Belçika’da Evlenmek Mümkün Mü? - Eraytur
Belçika Vizesi

Belçika’da Evlenmek

Belçika’da evlenmek sanıldığı kadar zor bir durum olmayıp ek prosedürlere ve evraklara bağlı olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Yurt dışında evlenmeyi yasaklayan bir durum olmayıp özellikle Belçika’da da bu tip sınırlamalar bulunmamaktadır. Belçika’ya gitmek için izlenen prosedürlere ek olarak evlenmek için gittiğinizi beyan etmeniz gerekir.

Aksi durumda vize dilekçenizde yaşan söylediğiniz düşünülür ki bu durumda da size dava açılması bile mümkündür. Bu nedenle evlenmek için gidiyorsanız bunu beyan etmeden sadece turist vizesi almanız hiçbir konsolosluk tarafından önerilmemektedir.

Yapmanız gereken öncelikle evlilik için başvuru yapmak ve gerekli tüm evrakları beyan etmektir. Bu aşamada nikah tarihi alınmalıdır ve ortalama 1ay önceden alınması önerilmektedir. Özellikle belli dönemlerde yoğunluk oldukça fazla olacaktır.

Belçika Vatandaşı ile Evlenmek

Belçika’da evlenmek için kişilerden birinin Belçika vatandaşı olmasına gerek yoktur ancak tarafından biri Belçika vatandaşı ise bu durumda süreç daha farklı işleyecektir. Belçika vatandaşı ile evlenmek için öncelikle bilmeniz gerekir ki Belçika’da resmi bir devlet dairesinde veya belediyelerde evlenmeniz gerekmektedir.

Eğer turist iseniz bu durumda evlilik için ülkenize dönerek vize almanız önerilir. Bu vizede evlilik amacı ile alındığını bildirmeniz gerekir ki Belçika’da evlenmek için yapılması gereken Belçikalı olan kişinin de evraklarını almaktır. Burada her ikinizin evrakları ve beraberinde evlilik için uygun olduğunuza dair pek çok belge gerekmektedir.

Ancak eğer hali hazırda Belçika’da oturum izniniz varsa bu durumda evlilik için yapacağınız başvuruyu ülkenize dönemden de yapabilirsiniz. Bu aşamada Türkiye’de bir evlilik için istenen belgeler istenecektir. Buna ek olarak ise vizeniz ile ilgili belgeler de istenecektir. Yani karşı tarafa nazaran sizin için istenen belgeler daha fazla olabilir.

Belçikalı biri ile evlenme durumunda vize sürecinizde yalan beyanda bulunmamanız önemlidir. Yalan beyandan kasıt ise seyahat etmek için gelmeniz ya da ticari amaçla gelmeniz gibi kısa süreli amaçlar için geçerli olmaktadır. Bunun tespiti durumunda vizenizin iptal olması ile birlikte bu bir dava sürecine kadar gidebilir.

Belçikalı Biriyle Evlenmek

Belçikalı biriyle evlenmek mümkündür ancak bunun birtakım ek prosedürleri bulunacaktır ve bu prosedürler atlanmamalıdır. Özellikle Belçikalı biriyle evleniyorsanız düğünün Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarında yapılamayacağını bilerek hareket etmeniz gerekir. Aynı zamanda çiftlerden birinin yabancı uyruklu bir pasaporta sahip olması durumunda da bir belediye çalışanı düğüne dahil ve şahit olmalıdır.

Belçikalı biriyle evlenmek istiyorsanız bir nikahta istenen standart evraklara ek olarak pasaportunuzu da belirtmeniz gerekmektedir. Standart evraklar aslında bir evlilik beyannamesi ile başlar ve kişinin kimlik bilgileri de istenir. Ardından yeni çekilmiş 4 adet fotoğraf ile birlikte evlilik için uygun olduğunuzu belirten sağlık raporunuz ve yine evliliğe uygun olduğunuzu belirlen bir onaylanmış ehliyet belgesi şarttır.

Bu ehliyet belgesi evlilik için geçerlidir. Kişiler yurt dışında yaşıyor ise bunun için ikamet adresleri istenir ancak kişilerden her ikisi de aynı ülkede aynı yerde yaşıyor ise bunun için uygun ikamet adresi verilmelidir.

Örneğin siz oturma izni ile Belçika’da yaşıyorsanız ve Belçikalı biriyle evlenmek istiyorsanız bu durumda Belçika’da ilk belirttiğiniz ve konsoloslukta güncel olan ikametgâh adresiniz yazılmalıdır. Güncel değil ise konsolosluktaki de güncellenmelidir. Ancak ikisi birbiri ile aynı olmalıdır.

Belçika Vatandaşı ile Evlilik

Belçika vatandaşı ile evlilik işlemleri aslında evlilik sonrasında da devam eder. Çünkü siz Belçika vatandaşı değilseniz Belçika’da süresiz oturum izniniz olsa dahi ülkenize dönerek evliliğinizi onaylatmanız gerekmektedir. Buna tescil işlemi denmektedir. Tescil işlemi nüfus müdürlüklerinden yapılmakta olup bu Türkiye Cumhuriyeti’nce de geçerli bir evlilik olarak görülecek hale gelecektir.

Ancak Belçika vatandaşı ile evlenmek istiyorsanız bu aynı zamanda Belçika’da evlilik anlamına gelmemektedir. Çiftlerden her ikisi başka bir ülkenin vatandaşı olsa da yurt dışında evlenebilirler. Bu farklı bir ülke de olabilmektedir. Bu aşamada konsolosluklar devreye girmektedir. Konsolosluktan nikah için tarih alınması durumunda evliliğin vize işlemlerinin ardından gerçekleşmesi mümkündür. Ancak sonrasında her iki taraf da kendi ülkelerine dönerek nüfus müdürlükleri üzerinden bu evliliği tescil etmelidir.

Turist Vizesi ile Belçika’da Evlilik

Turist vizesi ile Belçika’da evlilik tavsiye edilmemektedir. Bu sadece Belçika için geçerli olmayıp her ülke için geçerlidir. Eğer ülkeye gidiş amacınızı giderken turist olarak belirlediyseniz en fazla 90 günlük süreç içerisinde Belçika’da evlenmeniz vize sürecinizi zora sokacaktır ve size konsolosluk tarafından dava açılması da olasıdır.

90 gün içerisinde tanışmış olduğunuzu belgeleseniz dahi tavsiye edilen bu aşamada evlilik vizesi alarak evliliği bu şekilde gerçekleştirmektir. Belçika’da evlenme vizesi almanız sizler için çok daha avantajlı olacaktır. Aksi halde bunun ileride sizin için bir soruna dönüşmesi mümkün olup bunun için önceden risk almamanız önerilmektedir. Belçika’da evlenmek için evlilik vizesi alırken ne zaman tanıştığınız gibi ayrıntıları da belirtebilirsiniz.

Belçika Evlilik Vizesi

Belçika evlilik vizesi son yıllarda sık sık tercih edilen bir vizedir. Belçika evlenme vizesi olarak da anılmakta olup bu vize ile yurt dışında evlenebilmeniz mümkündür. Özellikle Belçika’da evlenmek isteyen insanlar bu yöntemi deneyerek önceden randevu alırlar ve bir nikah tarihi belirlenir. Bu sayede hangi ülkenin vatandaşı olursa olsunlar Belçika’da evlenme imkânı bulmaları mümkündür.

Belçika’da evlenmek sanıldığı veya düşünüldüğü kadar zor bir durum değildir. Ancak evraklar her iki kişi için de eksiksiz olmalıdır. Eğer Belçika’da evlenmek istiyorsanız ortalama 1 ay önceden kendi ülkenizden konsolosluğa giderek başvuru yapabilirsiniz. Ancak hali hazırda Belçika’da oturum izniniz varsa evleneceğiniz kişi ile direkt giderek başvuru yapabilirsiniz.

Bu durumda kişilerden her ikisi de Belçikalı değil ise ancak birinin Belçika’da oturma izni bulunuyorsa kişilerden oturma izni olmayan evlenme vizesi almalıdır Ardından konsoloslukta evlenmek mümkündür. Kişiler yine bunların ardından da kendi ülkelerine giderek bunu tescil etmek durumundadır. Yoksa evlilikleri kendi ülkelerinde onaylanmamış olacaktır.

Belçika’da Düğün

Belçika’da evlenmek özellikle artık kolay olduğu anlaşıldığı için sık sık yapılmaktadır. Belçika’da düğün yapmak da mümkündür. Gerekli görevliler alanda yer aldığı sürece yurt dışında düğün yapılabilecek pek çok alan vardır. Ancak bu yerler aylar öncesinden tutulduğu için elinizi çabuk tutmanız gerekmektedir. Elinizi çabuk tutarsanız Belçika’da düğün yapabilirsiniz. Vize işlemleriniz hazırlarken de Belçika ile hiçbir bağınız olmasa dahi vize ile seyahat ederek düğün yapabilirsiniz.

Birçok işlemi erkenden yapmak bu düğün sürecinde sizlere rahatlatacaktır. Evlenme vizeleri de 90 gün kadar olup bu nedenle sonraki tatil sürecinizi de vizede belirterek gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu süre boyunca seyahat sağlık sigortası yaptırmanız beklenir. Bu kısa süreli vizelerde tercih edilen ve özellikle Belçika gibi ülkelerde istenen bir durum olmaktadır. Belçika’da düğün yapmak için pek çok uygun yer bulunmakla birlikte bu yerlere dünyadan pek çok insan gittiği için rezervasyonlar aylar öncesinden yapılmakta ve dolmaktadır. Sizler de önceden başvurmalısınız. Sonrasında ise evlenme vizesi başvurusu yaparak düğün de yapabilirsiniz. Sizin düğününüze gelecek kişiler ise vize evraklarında bunu belirterek vize başvurusunda bulunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×