İtalya Vize İşlemleri
Whatsapp ile Ulaşın
İtalya | Turistik | Öğrenci için Gerekli Evrak Listesi

İtalya Vizesi için Turistik Vizesi olarak Öğrenci meslek grubunda ki kişilerin İtalya vize başvurularında hazırlaması gereken evraklar;

Gaziantep Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir: Aşağıdaki bölgeler GAZİANTEP HARİCİ BAŞKA İLDEN BAŞVURU YAPAMAMAKTADIRLAR 

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

***Kişinin daha önceden alınmış Schengen ya da Amerika, Japonya, Kanada, İngiltere vizesi, ya da hizmet pasaportu yoksa Büyükelçilik tarafından başvuru tarihinden en az 4 gün sonra görüşmeye mülakat için çağırabilir  veya çağrılmayabilir. Görüşme gün ve saatleri başvuru merkezi tarafından organize edilecektir. Ancak Kişinin gerek maddi durumu gerek mesleği veya yaşadığı illere göre BÜYÜKELÇİLİK telefonla teyit alarak kişiyi görüşmeye çağırmayabilir tamamı ile Büyükelçiliğin insiyatifine bağlıdır.

***Birlikte seyahat edeceğiniz kişinin varsa geçerli Schengen vizesinin ve Psaportunun  ilk ön sayfasının fotokopisi ya da hususi yeşil  pasaportunun ilk ön sayfasının fotokopisi ve buna ek olarak o kişiye ait uçak,otel rezervasyonu da eklenmelidir.

***Önemli: Öğrencilerin annelerini ya da babalarını ya da birinci derece akrabalarını sponsor olarak göstermeleri gerekmektedir. Sponsor olan kişiyle yakınlık derecesini tam vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle ispatlamaları gerekmektedir.

TÜM YOCULARIMIZ İÇİN BAŞVURU ESNASINDA GEREKLİ OLAN BELGELER;

▢ð   Pasaport (Pasaport üzerinde en az iki (2) boş vize sayfası bulunmalıdır. Pasaport, seyahat bitiş tarihinden / vizenin sona eriş tarihinden itibaren en az altı (6) ay süreyle geçerli olmalıdır) Bayan Misafirler veya soy ismini değiştiren kişiler mutlaka yeni soy ismi ile PASAPORT çıkartmalıdır.Eski soy isim ile alınan pasaportlar kesinlikle kabul edilmemektedir.

▢ð   Pasaportta işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi.

▢ð   Eski Pasaport ön yüzü işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi  

▢ð   2 adet yeni çekilmiş biometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm)

▢ð   Vize Formu’nun 37. Maddesi ile son sayfasındaki imza hanelerinin imzalanması

▢ð   İlgili Makama hitaben el yazısı/yazıcıdan yazılmış, gidiş – dönüş seyahat tarihlerini ve seyahat sebebinin belirtildiği dilekçe İTALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA'YA  HİTABEN OLMALIDIR DİĞER KULLANILAN BAŞLIKLAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR. SPONSOR DİLEKÇESİ

(dilekçe’nin altında vize talep eden kişinin adı, soyadı, ikamet adresi, ev telefon numarası, iş telefon numarası, cep telefon numarası, e-

posta adresi yazılı olmalı ve imzalanmalıdır).

▢ð   Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

▢ð   Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (anne, baba, kardeş, eş, çocuk ve adres bilgisi ile açıklamalar kısmı olmalıdır-Evli Bayan

Yolcularımız evlenmeden önceki vukuatlı nüfus kayıt örneğini’de almalıdırlar  / E Devletten alınması durumunda Aile nufus kayıt örneği ve Evlenmeden önceki Aile nufus kayıt örneği  Barkodlu bir şekilde alınmalıdır ayrıca ek olarak barkodlu yerleşim yeri belgesi de alınmalıdır )

▢ð   Son 1 YILLIK, banka kaşeli-imzalı, işlem hareketli bakiyeli ( 8.000,00 TL) banka hesap ekstresi ve banka maaş hesap ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi (Çalışanlar mutlaka 1 YILLIK  Maaş hesabı ekstresinide sunmak zorundadırlar)

(son 1 YILLIK banka hesap dökümlerinin banka kaşe - imza tarihlerinin, ve işlem hareketinin başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğu vardır)

▢ð  Tapu fotokopileri,( Zorunlu evrak değildir.Var ise uzun vize alınmasına yardımcı olur )

▢ð   Tüm Schengen ülkeleri için geçerli, ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası. Yabancı vatandaşlar için eğer ikametleri varsa 99 ile başlayan kimlik numaraları; Türkiye’de oturumları yoksa pasaport numaraları sigorta poliçesinde yer alması gerekmektedir.Öngörülen yolculuk tarihlerinden birkaç gün önce ve sonrasını kapsamasına dikkat edilmelidir. Sigortalar internet çıktısı olarak da kabul edilmektedir.

▢ð   Öngörülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. Eğer seyahat araç ile gerçekleşecekse ruhsat fotokopisi, aracı kullanacak olan kişinin ehliyeti, aracın yeşil sigortası ve seyahat planı yazısı eklenmelidir. Tekne kime ait ise, Bağlama Kütüğü ya da Tonilato Belgesi teknenin geçerli sigortası, tekne sahibinden davet yazısı (gidiş-dönüş tarihi ve davetli kişilerin ad soyadları yazıda geçmelidir), kaptana veya tekneyi kullanacak kişiye ait kaptanlık belgeleri, kullanacak kişinin pasaportunun ilk sayfası ve geçerli vizesinin fotokopisi, tekne kiralık ise kira sözleşmesi olmalıdır.

▢ð  Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş otel rezervasyonları (rezervasyonlarda otel adı ve adresi mutlaka yer almalıdır), konaklayacak kişilerin isimleri rezervasyonda yer almalıdır. (uçak ve otel rezervasyon tarihleri birbirleriyle uyumlu olmalıdır.) 

▢ð Birden fazla şehire seyahat edecek olan kişiler şehirlerarası geçişleri nasıl yapacaklarını kanıtlayacak seyahat belgeleri sunmalıdır. (tren ya da uçak bilet/rezervasyonları, araç kiralama sözleşmesi ya da nasıl geçiş yapacakları ile ilgili dilekçe) Eğer ülke değiştirilecekse mutlaka ülkeler arası nasıl geçeceğinizi gösteren uçak ya da tren rezervasyonları  Interrail yapacak kişilerin kendilerinin yazacağı tur programını gösteren detaylı dilekçe. Interrail biletinin orijinali ve fotokopisi.

▢ð Eğer kişi bir tur satın almışsa otel ve uçak rezervayonları dışında tur planını gösteren belgeleri sunmak durumundadır.Tur programı-Tur ödendi Makbuzu-Tur Sözleşmesi Otobüs turu ise Evrakları ( Aracın yeşil sigortasi,trafik sigortası,taşıt kartı ,şöförlerin ehliyeti,en önemlisi şöförlerin pasaport ön yüzlerinin resmi,vize sayfaları ve tüm giriş çıkış kaşelerinin olduğu sayfaların   fotokopisi vb )

ÖĞRENCİLER; AYRICA EKTEKİ EVRAKLARI HAZIRLAMAK ZORUNDADIRLAR. 

▢ð   Öğrenci Belgesi E devletten barkodlu alınması şarttır. (okul açık ise, okuldan ıslak imzalı ve mühürlü izin yazısı)

▢ð   18 yaşından küçük ve anne, baba veya 18 yaşından büyük kardeş ile beraber seyahat etmiyor ise noterden alınmış

‘geri dönüşünü ve tüm sorumluluğu aldğına’ dair anne – babadan alınmış‘taahhütname’.

▢ð   18 yaşından küçükler anne baba ile gitmiyor ise  noter’de verilmis ‘Muvafakatname’.ayrıca anne ve babanın muvafakatnamedeki imzasını teyit eden muvafakatnamedeki kişilerin imzalarının göründüğü resmi bir belge ( Pasaport Ön yüzü, Ehliyet ön ve arka yüzü veya İmza görünen yeni T.C.kimlik kartı sadece italya için geçerli ) (Anne veya Babadan biri ile gitmiyor ise  Muvafakatnamede birlikte gideceği refakatçinin adı soyadı da geçmelidir )

▢ð Yalnız ya da ebeveynlerden biriyle yolculuk edecek reşit olmayan başvuru sahipleri yolculuğa katılmayan ebeveyninden son 3 ay içerisinde alınmış noter onaylı muvafakatname almalıdır ve orjinali teslim edilmelidir. Muvafakatnamede reşit olmayan başvuru sahibinin kimin himayesinde olacağı yazmalıdır. Yalnız seyahat edecekler için ise;( Anne-Baba ile gitmiyor ise Muvafakatnameye ek olarak  birlikte gideceği reşit olan kişinin noterden sorumluluğun kendisinde olduğunu belirten taahhütname alması gerekmektedir ve buna ek olarak kendisinin geçerli vize fotokopisi ve uçak rezervasyonu da eklenmelidir. 

▢ð    Velisinin evrakları. (ŞİRKET SAHİPLERİ / ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI ; SERBEST AVUKAT & DOKTOR ; KAMU PERSONELİ;EMEKLİLER Sponsor olan kişinin imzasının göründüğü resmi belge ( Pasaport Ön yüzü, Ehliyet ön ve arka yüzü veya İmza görünen yeni T.C.kimlik kartı sadece italya için geçerli )

VELİSİ EKTEKİ HANGİ MESLEK GRUBUNDAN İSE BU EVRAKLARIN TAMAMINI DA HAZIRLAMALIDIRLAR Önemli: Öğrencilerin annelerini ya da babalarını ya da birinci derece akrabalarını sponsor olarak göstermeleri gerekmektedir. Sponsor evrakları: Sponsor olan kişiyle yakınlık derecesini tam vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle ispatlamaları gerekmektedir.

 

SERBESTAVUKAT&DOKTOR&MALİ MÜŞAVİR&DİŞ HEKİMİ&ECZACI;

▢ð   İlgili Makam’a hitaben antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış, vize talep eden  velisnin kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını  belirten yazı. İmza beyannamesin ’deki yetkili tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

▢ð  İlgili Makam'a hitaben Öğrencinin ( Çocuğ'un ) tüm masraflarının karşılanacağına dair dilekçe sponsor dilekçesi

▢ð   İmza beyannamesi fotokopisi

▢ð   Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı faaliyet belgesi (son üç ay geçerli)

▢ð   Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi (Avukat,Malimüşavir,Eczacı)

▢ð   Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

▢ð SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten )

ŞİRKETSAHİPLERİ

▢ð   İlgili Makam’a hitaben antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış, vize talep eden kişinin velisnin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını  belirten yazı. İmza beyannamesin ’deki yetkili tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

▢ð  İlgili Makam'a hitaben Öğrencinin ( Çocuğ'un ) tüm masraflarının karşılanacağına dair dilekçe sponsor dilekçesi

▢ð   İmza Sirküleri fotokopisi

▢ð   Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son üç ay geçerli) ASLI OLMAK ZORUNDADIR FOTOKOPİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR

▢ð   Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Sureti” (son üç ay geçerli) ASLI OLMAK ZORUNDADIR FOTOKOPİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR

▢ð   Ticaret Sicil Gazetesi (güncel) fotokopisi

▢ð   Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş ) fotokopisi

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten ) 4B (Bağkurlu olanlar)

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten ) 4A (Hem şirket sahibi olan ve ssk’sı başka şirkette görünen iş yerleri sahipleri ssk’sının yattığı şirketin üstteki gibi evraklarınıda hazırlamalıdır )

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten )   (Emekli olanlar 6 aylık Emekli Maaş hesap ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirkülerini ’de sunmalıdır )

▢ð   Şirket sahipleri hem şahsi hem şirketin 6 aylık bakiyeli ( 5000,00 TL) banka ekstresi ile ekstreleri ile ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisini sunmak zorundadırlar)

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI

▢ð   İlgili Makam’a hitaben antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış, vize talep eden kişinin velisnin  ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını  belirten yazı. İmza beyannamesin ’deki yetkili tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

▢ð  İlgili Makam'a hitaben Öğrencinin ( Çocuğ'un ) tüm masraflarının karşılanacağına dair dilekçe sponsor dilekçesi

▢ð   İmza Sirküleri fotokopisi

▢ð   Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son üç ay geçerli) ASLI OLMAK ZORUNDADIR FOTOKOPİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR

▢ð   Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Sureti” (son üç ay geçerli) ASLI OLMAK ZORUNDADIR FOTOKOPİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR

▢ð   Ticaret Sicil Gazetesi (güncel) fotokopisi

▢ð   Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş ) fotokopisi

▢ð   SGK İşe Giriş Bildirgesi şirket kaşe imzalı (. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.)

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten )

▢ð   Maaş Bordrosu son 3 aylık ve şirket kaşeli, imzalı.( İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.)

▢ð   6 Aylık Maaş Hesabı ekstresi ( Maaşının hangi bankadan alıyor ise 6 aylık kaşeli imzalı en az 5000 TL Bakiyeli banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi ( Randevudan 7 gün önceki süreç içersinde mutlaka hareket olmalıdır) Maaşını elden alanlar için şirket antetli kağıdına maaşını elden almaktadır diye yazı yazılmalı ve imza sirkülerindeki kişi tarafından kaşe ıslak imza yapılmalıdır.

 

KAMUPERSONELİ;

▢ð   İlgili Makam’a hitaben antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış, vize talep eden kişinin velisnin  ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını  belirten yazı. İmza beyannamesin ’deki yetkili tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

▢ð  İlgili Makam'a hitaben Öğrencinin ( Çocuğ'un ) tüm masraflarının karşılanacağına dair dilekçe sponsor dilekçesi

▢ð   Kurumdan Mühürlü Kaşeli görev yazısı ve Personel Kimlik kartı fotokopisi

▢ð   Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum kaşeli, imzalı

▢ð   6 Aylık Maaş Hesabı ekstresi ( Maaşının hangi bankadan alıyor ise 6 aylık kaşeli imzalı en az 5000 TL Bakiyeli banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten ) veya Kurumdan onaylı hizmet listesi

EMEKLİLER

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten Emekliliği görünen ) Ayrıca sgk’dan barkodlu Emeklilik belgesi de şarttır

▢ð 6 aylık Emekli Maaş hesap ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirkülerini ’de sunmalıdır

ÇİFTÇİLER;

▢ð   Ziraat Odasından Mesleki Onay Belgesi Ve Çiftçilik Belgesi

▢ð   SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü ( E-devletten )

 

NOT : Gemi turu ile seyahat edecek yolcuların tur kayıt programı / rezervasyonu üzerinde yetkili turun kaşe-imzası ve şahsın imzası olacak şekilde ibraz edilmelidir.

 

* İTALYA Büyükelçiliği Randevulu Parmak izi Sistemi Olması Sebebiyle Evrakların En Az 60 (ALTMIŞ) iş günü önce gönderilmesi gerekmektedir.Aksi Takdirde Sorumluluk Yolcuya Aittir.AYrıca Büyükelçilik KOnsolosluk randevu kotası vermeyebilir ogün çalışmayabilir sorumluluk firmamıza ait değildir.

* İTALYA Büyükelçiliği Bölge Ayrımı Olması Sebebiyle Telefon ile Arayıp Teyit Alınmalıdır.

 

* Ek Belgeler İstenebilmektedir.

 

 

 


İtalya Vizesi başvuru merkezi ve vize işlemleriyle ilgili detaylı bilgi ve hızlı başvuru almak için 0850 969 83 75 nolu numarayı arayabilirsiniz.
İtalya | Turistik | Öğrenci Vize Yorumları