Avusturya Dili - Eraytur
Eraytur Blog

Avusturya Dili

Kökü imparatoriçe Maria Teresa’nın oğlu 2. Josef’in 1774 yılında Habsburg İmparatorluğu’nda zorunlu eğitime başladığı 18 yüzyıla kadar dayanan Avusturya Almancası resmi olarak Avusturya dili olarak kabul edilmektedir. Standart Almanca ile arasında birçok fark olan Avusturya Almancası halen 7 milyon kişinin konuştuğu Bavyera Almancasıdır.

Avusturya’nın Dili Neden Almanca

Almanya ile birlikte Avusturya’da da resmi dil olarak kullanılan Almanca tarihi açıdan 3 farklı döneme ayrılır;

  • 750 ile 1050 yılları arasında eski Almanca
  • 1050 ile 1500 yılları arasında orta Almanca
  • 1500 den günümüze kadar modern Almanca.

Almanca olarak ele geçirilen kayıtlar 750 yılına almakta, o günü yerel diyalektler yazı ve konuşmalarda kullanılan Almanca standart değildi. Latince çıkana kadar uzanılan Almanca 1880 yılında ilk kez dil bilgisi ve yazım kuralları ile ortaya çıktı ve 1901 yılında Alman dili standart yazı kuralları ilan edildi.

Avusturya Resmi Dili

Avusturya dili olarak Almanca dışında aynı zamanda birçok dili resmi dil kabul etmiş ülkedir. Ülkede yaşayan değişik etnik gruplara ait olan Macarca, Hırvatça Slovence kabul edilen resmi diller içerisinde yer alır.

Avusturya dilinde çeviri yapmak isteyenler öncelikle Almanca çeviri uygulamalarını tercih etmelidir. Ülkede Türk sayısı fazla olduğundan dolayı nüfusun yüzde 3 oranı Türkçe konuşmaktadır.

Viyana Hangi Dili Konuşuyor

Avusturya’nın başkenti olan Viyana da resmi dil ülke genelinde olduğu gibi Almancadır ancak bir yana halkının çok büyük bir bölümü İngilizce konuşmaktadır. Başkentte yer alan işletmelerin özellikle turistik firmaların tabelalarında kullanılan dil İngilizcedir.

Avusturya Dilinde Çeviri

Avusturya dilini Türkçeye çevirmek oldukça zordur, her ne kadar resmi dili Almanca olsa da ülkede kullanılan lehçeden kaynaklı olarak Türkçe’ye çevrilmesi sıkıntı yaşatır. Bu yüzden Avusturya dilinde çeviri yaparken hata payını en aza indirmek için tercüme bürolarından destek almak önem kazanır.

Sözcüklerin çevirisinde telaffuz ve kullanım örnekleri dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gereken Türkçe çeviri kadar Avusturya Almancasının İngilizceye çevrilmesi de kolay değildir. Hem Türkçe hem de İngilizce çeviri için uzman desteği almak özellikle resmi yazışmalarda oldukça büyük bir öneme sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×