İtalya’da Evlenmek - Eraytur
İtalya Vizesi

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek istenildiği takdirde İtalya konsoloslukları tarafından belirli şartlar bulunur. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde İtalya’da herhangi bir problem olmadan, evlilik süreci  istenilen düzeyde tamamlanır.

İtalya’da Evlenmek

İtalya’da evlenmek için aile birleşim izninin alınması gerekir. Bu durum özellikle evlilik amacıyla alındığı için son derece önemlidir. Gerek kişisel, gerekse evli partnerlerin bilgilerini içeren önemli bir dosya hazırlanmalıdır. Uluslararası alanda bir birleşim olacağı için özenli olması, evraklarında düzenli bir şekilde ıslak imzalı şekilde dosyada bulundurulması gerekir. Aynı zamanda buradaki belgelerin İtalyanca tercümesi de, imzalı onaylı bir şekilde evrak kayıt dosyası içerisinde yer edilmelidir.

Evlendikten sonra çiftler hayatına İtalya’da devam etmek istedikleri takdirde D vize başvuru formunda da bulunabilirler.

D vize tipi uzun süreli bir vize tipi olduğu için evlilikten sonra balayını da İtalya’da gerçekleştirmek istediğiniz takdirde buradaki başvuru formu, eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Eklenecek bilgiler ve İtalya’nın şahsi olarak istediği kişisel bilgiler de, evrak dosyasında bulundurmalıdır. Eksiksiz ve çelişki arz eden nitelikler kesinlikle yer edinmemeli.

  • Vize başvuru formu, orijinal dilinde olmalı.
  • Tercihen şartlar içerisinde İtalyan tercümesinin de bulunması gerekiyorsa, ayriyeten bu da eklenmelidir.
  • Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Yani güncelliğini koruyan bir pasaport olması, İtalya’da evlenmek isteyen çiftlerin vize sürecinde önemli bir detaydır.
  • Pasaportta bir düzenleme yapılabilmesi için de en az 2 boş sayfasının bulunması, dolu olan sayfalarında ayriyeten fotokopilerinin dosya içerisinde yer edilmesi gerekir.
  • Her iki çiftin de biyometrik fotoğrafı olduğu takdirde İtalya evlilik vizesi işlemleri, tamamen hazır hale gelir.

İtalya Vatandaşı İle Evlenmek

İtalya vatandaşı ile evlenmek, hayatına İtalya’da devam etmek isteyen kişiler belirli nitelikleri karşılamalıdır. İtalya vize türleri içerisinde yer edilen İtalyan aile birleşimi vizesi, yalnızca evlilik amacıyla bir İtalya ziyareti gerçekleştirildiğine dair verilen vize türüdür.

Fakat İtalya’da evliliğinin ardından  İtalya’da yaşamaya devam etmek istediğiniz takdirde burada oturma izni bulunur. Oturum iznini süresiz almak istediğiniz zaman, vize başvurusunun gerekli olan şartlarını sağlamalısınız.

İtalyan vatandaşı ile evlenmek için İtalya Büyükelçiliği ya da İtalya Konsolosluğuna evlilik amacıyla bir ziyaret gerçekleştirileceği belirtilip, ardından başvuruda bulunulmalıdır. Öncesinde bu detayın belirtilmesi evraklarında bu yönde hazırlanması gerektiğine dair önemli bir detaydır. Aksi takdirde evraklar istenilen süreçte hazırlanmaz ve düğün planı için belirtilen bir tarih varsa, aksayabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için düğün planından yaklaşık 2 ya da 3 ay öncesinde, vize işlemlerinin evlilik vizesi şeklinde hazırlanması gereklidir.

İtalyalı Biriyle Evlenmek

İtalya aile birleşimi vizesi İtalyalı biriyle evlenmek, hayatınızı birleştirmek istediğiniz takdirde geçerli olan vize türüdür. Burada ilk olarak yetkili kurumlar vasıtasıyla birlikte, aile birleşimi vizesi talebi gerçekleştirilmelidir. İtalya’da evlenmek amacıyla başvurulan formda detay belirtildikten sonra ilerleyen süreçlerde İtalya’da halen ikametgâh edilecekse, burada oturum izni talebinde bulunulmalıdır. Bunu İtalya’ya ayak bastıktan sonra da gerçekleştirebilirsiniz, gitmeden önce de yapılabilmesi mümkündür.

İtalya aile birleşimi vizesi içerisinde, evlilik işlemleri adına da geçerli olan bir vize türü olduğu için evliliğin gerçek olduğuna dair çeşitli faktörlerinde yer edilmesi gerekir.

Burada İtalya Büyükelçiliği, İtalya Konsolosluğu ya da İtalya vize işlemlerinde görevli olan yetkili temsilciliklere sunulan kanıtlar, başvuru esnasında belgelerin geçerliliği ile birlikte kesinlik kazanır. Belgelerin orijinal olması ve İtalya’ya ayak basıldığı anda amacın evlilik olduğu, ıslak imzalı bir şekilde belirtilmelidir. Aksi takdirde herhangi bir problem varsa aile birleşimi vizesi onaylanmaz. Vize reddi gerçekleşir. İlerleyen süreçlerde tekrardan böyle bir vize almak istediğiniz takdirde onay görmeyen vize olduğu için sizin açınızdan istenmeyen sonuçlar gerçekleşebilir.

İtalya Vatandaşı İle Evlilik

İtalya vatandaşı ile evlilik söz konusunda her iki bireyde, ayrı ayrı vize işlemlerini tamamlamalıdır. Burada en önemli detay, İtalya’da yaşayan kişinin İtalyalı olduğuna dair bir belge bulundurması, İtalya vize şartlarının sunduğu bir niteliktir. Gerek Türk konsolosluğu tarafından istenen ayrı ayrı işlemler, hem İtalya Büyükelçiliği hem de Türk konsoloslukları tarafından yapılmalıdır. İtalya’da evlenmek isteyen çiftler aile birleşimi vizesini tercih edebilir. Fakat düğün gününde akrabalar ya da dışarıdan herhangi bir vatandaş düğüne gelmek istediği takdirde aile birleşimi vizesi almasına gerek yoktur. Kendi vizesi bulunuyorsa ve vize süresi dolmamış ise bu vizeyle İtalya’ya bir ziyaret gerçekleşebilir, düğüne katılabilir. Fakat herhangi bir vizesi yok ise henüz bir vize müracaat işleminde bulunmamışsa, aile birleşimi vizesi ziyaret amaçlı olarak tercih edebilir. Burada uzun süreli bir ziyaret olmadığı için C Tipi vize de kullanılması mümkündür.

Turist Vizesi İle İtalya’da Evlilik

Turist vizesi, belirli sezonlarda herhangi bir ülkeye turizm amaçlı olarak gidildiğine dair alınan vize türüdür. Turist vizesi, uzun süreli bir seyahat ise d tipi vize olarak da alınır. Turist vizesi ile İtalya’da evlilik gerçekleştirilmek istendiği takdirde burada başvuru formu içerisinde bu tekrar belirtilmelidir. Fakat İtalya’nın Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu, ülkenin yasal durumlarına göre böyle bir durumu kabul etmediği takdirde İtalya aile birleşimi vizesi ile birlikte de uçuş gerçekleşebilir. Turist vizesi turizm amaçlı olduğu için evraklar da bu şekilde hazırlanır. Fakat evlilik amaçlı gidildiğini dair evrakların hazırlanması için aile birleşimi vizesi daha uygun bir nitelik taşır.

İtalya Evlilik Vizesi

İtalya evlilik vizesi, diğer bilinen ismi ile aile birleşimi vizesi şeklinde de kategorize edilmiştir. İtalya evlilik vizesi ile yalnızca kısa süreli bir ziyarette C tipi vizeli olarak da getirebilir. Fakat İtalya’da evlenmek sonrasında İtalya’da halen yaşamak istediğiniz takdirde de bir oturum izni almanız çok önemlidir. Oturma iznini, tercihan İtalya’da tercihen de gitmeden önce Türkiye’de sağlayabilirsiniz. Oturma izni, uzun süreli olarak bir İtalya ziyareti gerçekleştirilecekse önerilir. Seyahat süresi 90 günden daha fazla olanlar için geçerlidir. Fakat 90 günden daha az süre İtalya’da bulunulacaksa C tipi vize önerilir. İtalya evlilik vizesi ile ilgili detaylı bilgileri İtalya büyükelçilikleri, İtalya konsolosluk ya da İtalya diplomatik müdürlükleri ile iletişime getirdiği takdirde edinilebilir.

İtalya’da Düğün

İtalya’da evlenmek istediğinizde buradaki düğün işlemleri yerel makamlar ya da belediye sarayında, özel izinle birlikte gerçekleşiyor. İtalya’da düğün, Belediye Başkanı ya da yardımcısı tarafından resmi nikah töreni ile yapılır. Sonrasında resmi nikah töreni olduğu için evlilik sertifikasını çiftler alabilmektedir. İtalya’da evlilik işlemleri için çeşitli belgelerin bulunması gerekir. Buradan Türk vatandaşının Türkiye’ye kütüğünün bulunduğu, Türk olduğuna dair Nüfus Müdürlüğünden kesinlikle bir belge alması ve bu belge ile birlikte evli olmadığını gösteren ayriyeten bir belgede bulundurmalıdır. Bu belgeler, evraklar noterde onaylatılır. Evlilik öncesinde müracaat edilen gerekli yerlere teslim edilmelidir. Bir İtalyan ile evlilik gerçekleştirileceği sırada ise gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  • İtalyan olan vatandaşın İtalya’da yaşadığına dair İkametgah belgesi
  • Her iki kişinin de doğum belgesi
  • Güncel olarak bulunan fotoğrafları yer edilmelidir.

İtalya’da evlenmek ve düğünün Roma’da gerçekleştirilmesini istediğiniz takdirde Roma Türk Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir. Düğün tarihine göre dilediğiniz gibi hayallerinizi süsleyen bir serüven yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×