Fransa’da Evlenmek Mümkün Mü? - Eraytur
Fransa Vizesi

Fransa’da Evlenmek

Fransa’da evlenmek isteyen çiftlerin sahip olduğu uyruklara göre değişik durumlar ve kurallar bulunuyor. Eğer evlenmek isteyen çiftlerden biri Türk, biri Fransa vatandaşı ise kişilerden beklenen şartlar değişiklik gösteriyor. Ancak Fransa’da yalnızca Fransız bir vatandaş ile evlenme zorunluluğunuz bulunmaz. Fransa’da yaşayan iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da Fransa içerisinde evlenebilir.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir birey ile Fransa vatandaşı olan bir birey Fransa içerisinde evlenmek istiyorsa 2 durum bulunabilir.

Bunlardan birincisi Türk olan eşin zaten Fransa’da yaşıyor olması, ikincisi ise Türk olan eşin Türkiye’de ikamet ediyor olmasıdır. Eğer her iki eş de Fransa’da yaşıyor ise belediyelere başvurarak evliliklerini gerçekleştirebilir.

Fransa’da evlenmek için Türk vatandaştan istenen belgeler şu şekildedir;

 • C. nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve orijinali,
 • Kişinin oturum izninin arkalı önlü fotokopisi ve aslı,
 • Eğer kişi evlenmiş ve boşanmış ise boşanma davasına ilişkin mahkemenin verdiği kararın fotokopisi,
 • 1 adet 6 aydan eski olmayan fotoğraf,

Fransız vatandaştan ise beklenen belgeler şu şekildedir;

 • Acte de naissance copie integrale belgesi,
 • Kişinin sahip olduğu Fransız kimlik kartının arkalı önlü fotokopisi ve orijinali,
 • Eğer kişi daha önceden evlenmiş ancak eşi vefat etmiş ise acte de décés belgesi alınmalıdır.
 • 1 adet fotoğraf

Tüm bu belgelerin tesliminin ardından Fransa vatandaşı olan eş de evlilik için gerekli belgelerini bir araya getirir. Çift başvuruda bulunarak Fransa içerisinde evliliğini gerçekleştirebilir.

Fransa’da Evlenmek

Eğer iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Fransa’da evlenmek istiyorsa Fransa’da bulunan Paris Konsolosluğu’nda evlenme işlemlerini gerçekleştirebilir. Konsolosluk iki Türk vatandaşından şu belgeleri isteyecektir;

 • Üzerindeki tüm bilgileri tam olan nüfus cüzdanı fotokopilerinin orijinali ve fotokopisi,
 • Oturma kartları ve bu kartların fotokopisi,
 • 4 adet çiftin fotoğrafları,
 • Eğer çiftlerden biri ya da ikisi Türkiye’de evlenip boşanmışsa buna ilişkin belgeler,
 • Doğum belgesi, evlenme yeterlilik belgesi ve evlenme izin belgesi sunulmalıdır.

Bu belgelerin sunulmasının ardından kişiler nikah işlemlerini tamamlayarak uluslararası aile cüzdanına sahip olur.

Fransa Vatandaşı İle Evlenmek

Fransa vatandaşı ile evlenmek yalnızca Fransa’da değil, Türkiye’de de gerçekleştirilebilir. Bu durumda kişiler normal evlendirme dairelerinde evlenebilirler. Bunun için öncelikle Fransa vatandaşlığına sahip olan kişi Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır. Burada kişiye Fransa nüfuslarından alınmış evli olmadığına ve evlenmesi için herhangi bir engel olmadığına dair bir belge alması gerekir.

Fransa vatandaşı olan kişi vizesini ve pasaportunu belgelerinin arasına eklemelidir. Eğer kişinin Türkiye’de oturma izni varsa oturum izni belgesini burada eklemelidir. Kişi daha önceden evlenip boşandıysa da gerekli tüm belgelerini konsolosluktan almalıdır.

Alınan bu belgeler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na sunulur. Bakanlık inceleme yaparak evliliğin gerçekleşebilmesi için bu belgelere teyit verir. Teyit işleminin de sağlanmasının ardından belediyelerde nikah kıyım işlemi tamamlanarak kişilerin evliliği gerçekleştirilir.

Fransa’lı Biriyle Evlenmek

Fransa’lı biriyle evlenmek isteyen kişiler eğer evliliklerini Fransa içerisinde gerçekleştirmek istiyorsa, Fransa vatandaşı olmayan kişinin öncelikle vize alması gerekiyor. Bu vize oturmak ya da Fransa’ya yerleşmek amacıyla değil yalnızca evlenme işlemleri için alınan bir vizedir.

Vize almak için Fransa’ya gidecek eşin Türkiye’deki Fransa Konsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunması gerekir. Bu başvuru için beklenen evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport: Evliliğiniz için gerçekleştireceğiniz seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olacak olan pasaportunuz gerekir. Bu pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve pasaportunuzun içerisinde en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
 • Fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf sunmanız gerekir. Bu fotoğraf 35mm x 45mm boyutlarında, beyaz fonda çekilmiş olmalıdır.
 • Rezervasyonlar: Evlilik için gerçekleştireceğiniz tarihlere uygun olarak uçak ve konaklama rezervasyonlarınızı yaptırmanız gerekiyor. Bu rezervasyonların fotokopisini ya da çıktısını ise evraklarınızın içerisine eklemelisiniz.
 • Başvuru formu: Konsolosluktan alınan bu formu eksiksiz ve diğer belgelerinizle tutarlı bir biçimde almalısınız.
 • Kimlik fotokopisi: Arkalı önlü ve net çekilmiş kimlik fotokopisi evraklarınız içerisinde bulunmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahatinizi kapsayacak en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortanız olmalıdır.
 • Evlenme ehliyeti: Nikah yapılacak yer ve alınmış olan tarihin bulunduğu resmi nikah belgesidir. Bu belgelerin yanında Fransa’da bulunan eşin bilgilerinin ve doğum belgesinin de olması gerekir.
 • Finansal bilgiler: Maddi durum için yeterliliğinizi kanıtlamak amacıyla en az 3 ay öncesine ait banka hesap dökümü ve güncel banka hesap cüzdanı bulunmalıdır. Ayrıca Fransız olan eşin de 3 aylık maaş bordrosu buraya eklenmelidir.

Tüm bu evrakların teslim edilmesinin ardından konsolosluk değerlendirme yaparak size vizenizi verecektir. Bu vize ile Fransa’ya evlenmek için yasal bir şekilde seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa Vatandaşı İle Evlilik

Fransa vatandaşı ile evlilik gerçekleştiren kişilerin evlendikten sonra yapması gereken işlemler bulunuyor. Burada kişiler evlilikleri doğrultusunda kendi nüfuslarındaki kayıtlarının güncellenmesini sağlayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Paris Başkonsolosluğu’na başvuruda bulunarak yapılan bu işlemler için;

 • Fransız Belediyesinden alınmış ve evliliklerini sunan yeni tarihli evlenme kayıt belgesi (Acte de mairage-copie integrale),
 • Türk olan çiftin nüfus cüzdanı, yabancı çiftin ise kimliği ya da pasaportu,
 • Varsa Türk olan çiftin oturma kartı ve konsolosluk tarafından istenebilecek diğer belgeler şeklindedir.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kişiler uluslararası aile cüzdanının alınması için çiftlerden birini geçerli nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı ve 3 adet yeni çekilmiş fotoğrafları ile başvuruda bulunması yeterli olacaktır.

Turist Vizesi İle Fransa’da Evlilik

Turist vizesi ile Fransa’da evlilik gerçekleştirmek isteyen kişilerin, durumuna göre iki farklı durum ortaya çıkacaktır. Bunlardan birincisi Türk vatandaşın Fransa içerisinde turist vizesi ile bulunuyor olmasıdır. Bu durumda kişinin evlenmek gibi bir durumu gerçekleştirmesi için Türkiye’ye dönmesi, gerekli belgelerini alması ve evlilik vizesi alarak Fransa’ya dönmesi gerekecektir.

Eğer kişi Fransa’da evlenmek için turist vizesi almak istiyorsa kişilere evlilik vizesi verilecektir. Çünkü oluşturulan başvuruda formda ve dilekçede kişi seyahat amacının evlilik olduğunu dile getirecektir.

Fransa Evlilik Vizesi

Fransa evlilik vizesi, kişilere oturma izni sağlamayan yalnızca evlenme işlemleri için seyahat hakkı tanıyan bir vize türüdür. Bu vizeyi almak için kişilerin gerekli evrakları ile beraber Fransa Konsolosluğu’na başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sırasında pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı, uçak ve otel rezervasyonları, Fransız eşin kimlik bilgileri, Fransa vizesi başvuru formu, evlenme ehliyet belgesi, seyahat sağlık poliçesi, konaklama belgeleri, şirket evrakları ve banka hesap özetini sunması gerekir.

Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından ise konsolosluktan değerlendirme yapılarak kısa süre içerisinde Fransa’da evlenmek vizesi alınır.

Fransa’da Düğün

Fransa’da düğün gerçekleştirmek isteyen kişiler, aldıkları evlilik vizesi ile düğününü gerçekleştirebilir. Ancak düğüne katılacak misafirlerinizin pasaport türüne göre vize alması beklenecektir. Yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan misafirleriniz düğününüze vize almadan katılabilir. Ancak bordo pasaporta sahip olan misafirlerinizin Fransa Konsolosluğu’na giderek turistik vize başvurusunda bulunması gerekir. Bu vize başvurusu sırasında evraklar içerisine de düğün davetiyeniz ve düğününüze ilişkin bilgiler eklenmelidir. Böylece davetlileriniz Fransa’ya giriş yaparak düğününüze katılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×