Fransa Para Birimi 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Fransa Para Birimi 2022

Fransız para birimi bakıldığı zaman Fransa Frangı’dır. Fakat Avrupa birliği ülkelerinin ortak para birimi anlayışından dolayı 2002 yılından sonra Euro kullanılmaya başlanılmıştır.

Fransa Para Birimi Nedir?

Euro, 1 Ocak 1999’da yapılan anlaşma ile birlikte Avrupa Birliği’nin ortak parasıdır. Fransa, Avrupa’nın en popüler ülkeler içerisinde olduğu için bu anlaşmayı kabul edip Euro para birimini kullanmaya devam etmiştir. Andorra, Monaco ve Fransız Polinezyası’da Fransa’nın dışında ayrıca kullanılmaktaydı. Fransız frangı, çapraz kurunda 1 avroya geçişte sağlanmıştır. Alt birimi, Centimedir. Fransız frangı dünya razer para birimi olarak da yer alır. Razer paralarda ağırlığı 5. Sırada bulunur.

Fransa Para Birimi Kaç TL?

Fransa para birimi, €1 üzerinden hesap edildiği takdirde 10,28 Türk lirasına denk gelmektedir.

  • Fakat Fransız frangının dönüştürülmesinde ise bir Fransız frangı 1,57 Tl’ye denk gelir.
  • İki Fransız frangı dönüştürüldüğünde 3,13 Türk lirası
  • Üç Fransız frangı dönüştürüldüğünde 4,70 Türk lirası
  • Dört Fransız frangı dönüştürüldüğünde ise 6,26 Türk lirasına denk gelir.

Dönüştürülme durumu her yıl güncellik gösterebilir. Bu Fransa ve Türkiye’nin ekonomik olarak değerlerine göre de değişir. Fakat Fransız Frangı üzerinden dönüştürülmesinde Türkiye’de miktar artmaktadır. Euro üzerinden 10,28 Türk lirasına denk gelir.

Fransa Para Birimi Hakkında Bilgi

Fransa, popüler bir Avrupa ülkesidir. Başkenti Paris’tir. Bu yüzden her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasındadır. 31 Aralık 1959 yılına kadar Fransa para birimi Fransız Frangı’dır. 1960 yıllarında Fransa’da yeni Fransız frangı kullanılır. Buradaki kısaltması Frf şeklindedir. Avrupa birliği üyelerinin toplanması ile birlikte parasal birlik oluşturulmuştur. Burada ortak para birimi Euro kabul edilir. Euro Fransa’da 17 Şubat 2002 yılına kadar kullanılmıştır. 17 Şubat 2002 tarihi itibariyle Fransız Frangı’nın kullanımı ülkede sona ermiştir.

Fransa Para Birimleri Cfp Frangı

Fransa para birimleri, ülkenin tarihi ve ekonomisine göre değişmektedir. 2002 yılına kadar Fransız Frangı kullanılmaktaydı. Cfp frangı ya da sadece frank denizaşırı kolektifler ve Fransız Polinezya da kullanılan resmi para birimidir. Fransa’da şu anda güncel olarak Euro kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×