Hollanda Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

Hollanda Bayrağı

Hollanda bayrağı, üç renkten oluşur. Lüksemburg bayrağına benzer bir bayraktır. Hollanda bayrağı renk açısından ciddi bir anlama sahip değildir. Yalnızca dönemin bağımsız savaşları ile ilişkilendirilir.

Hollanda Bayrağı Anlamı

Hollanda bayrağı 16. Yüzyılın yarısından itibaren hazırlatılmaya başlamıştır. Bayrağın ilk ismi Prinsevlag olarak yer alır. Prensin bayrağı anlamına gelmektedir. Hollanda bayrağı 3 renkten oluşur. Alt üstten alta doğru 3 yatay şerit yer edilmektedir. Kırmızı, beyaz ve mavi renkler bulunur. Lüksemburg bayrağına benzetilir. Uzun zamandır Hollanda Cumhuriyeti’nde kullanılan bayraklardan birisidir. Bayrakta ilk zamanlarda kırmızı rengin yerine turuncu renk bulunmaktaydı. Fakat 17. Yüzyıldan itibaren turuncu renk yerini kırmızı renge bırakmıştır. Günümüzde Hollanda bayrağı 3 şerit olarak bulunur. Bunlar kırmızı, beyaz ve mavi renklerdir. Şeritlerin yatay, dikey ve farklı ölçümleri tamamen aynıdır. Herhangi bir şekil bozukluğu bulunmaz.

Hollanda Bayrağı Renkleri

Hollanda bayrağında üstten yukarıya doğru kırmızı, beyaz ve mavi renkler bulunur. 3 adet şerit mevcuttur. 1937 yılına kadar Hollanda bayrağında bulunan kırmızı renk turuncuydu. Fakat 1937 yılından itibaren bu renk kırmızıya dönmüştür. Kraliyet ailesi ile ilgili resmi bayramlarda çoğu zaman turuncu flama ile beraber dalgalandırma gerçekleşir. Turuncu renk halen ülkede diğer bilinen bayraklarında da kullanılmaktadır. Kırmızı renkli olan yani kırmızı, beyaz ve mavi basılı resmi bayrağının renkleri birçok resmi törende bulunur.

Hollanda Bayrağı Renklerin Anlamları

Hollanda’nın milli bayrağı kırmızı, beyaz ve mavi olmak üzere üç ana renkten oluşur. Hollanda’nın armasında ise ok ve kılıç tutan bir aslan gösterilir. Hollanda bayrağının anlamı 80 Yıl savaşlarına dayanmaktadır. 80 Yıl savaşlarında Bağımsızlık Savaşı olarak yapılan mücadelelerden dolayı bayrağa beyaz, kırmızı ve mavi renkler verilmiştir. Kırmızı rengi, 1930’lu yıllardan önce turuncuydu. Fakat 1930’lu yıllardan sonra resmi bayrağın renkleri kırmızı, beyaz ve mavi olarak geri döner. Lüksemburg bayrağı ile oldukça benzer bir yapıya sahiptir. Beyaz saflık hak, özgürlük gibi anlamlara gelmektedir ve dönemin prensinin korunmasından dolayı da beyaz rengin ortada bulundu gibi tarihi söylentiler de yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×