Bulgaristan Hava Durumu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Bulgaristan Hava Durumu 2022

Tipik bir kıtasal iklime sahip olan Bulgaristan hava durumu kış aylarında -15 derecenin altına düşerken yaz aylarında 30 derece sıcaklığı görür. Kışların sert yaşandığı ülkede haftalarca birçok bölge sıfırın altında kalırken yaz tam aksine oldukça sıcaktır.

Özellikle Tuna bölgesinde kışlar ülke geneline göre çok daha sert yazlar ise çok daha sıcak geçer. Kış aylarında eksi 25’i bulan hava yaz aylarında 40 dereceye varan sıcaklığa ulaşır.

Bulgaristan Su Sıcaklığı

Bulgaristan hava durumu verilerine göre ülkede yağmurların en fazla yağdığı mevsim olan Mayıs ve Haziran sürecini kapsayan ilkbahardır. Karadeniz su sıcaklığı Mart ve Ocak döneminde 9 derece iken Ağustos döneminde 24 derece arasında değişmektedir, ortalama su sıcaklığı 21 derece olarak ölçülmektedir.

Sofya Hava Durumu

Bulgaristan’ın başkenti Sofya 595 metre rakıma sahiptir, kentte ortalama en düşük hava sıcaklığı Ocak ayında eksi 4 dereceyi görmektedir. Yılın en sıcak ayı olan Ağustos ayında Sofya hava durumu sıcaklık derecesi 27’yi aşar.

Sofya’da yıl boyu ortalama en düşük sıcaklık 5, en yüksek sıcaklık ise 15 olarak ölçülmektedir. Sofya hava durumu 15 günlük olacak şekilde internet üzerinden kolaylıkla takip edilmektedir.

Kırcaali Hava Durumu

Türkiye’de çok sayıda kökeni Kırcaali’ye dayanan vatandaş bulunmaktadır dolayısıyla Kırcaali hava durumu düzenli olarak takip edilmektedir. Günlük sıcaklık kentte ortalama olarak Ocak ayında 6 derece iken Ağustos ayında 32 dereceyi bulmaktadır.

Gece sıcaklığı ise Ocak ayında -3, Ağustos ayında 18 derecedir. Tüm yıl rahatlıkla seyahat edilebilecek olan Kırcaali, özellikle Haziran, Mayıs ve Eylül aylarında oluşturulacak gezi takvimi ile çok daha rahat ziyaret edilebilir.

Bulgaristan Burgaz Hava Durumu

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyı şeridinde yer alan ve Kırklareli ile komşu olan Burgaz, 200 bin nüfusa sahiptir. Varna’nın ardından ülkenin 2. büyük sahil kenti olan Burgaz aynı zamanda Bulgaristan’ın 4. büyük kentidir.

Bulgaristan Burgaz hava durumu mevsim normallerine göre farklılık göstermektedir, ortalama en yüksek sıcaklık Ocak ayında 6 dereceyken Ağustos ayında 28 dereceyi aşmaktadır. En düşük sıcaklık yine ocak ayı baz alındığında eksi 1,  Ağustos ayında ise 17 derece olarak ölçülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×