri için ödeme sırasında nüfus cüzdanı ile birlikte pasaport harç ve defter ödemelerini yapacağını belirtmeleri yetiyor.

Pasaport Defter ve Harç Bedeli

Pasaport çıkarırken vatandaşların ödemesi gereken defter bedeli ve harç bedeli olmak üzere iki farklı ödeme bulunuyor. Defter bedeli, kişinin başvurduğu vizenin süresine bakılmaksızın 160 TL’dir. Ancak defter bedeli her yıl değiştiği için güncel tutarlar hakkında Maliye Bakanlığı ya da il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerinden bilgi alınması gerekiyor.

Pasaport harç bedelleri ise başvurulan pasaportun süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Pasaport başvurusu yapan vatandaşlar en az 1 yıl, en çok 10 yıla kadar süreli pasaport için başvuru yapabiliyor. 1 yıllık pasaport başvurusu yapacak vatandaşların, harç bedeli olarak ilgili ödeme kurumlarına 304,40 TL ödemesi gerekiyor. 2 yıllık pasaport başvurularında bu tutar 497 TL’ye çıkarken, 3 yıllık pasaport başvurularında ise 705,90 TL harç bedeli ödenmesi gerekiyor. 4 yıl ile 10 yıl arası kullanım süresine sahip pasaport başvuruları için ise vatandaşların 994,80 TL harç bedeli ödemesi gerekiyor.