Avusturya Asgari Ücret 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Avusturya Asgari Ücret 2022

Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip Avusturya asgari ücret seviyesi açısından Avrupa’da oldukça sağlam bir yere sahiptir. Ülkede 18 yaş altı ve 15 yaş üstü genç çalışanlar için farkı 18 yaş üstü yetişkinler için farklı saat ücreti belirlenmektedir. Ülkede çalışanların büyük bir bölümü asgari ücret üzerinde maaş alırken devlet tarafından belirli bir asgari ücret uygulaması kullanılmaktadır.

2021 Avusturya Asgari Ücret

Günde 8 saat ve haftada 6 gün çalışan 18 yaşından büyük çalışanlar için saat ücreti 5.2 Euro, aylık ise ortalama 1800 Euro şeklinde belirlenmektedir. Alt limit olan asgari ücrete herhangi bir şekilde sınır konulmaz. Sektöre ve işverene göre saat ücreti hesabı söz konusudur.

Ülkede kişi başına düşen milli gelir yıllık olarak 38 bin Euro ile dünya sıralamasında 13. sırada yer almasını sağlıyor. Avusturya asgari ücret net dışında çalışanlar aynı zamanda çocuk sayısına göre ek ödeme almaktır.

Avusturya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

İş olanakları açısından her zaman dikkat çekmeyi başaran Avusturya özellikle rahat hayat yaşamak isteyenler için tercih edilen bir ülke olmakta. Çalışma hayatında Avusturya maaşlar asgari ücretin üzerindedir. Türkiye’de çalışanların çok büyük bir bölümü asgari ücret seviyesinde maaş alırken sektörlere göre uygulanan rakam farklılık göstermektedir.

Avusturya Ortalama Maaş

Ekonomik anlamda gelişmiş ülkeler sıralamasında yer alan Avusturya iş imkanı açısından hem vatandaşlarına hem de göçmenlere birçok olanak sunmaktadır. Bu anlamda oldukça zengin bir ülke olan Avusturya asgari ücret 2020 sınırlaması dışında farklı meslek dalları farklı maaşlar ile çalışmaktadır.

Ülkedeki ortalama Avusturya asgari ücret aylık 1882 Euro olmakla birlikte en düşük maaşa sahip olan çocuk bakıcısı 1200 Euro almaktadır. Avusturya’da en yüksek maaşı sahip olan meslek grubu 8980 Euro ile dişçidir.

Avusturya Asgari Ücret 2020

Avrupa’daki en iyi asgari ücret veren ülkeler içerisinde yer alan Avusturya asgari ücret 2020 yılında 15 yaş ve üzeri 18 yaş altı çalışanlar için belirlenmiş olan asgari saat ücreti 5.2 Euro’dur.  Avusturya’da asgari ücret ne kadar incelendiğinde 18 yaş üzeri bir yetişkinin 2020 yılında aldığı asgari çalışma saat ücreti 6 Euro’dur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×