Avusturya Para Birimi 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Avusturya Para Birimi 2022

1 Ocak 2002 tarihi itibariyle Euro bölgesine giren Avusturya para birimi olarak Euro’yu kullanmaya başladı. 2002 öncesi resmi olarak Avusturya para birimi Avusturya Şilini idi. Kısaltması ATS olan Avusturya Şilini için aynı ATS sembolü kullanılır.

Avusturya Şilini ilk kez 4 Aralık 1947 tarihinde piyasaya sürüldü ve kullanılmaya başlandı. Euro bölgesine geçilen tarihe kadar kullanılmaya devam edilen resmi para birimi halen Euro ile değiştirilmeye devam ediyor.

1 TL Kaç Avusturya Şilin

Avusturya Merkez Bankası tarafından çıkarılan Avusturya resmi para birimi Avusturya Şilini yerini Euro’ya bıraktı. Ancak halen 1 Şilin kaç TL eder birçok insan tarafından araştırılmaktadır, 1 TRY 1.33 ATS şekilde dönüştürülmektedir.

Ancak tedavülden kalkmasının ardından TL paritesinde değeri 47 kuruş olarak baz alınmaktadır dolayısı ile bugünün parasal değeri Şilinin TL karşısında değer kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

Avusturya Şilini Kaç Euro

Euro bölgesine girdiği tarihten bu yana tedavülden kaldırılan Avusturya Şilini 0.0727 Euro etmektedir. Halen hem Avusturya hem de Viyana para birimi olarak Euro kullanılmaya devam etmektedir.

Avusturya para birimi olarak resmi olarak Euro’yu kullanır ve kısaltması EUR şeklinde yazılmaktadır. Ülkede kullanılan en küçük Euro alt para birimi Cent iken €1 100 Cent’tir.

100 Avusturya Şilini Kaç Lira

Türk lirası karşılığında 1.33 değere sahip olan Avusturya Şilini ülkenin resmi para birimi olmaktan çıkarılmış durumdadır. Halen görülen kur üzerine hesap yapıldığında 100 Avusturya Şilini ortalama 13 bin 330 TL olmaktadır.

Dolayısıyla 50 Avusturya Şilin kaç TL merak edenler kolaylıkla hesap yapabilir web 100 Şilinin Türk Lirası karşısındaki değerinin yarıya bölerek sorularını cevaplandırabilir.

Avusturya Eski Para Birimi

28 Şubat 2002 tarihinde tedavülden kaldırılan Avusturya’nın eski para birimi Avusturya Şilini geçerliliğini sürdürmeye devam etmiştir. Avusturya Merkez Bankası tarafından vatandaşlara Şilinin karşılığında Euro verilmektedir şu ana kadar belirlenmiş son değişim süresi yoktur halen değişim devam etmektedir.

Yaklaşık 0.07 Euro eden bir Avusturya Şilini 2002 yılında 93.000 TL iken şu anda Türk Lirası karşılığında yaklaşık 47 kuruştur. Bir Euro halen 14 Avusturya Şilini’ne denk gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×